کارگاه آموزشی دانش آموزان طرح گسترش سواد آبی در کردستان برگزار شد

سنندج - کارگاه آموزشی اجرای طرح گسترش سواد آبی بر پایه کتاب انسان و محیط زیست با محوریت سیلاب، ویژه دانش آموزان دختر، مقطع متوسطه دوم در کردستان برگزار شد

به گزارش خبرنگار مهر، کارگاه آموزشی اجرای طرح گسترش سواد آبی با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان شرکت آب منطقه ای کردستان ظهر امروز شنبه در دبیرستان دخترانه فضیلت ناحیه یک سنندج برگزار شد.

کامران سهرابی مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، ضمن تقدیر و تشکر از همکاری مدیرکل آموزش و پرورش و تلاشهای مدیریت و گروه آموزشی دبیرستان فضیلت و همچنین همکاران شرکت آب منطقه ای کردستان و مدیریت منابع آب شهرستان سنندج، اظهار داشت: اخیراً تفاهم نامه ای با اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان منعقد گردیده که بر اساس این تفاهم نامه دو طرح داناب یا دانای آب ویژه دانش آموزان مقاطع هفتم و هشتم و نهم و طرح گسترش سواد آبی بر پایه کتاب انسان و محیط زیست ویژه دانش آموزان مقطع یازدهم را در استان کردستان آغاز کرده ایم.

سهرابی ضمن تاکید و تمرکز بر اهمیت بحث آب بعنوان یک عنصر حیاتی به دانش آموزان و دبیران، یادآور شد: بخش اول کتاب انسان و محیط زیست به آب و چالشهای منابع آبی اختصاص داده شده است.

وی با توجه به بارش های اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ که موجب حوادث زیانباری در جریان وقوع سیلاب ها شد، افزود: تمرکز ما امسال بر بحث چالشها و عوامل بوجود آورنده این بلای طبیعی می باشد و در تلاشیم تا با آموزش و فرهنگ سازی، راهکارهای مقابله با سیل و اقدامات قبل، حین و بعد از وقوع سیل، را نهادینه نمائیم تا از خسارات ناشی از سیلاب های احتمالی بکاهیم.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، هدف از برگزاری این کارگاه را معرفی مبانی منابع آب و همچنین مهارت افزایی در مواجه با سیلاب عنوان کرد و افزود: در این راستا روز پنجم اسفند سال جاری با به صدا درآمدن زنگ سیلاب در مدارس متوسطه دوم استان مانور سیل در این مدارس اجرا خواهد شد.

کامران سهرابی دو بحث پرآبی و کم آبی را از تهدیدات بسیار جدی برای نسل بشریت برشمرد و ادامه داد: هرچند که استان کردستان از نظر منابع آبی در شرایط مطلوبی قرار دارد لیکن برخی از مناطق استان ازجمله دشت های قروه و دهگلان از نظر افت منابع آبی دچار بحران شده و کشاورزان این منطقه با مشکلات جدی در این حوزه روبرو هستند.

عبداله دولتیاری مدیر اداره منابع آب شهرستان سنندج، با اشاره به مهمترین چالشهای جهانی قرن بیست و یکم، عنوان کرد: تغییرات اقلیمی، کمبود منابع آب شیرین، بیابانزایی، عدم تضمین توسعه پایدار، انقراض گونه های گیاهی و جانوری، آلودگی های زیست محیطی، رشد بی رویه جمعیت، عدم امنیت غذایی، فقر و مخاطرات و بلایای طبیعی (جوی و اقلیمی) از عوامل ایجاد چالش و بحران آب در سالهای اخیر بوده است.

وی در ادامه افزود: وقوع بلایا، اصل غافلگیری و متفاوت بودن شکل گیری، اثر پذیری و مقابله با آنها از ویژگی های اصلی بلای جوی و اقلیمی را غیرقابل اجتناب دانست و اذعان داشت: پرهیز و اجتناب از بلایای طبیعی تقریباً کاری غیر ممکن است.

عبداله دولتیاری، با اشاره به اینکه سیل ۴۰ درصد از مخاطرات طبیعی را در دنیا به خود اختصاص داده است، افزود: سیلاب یکی از پدیده های طبیعی است که به دلیل بارش باران در مدت زمان کوتاهی به وجود آمده و از تراز یا جریان زیاد آب در سطح زمین، داخل رودخانه، دریاچه یا در منطقه ساحلی که منجر به اثرگذاری قابل توجه می گردد؛ بوجود خواهد آمد.

وی با بیان اینکه بشر از دیرباز با سیلاب آشنا بوده است، یادآور شد: اثرات مخرب سیلاب در گذشته به مراتب کمتر از حال بوده است و در این باب، کمبود جمعیت و درنتیجه محدود بودن صنایع، زمین های کشاورزی و فعالیت های بشری در منطقه از عوامل اصلی این فرایند بوده است.

دولتیاری ادامه داد: در سال های اخیر رشد شهرهای واقع در حاشیه رودخانه ها که ناشی از افزایش تمرکز جمعیت و سرمایه بوده، موجب شده است تا ساکنین و املاک موجود در منطقه، در معرض سیل قرار گیرند و این واقعه موجب تلفات و خسارات زیانبار و غیر قابل جبرانی برای آنها گردد.

وی سیل ناگهانی، سیل رودخانه ای، سیل دریایی، سیل ناشی از ذوب برف و سیلاب شهری را در زمره طبقه بندی سیل های کشور برشمرد و اضافه کرد: دخل و تصرف غیر مجاز در بستر و حریم رودخانه مسیل ها موجب پر شدن مجرا و جاری شدن آب در منطقه سیلابدشت شده که منجر به زیرآب رفتن مناطق دیگر نیز میشود و همچنین این امر، فرسایش کرانه های رودخانه و تغییر مسیر رودخانه ها با گذشت زمان و درنتیجه وقوع سیلاب های مخرب را به همراه دارد.

دولتیاری تخریب منابع طبیعی و پوشش گیاهی منطقه، ساخت سازه تقاطعی با رودخانه مانند پل و جاده بدون در نظر گرفتن هیدرولیک رودخانه را از عوامل موثر در ایجاد سیلاب دانست و گفت: تجمع شاخ و برگ و تنه درختان در پشت پل و تخریب پل بر اثر سیلاب و برداشت بی رویه مصالح از رودخانه نیز از دیگر عوامل ایجاد خسارت در اثر سیلاب است.

وی اقدامات پیشگیرانه سازه ای و غیر سازه ای را از جمله اقدامات جامع مدیریتی و کنترل کاهش سیل برشمرد و افزود: احداث سدها احداث خاکریز، فاروئینگ و بانکت، کاهش شیب رودخانه، لایروبی و بازگشایی مسیر رودخانه به منظور افزایش ظرفیت عبوری جریان، ساماندهی رودخانه های شهری را از جمله اقدامات پیشگیرانه در کنترل و مدیریت سیلاب برشمرد.

مدیر امور منابع آب شهرستان سنندج در پایان راهکارهای مقابله با سیلاب های احتمالی و اقدامات ایمنی که می بایست قبل، حین و پس از وقوع سیل رعایت شود را برای دانش آموزان بصورت تصویری و مبسوط توضیح داد.

کد خبر 4845323

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =