تصاویر قدیمی از پیروزی انقلاب در شهرکرد

شهرکرد- مردم چهارمحال و بختیاری با رشادت ها و ایثارگری های خود نقش مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند و قدم های آنها در تاریخ انقلاب ماندگار خواهد ماند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: رژیم شاهنشاهی از خرداد سال ۱۳۴۲ با جدی ترین چالش از ناحیه نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) مواجه شد و درصد آمد تا برای حفظ وضع موجود و تحکیم پایه‌های قدرت، همه اقشار و افراد تأثیرگذار اجتماعی را با دقت بیشتر زیر نظر قرار دهد.

تقویت ساواک و گسترانده سیطره در سراسر کشور یکی از تدابیر اجرایی رژیم شاه بود. راه اندازی ساواک مستقل برای چهارمحال و بختیاری که نیازمندی‌های اطلاعاتی پیش از آن به وسیله ساواک استان اصفهان تأمین می‌شد در دستور کار قرار گرفت.

حضور یکی از طلبه‌های بروجنی در جمع نزدیکان امام خمینی (ره) در نجف یکی از مهمترین سرآغازهای انقلاب در این استان بود. ساواک با ردگیری این طلبه، عکس وی را تکثیر و خواهان شناسایی و دستگیری این طلبه در صورت بازگشت به کشور شد.

در سال ۱۳۵۴ شعار نویسی، پخش اعلامیه‌ها در سطح استان توسط مردم انقلابی گسترش یافت. در مراسم محرم سال ۵۶ از سوی وعاظ در مسجد ابوالفضل شهرکرد و مسجد شهر کیان دعا برای امام و سخنانی بر علیه شاهنشاه ایراد شد.

مردم انقلابی روز به روز در سطح استان افزایش می‌یافتند. در نیمه اول مهرماه سال ۵۷ پس از توزیع اعلامیه‌های دست نویس مبنی بر همدردی با دانش آموزان و معلمان کرمانشاه، قصرشیرین، بوکان، کاشان و زنجان از حضور در کلاس‌های درس خودداری و اقدام به تظاهرات کردند.

در آبان ماه تظاهرات علیه شاه در شهرکرد به اوج می‌رسد در آذرماه شهید سید عباس صالحی در جریان تظاهرات مردم فرخ شهر توسط مأموران مورد ضرب گلوله قرار می‌گیرد و به عنوان اولین شهید انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری شناخته می‌شود.

در ۱۸ دیماه مردم شهرکرد همپای مردم شهرهای دیگر در مخالفت با دولت دست به راهپیمایی می‌زنند.

در شهر بروجن هزاران نفر از مردم در روز ۲۶ دیماه مجسمه شاه را به زیر کشیدند و عکس امام را بر فراز ستون آن نصب کردند. در روز ۲۷ دیماه مردم انقلابی شهرکرد نیز با تجمعی پرشور مجسمه شاه از جا کنده و سرنگون کردند.

مردم پس از تخریب مجسمه شاه به سراغ ساواک رفتند و ساختمان ساواک که پیش از این اسنادش به مرکز توپخانه اصفهان منتقل شده بود تسخیر کردند.

حضور هزاران نفر از مردم شهرکرد در همراهی با مردم فارسان در تشییع جنازه و خاکسپاری قربانعلی داوودی، شرکت بیش از سه هزار نفر از مردم شهرکرد در راهپیمایی ۱۷ بهمن و پیوستن ادارات دولتی و اداری به تظاهرکنندگان برای تدارک راهپیمای بزرگ حمایت از امام در ۱۸ بهمن ماه از جمله فعالیت‌های مردم در این روزها بود.

کد خبر 4851316

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha