امروز در تاريخ

خبرگزاري "مهر": امروز چهار شنبه دهم دي ماه سال 1382 هجري شمسي مقارن است با هفتم ذي قعده الحرام سال 1424 هجري قمري و برابر است با سي ويكم دسامبر سال 2003 ميلادي

تقسيم ايران به ده استان :


در چنين روزي در سال  1316 ه ش تقسيمات جديد کشوري ايران اعلام شد . بر اساس اين تقسيمات کشور   ايران  به ده استان ، 49 شهرستان و 290 بخش تقسيم مي شد . اما  در دي ماه سال 1338ه ش  استانهاي ايران به هفده  استان تغيير يافت . بر اساس  آخرين تقسيمات کشوري در بهار 1377 ه ش کشور جمهوري اسلامي ايران، داراي 28 استان ، 282 شهرستان ، 741 بخش ، 705 شهر ، و 2258 دهستان است .

شهادت ثقه الاسلام  تبريزي:

ثقه الاسلام تبريزي ازعلماي طراز اول ودانشمند بنام ايران و ازآزاديخواهان ومشروطه طلبان نام آوراست. آن شادروان در عاشوراي سال 1330 ه  ق (چنين روزي در سال 1290 ه ش ) به دست سربازان تزاري شهيد شد. آقا ميرزا علي آقا فرزند ميرزا موسي از نوادگان ميرزا محمد شفيع كه در عصر نادرشاه افشار  مستوفي آذربايجان بود، در سال 1277ه. ق  در شهر تبريز متولد شد . وي تحصيلات مقدماتي خود را  در مکتب در سي پدر در كوركن آغاز کرد و به سال 1300 ه ق  عازم عتبات شد . وي پس از كسب درجه اجتهاد به تبريز بازگشت . آن عالم رباني بعد ها از طرف مظفرالدين شاه صاحب لقب ثقه‏الاسلام تبريز شد . ثقه الاسلام كتابخانه نفيسي فراهم آورده بود كه در آن انواع کتب خطي و چاپي موجود بود . ازسرنوشت كتابخانه ثقه الاسلام اطلاع صحيحي در دست نيست . آن شهيد والا مقام   به علت نفوذ در جامعه در حل اختلاف بين اعضاي انجمن ايالتي آذربايجان بسيار كوشيد و انشعاب و اختلاف مشروطه خواهان را برطرف نمود. وي در سال 1326 ه ق  همكاري خود را با انجمن ايالتي آذربايجان آغازکرد. بعدها با سيطره روس ها بر نقاط مختلفي از کشور ، ثقه‏الاسلام از ظلم و ستم نيرو هاي نيكلاي دوم امپراطور بر مردم تبريز شكايت كرد ولي شکوه او سودي نبخشيد . اين روحاني بزرگوار پس از آن  شديداً به كنسول روس اعتراض كرد .  روسها در محرم سال 1330  ه ق  شهر تبريز را تصرف نمودند. عده‏اي از بزرگان شهر به ثقه‏الاسلام پيشنهاد كردند كه شهر را ترك كند ولي وي جواب داد من كار خود را به خدا واگذار كردم و مردم شهر را تنها نگذاشت .  در هفتم محرم 1330 ه ق  بازداشت مبارزان آغاز شد و شخص ثقه‏الاسلام  را با حيله و تزوير بازداشت نموده پس از دو روز شكنجه و محاكمه سرانجام در ظهر عاشوراي 1330 قمري در ميدان مشق  اين مبارز راه استقلال را همراه شيخ سليم، ضياالعلما، حاج محمدقلي خان، صادق الملك ابراهيم قفقايچي و حسن و قدير پسران علي مسيو را بدار آويختند و جسد اين انسان وارسته را در محوطه گورستان سرخاب كه اكنون مقبره الشعراي تبريز است به خاك سپردند.

 در گذشت استاد امير خسرو دهلوي :
درچنين روزي در  سال 725 هجري قمري  امير خسرو دهلوي  شاعر بزرگ فارسي زبان که در هندوستان مي زيست دار فاني را وداع گفت . امير سيف الدين محمود از شعراي نامي ايران زمين در سال 651 ه ق ديده به جهان گشود . پدرش امير سيف الدين محمودي به هنگام حمله مغول از بلخ به هندوستان گريخت  و به همين دليل خسرو در هند به دنيا آمد. وي  در دهلي اقامت داشت   و پادشاهان هند را مدح گفته است . او به شيخ نظام الدين اوليا ارادت مي ورزيد . از آثار او مي توان به ديوان اشعار در پنج قسمت : تحفه الصغر ، واسطه الحيوه ، عزه الکمال ، بقيه النقيه  و نهايه الکمال اشاره کرد . او به تقليد از نظامي خمسه اي ساخته است که شامل مطلع الانوار ، شيرين و خسرو ، مجنون و ليلي ، آيينه اسکندري و هشت بهشت است . از آثار ديگر او مفتاح الفتوح ، قران  السعدين ، نه سيمرغ ، رسائل الاعجاز ، و خزائن الفتوح است . 

دلم در عاشقي آواره شد آواره تر بادا                    تنم از بي‌دلي بيچاره شد بيچاره تر بادا 
به تاراج عزيزان زلف تو عياره اي دارد               به خونريز غريبان چشم تو عياره تر بادا 
رخت تازه است و بهر مردن خود تازه تر خواهم     دلت خاره ‌ست و بهر کشتن من خاره تر بادا 
گراي زاهد دعاي خير ميگويي مرا اين گو              که آن آواره‌ از کوي بتان آواره تر بادا 
همه گويند کز خون‌خواريش خلقي بجان آمد            من اين گويم که بهرجان من خون خواره تر بادا 
دل من پاره گشت از غم نه زان گونه که به گردد      و گر جانان بدين شادست يا رب پاره تر بادا 
چو با تردامني خو کرد خسرو با دو چشم تر            به آب چشم پاکان دامنش همواره تر بادا 

در گذشت استاد جواد بد يع زاده :


درچنين روزي در  سال 1358 هجري شمسي  استاد جواد بد يع زاده از هنر مندان بزرگ عرصه موسيقي ايران ديده از جهان فروبست . زنده ياد  جواد بديع زاده در سال 1281 شمسي در تهران به دنيا آمد. پدرش آقا سيد رضا بديع کاشاني ملقب به بديع المتکلمين روحاني مشروطه خواه روشن انديشي بود که به واسطه  تسلط کافي بر رديف موسيقي ايراني پسر خود را نيز به فن آواز موذ ني و روضه خواني و تعزيه آشنا ساخت. جواد بديع زاده دوره  تکميلي آواز را نزد دايي خود ميرزا يحيا سعيد واعظين گذراند. او تحصيلات ابتدايي را در مدرسه ي تدين و دوره متوسطه را در مدرسه  آليانس فرانسوي ها و سپس دارالفنون به پايان رساند و در سال 1304 در مجلس شوراي ملي استخدام شد. در همين سال ها کمپاني انگليسي (هيز مسترز ويس به قصد تهيه و ضبط صفحه از نواخته ها و خوانده هاي هنر مندان ايراني نماينده  خود را به ايران اعزام کرد . بنا به معرفي و توصيه  عبدالحسين خان شهنازي، بديع زاده انتخاب شد و اولين صفحه  او با عنوان جلوه  گل روانه  بازار شد .  استاد بديع زاده  با افتتاح راديو  به جمع هيئت اركستر آن زمان راديو پيوست و در كنار استاداني چون حسين تهراني ، مرتضي ني داوود ،  حبيب سماعي و استاد ابوالحسن صبا آثار گرانسنگي را در حوزه موسيقي ايراني پديد آورد . استاد بديع زاده سالها عضو شعر و موسيقي راديو تهران بود.

در گذشت شريعت سنگلچي : 
 در چنين روزي در سال 1322 هجري شمسي محمد حسن  شريعت سنگلچي ، معروف به شريعت سنگلجي از علماي  ايراني بر اثر بيماري تيفوس  در گذشت. سنگلچي از شاگردان  شيخ فضل الله نوري بود . وي پس از فراگيري علوم اسلامي در تهران  به  نجف رفت  و چندي نيز به تدريس علوم اسلامي  پرداخت . او از جمله شخصيت هاي جنجالي در تفسير قرآن در قرن  حاضر است . وي تحت تاثير سلفيه  که آنان  نيز به نوبه خود تحت تاثير گرايش هاي نو حنبلي وهابيان بودند ، به تفسير آيات قرآن  مي پرداخت .   توحيد ، عبادت يا يكتا پرستي ،  كليد فهم قرآن و منابر از جمله مهم ترين آثار اويند .

شاپور بختيار نخست وزير ايران :
در چنين روزي  در سال 1357 ه ش محمد رضا، شاه مخلوع ايران  ، شاپوربختيار را به عنوان نخست وزير جديد ايران معرفي کرد  . وي از شانزدهم دي رسما آغاز به کار کرد .

اخراج ايرانيان از عراق :
در چنين روزي  در سال 1971 ميلادي ،  دولت عراق در اقدامي کينه جويانه با دولت وقت ايران ،  هزاران ايراني را از كشور خود اخراج کرد .

تاسيس نخستين کمپاني هند شرقي در هندوستان :


در چنين روزي در سال 1600 ميلادي نخستين کمپاني هند شرقي انگلستان در هندوستان تاسيس شد .  همه بازرگانان ودريانوردان انگليسي  كه در قاره آسيا  فعاليت داشتند مجبور به عضويت در اين كمپاني شدند . اين کمپاني گام عمده استعمار انگلستان در به يغما بردن ثروت هاي منطقه هندوستان بود . كشور هندوستان، در  سال 1947 ميلادي استقلال خود را به دست آورده و از آن زمان تاكنون، عضو كشورهاي مشترك المنافع و سازمان ملل متحد است. حكومت هند جمهوري پارلماني است و به صورت فدرال اداره مي گردد.استعما ر نه تنها بر اموال مردم اين کشور سيطره افکند که با عميق کردن جاي پاي خود فرهنگ آن منطقه از جمله زبان آنها را دستخوش تغييراتي کرد .  زبان انگليسي از سال ها پيش از استقلال كشور زبان اداري و رسمي بوده و طبق توافقات به عمل آمده پس از استقلال (1947) نيز به عنوان زبان اداري باقي ماند. در حال حاضر، كل آموزش عالي و قسمت اعظم مكاتبات اداري اين كشور به زبان انگليسي صورت مي گيرد.  با اين حال مطابق قانون اساسي كشور، 16 زبان ديگر از قبيل آسامي، بنگالي، گجراتي، كانارايي، كشميري، كوكاني، مالايالم، ماني پوري، نپالي، اوريا، پنجابي، سانسكريت، سندي، تاميل، تيلگو و اردو نيز به رسميت شناخته است.

بازداشت اعضاي دوما  :

در چنين روزي در سال  1907 ميلادي به دستور نيكلاي دوم تزار روسيه اکثريت اعضاي  دوماي روسيه به اتهام  خيانت به كشور بازداشت  شدند . مجازات هريک از اعضاي دوما  سه ماه حبس تعيين شد .  

افزايش غير عادي بهاي نفت :
در چنين روزي در سال 1979 ميلادي بهاي نفت هشتاد و هشت در صد نسبت به مبلغ آن در ابتداي سال 1977 افرايش داشت .

مرگ بر اثر آتش سوزي :
بر اثر يک آتش سوزي در سال 1986 ميلادي در هتل سن خوان در پورتور ريکو نود و هفت نفر کشته و 140 نفر مجروح شدند .

گري کاسپاروف قهرمان جهان :
در چنين روزي در سال 1990 ميلادي گري کاسپاروف در مقابل آناتولي کارپوف در رقابت هاي بين المللي شطرنج قرار گرفت و پس از شکست او به مقام قهر ماني جهان در شطرنج نايل امد .

کناره گيري يلتسين ، ظهور پوتين  :

در چنين روزي در سال 1999 ميلادي بوريس يلتسين رييس جمهور روسيه از قدرت کناره گيري کرد . ولاديمير پوتين پس از وي سمت رييس جمهوري اين کشور را به عهده گرفت . پوتين از اعضاي کا. گ . ب ( پليس مخفي شوروي) بود.
  
پذيرش راي دادگاه لاهه :
در چنين روزي در سال 1902 ميلادي ،   دولت ونزوئلا راي دادگاه بين المللي لاهه را براي پرداخت غرامت به اتباع انگلستان و آلمان گردن نهاد . اين غرامت پس از كودتاي سال 1899 آن كشور پرداخت شد .

نابودي کشتي پرشيا :
در چنين روزي در سال  1915 ميلادي  ،  آلمان كشتي مسافري  بريتانيا با نام  پرشيا را غرق كرد . همه  335 سرنشنين آن کشته شدند .  

اخراج يهوديان از سيسيل :
در چنين روزي در سال 1492 ميلادي يکصد هزار يهودي از سيسيل اخراج شدند . 

اشغال گور در سنگال :
در چنين روزي ارتش بر يتانيا ،  منطقه گور ( داکار ) سنگال را به اشغال خود در آورد .

کودتا در غنا :
در چنين روزي در سال 1981  ، کودتايي نظامي عليه حکومت مقتدر  در کشور غنا شکل گرفت .

مهاجرت موتسارت :
در چنين روزي در سال 1762 ميلادي موتسارت آهنگساز مشهور به همراه خانواده اش از وين به سالزبورگ مهاجرت کرد .

نبرد کبک :
در چنين روزي در سال 1775 ميلادي نبرد کبک در گرفت . در اين جنگ آمريکايي ها قادر به  شکستن دژ بر يتانيا يي ها  نشدند .

پايان تقويم جمهوري در فرانسه :
در چنين روزي در سال 1805 ميلادي به کار گيري تقويم جمهوري در فرانسه پايان يافت . از امروز ، فرانسه تقويم گريگوري را به کار گرفت .

قرارداد  در باره مردم اتيوپي :  
در چنين روزي  در سال 1906 ميلادي فرانسه ، بريتانيا و ايتاليا قرار داد رعايت حقوق مردم اتيوپي را به امضا رساندند .

نوبل دوم کوري :


در چنين روزي در سال 1911 ميلادي ماري کوري دومين جايزه نوبل خود را در يافت داشت .

ترک لبنان :  
در چنين روزي در سال 1946 ميلادي نيروهاي فرانسوي لبنان را ترک گفتند . همه ساله چنين روزي به عنوان روز تخليه نيروهاي اشغالگر از لبنان گرامي داشته مي شود .

ديکتاتور  گريخت :
در چنين روزي در سال 1958 ميلادي باتيستا ديکتاتور کوبا از اين کشور گريخت . پس از وي فيدل کاسترو قدرت را در کوبا در دست گرفت .

جمهوري کنگو برازاويل :  
در چنين روزي در سال 1969 ميلادي کنگو برازاويل به جمهوري تبديل شد . همه ساله چنين روزي به عنوان روز ملي کنگو در اين کشور گرامي داشته مي شود .

زغال سنگ  ملي شد :
در چنين روزي در سال 1970 رييس جمهور آلنده  ، زغال سنگ شيلي را ملي اعلام کرد . زغال سنگ به عنوان يکي ا زمنابع مالي در اين کشور است .  

انتصاب امير  کويت :
در چنين روزي در سال 1977 ميلادي امير شيخ جابر الاحمد الصباح به عنوان امير  کويت معرفي شد .

قطع روابط  کامبوج با ويتنام :
در چنين روزي در سال 1977 ميلادي کامبوج روابط خود را با ويتنام قطع کرد .

سدار سنگور خارج از قدرت :
در چنين روزي در سال 1980 ميلادي لئو پولد سدار  سنگور رييس جمهور سنگال ، از قدرت کناره گرفت . سنگور از نسل انقلابي و ضد استعمارپيشرو آفريقا به شمار مي رود . وي در ادبيات به ويژه شعر نيز شناخته شده بود.   

برونئي مستقل از بر يتانيا :
در چنين روزي در سال 1983 ميلادي برونئي استقلال کامل خود را از بريتانيا اعلام داشت .

کودتا در  نيجريه :
در چنين روزي در سال 1983 ميلادي مجلس ملي نيجريه پس از کودتاي نظامي در اين کشور منحل شد .

ترک يونسکو :
در چنين روزي در سال 1984 ميلادي ايالات متحده آمريکا سازمان يونسکو را ترک کرد .

آخرين روز اتحاد جماهير شوروي :
چنين ر.وزي در سال 1991 ميلادي به عنوان آخرين روز موجوديت اتحاد جماهير شوروي سابق در تاريخ ثبت شده است .

هات ميل در مايکرو سافت :

در چنين روزي در سال 1997 ميلادي شرکت مايکرو سافت سرويس پست الکترونيکي هات ميل را خريداري کرد .

کانال پاناما به صاحب اصلي رسيد :  

در چنين روزي در سال 1999 ميلادي کنترل کانال پاناما به خود پانامايي ها رسيد.   مهندس دولسپوس سازنده و طراح کانال  سوئز، از سال 1879  ساختن کانال  پاناما را ميان دو اقيانوس اطلس و آرام  آغاز کرد . امتياز اين کانال  در 18 نوامبر سال 1903  به آمريكا واگذار شد.

 تولد هنري ماتيس :
در چنين روزي در سال 1869 ميلادي ماتيس به دنيا آمد . ماتيس يکي از نقاشان بر جسته فرانسوي  سبک امپرسيونيسم است .

تولد آنتوني هاپکينز : 
 در چنين روزي در سال 1937 ميلادي آنتوني هاپکينز به دنيا آمد . هاپکينز يکي ازمشهور ترين بازيگران سينماي هاليوود است .
تولد سيلويو آنتونيانو :
در چنين روزي در سال 1540 ميلادي سيلويو آنتونيانو متاله مسيحي به دنيا آمد .

تولد دانيل استرن :
در چنين روزي در سال 1805 ميلادي دانيل استرن نويسنده مشهور فرانسوي به دنيا آمد  . "دشنه " عنوان مهمترين اثر اوست  .

تولد جيواني پاسکولي :
در چنين روزي در سال 1805 ميلادي جيواني پاسکولي شاعر کلاسيسيست ايتاليايي ديده به جهان گشود .

رو زتعطيلات رسمي :
همه ساله چنين روزي به مناسبت حلول سال نوي مسيحي در کشورهاي  بنگلادش، برونئي، هند ، مکزيک ، فيليپين و سري لانکا روز تعطيل تلقي مي شود .

روز او ميزاکا در  ژاپن  :
در اين روز مراسم مذهبي اوميزاکا در کشور ژاپن  برگزار مي شود.

روز ميهماني  در موريتاني :
جشن شب سال نو  که نوجوانان در آن دوره مي افتند و سرود مي خوانند و عيدي مي گيرند .

شب سال نو در بسياري از  کشور هاي جهان :
همه ساله چنين شبي به عنوان  شب سال نوي مسيحي  در غالب کشور هاي جهان گرامي  داشته مي شود .  


 

کد خبر 48468

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =