۱۲۲ داوطلب نمایندگی مجلس در سیستان و بلوچستان تائید نهایی شدند

زاهدان - رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان گفت: ۱۲۲ نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه انتخابیه این استان از سوی شورای نگهبان تائید نهایی شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی، استانداری سیستان و بلوچستان، علی‌زینی‌وند اظهار داشت: از این تعداد ۴۷ کاندیدا در زاهدان، ۹ نفر خاش، ۱۵ نفر ایرانشهر، ۱۰ نفر سراوان، ۲۲ نفر چابهار و ۱۸ نفر از زابل برای هشت کرسی در مجلس به رقابت می‌پردازند و تاکنون یک نفر از این تعداد انصراف داده است.

وی گفت: ۳۶۰ داوطلب برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۶ حوزه انتخابیه این استان شامل زاهدان، زابل، خاش، سراوان، ایرانشهر و چابهار ثبت نام کرده بودند که ۲۲ نفر قبل از رسیدگی در هیأت‌های اجرایی انصراف دادند.

رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان افزود: این کاندیداها از بامداد فردا پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه تبلیغات رسمی خود را آغاز و به مدت یک هفته تا ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه یعنی ۲۴ ساعت قبل از آغاز زمان اخذ رأی ادامه خواهد داشت که امیدواریم کاندیداهای این دوره با یک رقابت سالم برمبنای چارچوب قانونی تبلیغات خود را برای معرفی هرچه بیشتر خودشان انجام دهند.

وی بیان کرد: در این دوره، بخش عمده‌ای از فرایندهای حین و بعد انتخابات به صورت تمام الکترونیک صورت می‌گیرد و در یک هزار و ۶۸۹ شعبه اخذ رأی به همین تعداد دستگاه‌های مکانیزه احراز هویت در اختیار شعب قرار گرفته که کاربران و متولیان آن نیز آموزش‌های لازم را به صورت کامل فراگرفته و مراحل پایانی را طی می‌کنند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار اظهار داشت: برای رأی دادن به وسیله این دستگاه‌ها همه شهروندان واجد شرایط باید اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه داشته باشند و چنانچه به هر دلیل موجهی مانند تعویض یا مفقودی نتوانستند کارت ملی ارائه دهند؛ توصیه می‌کنیم حتماً شماره ملی داشته باشند زیرا بدون شماره ملی و کارت ملی هویت آنان احراز نمی‌شود و اخذ رأی از آنان ممکن نیست.

زینی‌وند ادامه داد: دستگاه مکانیزه احراز هویت مجهز به کارت خوان ملی است و در صورتی که رأی دهنده کارت ملی همراه نداشته باشد با وارد کردن شماره ملی، هویت و سن قانونی وی که حداقل ۱۸ سال تمام است محرز می‌گردد.

وی گفت: دستگاه پس از احراز هویت یک کد مخصوص رأی دهنده را تحویل کاربران می‌دهد که آن کد نشان از احراز هویت است.

رئیس ستاد انتخابات سیستان و بلوچستان افزود: در این دوره هیچ گونه امکان رأی تکراری وجود ندارد و به صورت آنلاین این دستگاه احراز هویت می‌کند و روی سیستم جامع وزارت کشور، ثبت احوال و استانداری‌ها دیده می‌شود و در واقع رأی دادن در این دوره کاملاً اطمینان بخش و شفاف است.

وی با بیان اینکه این دستگاه، مکانیزه و بسیار پیشرفته است؛ اظهار داشت: کار این دستگاه این است که در پایان رأی‌گیری و شمارش آرا که البته به شیوه سنتی و گذشته آرا شمارش می‌شود، پس از شمارش، آرا تجمیع شده و صورت‌جلسه قطعی می‌شود و توسط تمام حاضرین در شعبه مانند نماینده فرماندار، نماینده هیأت نظارت و همه کسانی که باید امضا و تأیید کنند نتیجه هر شعبه وارد دستگاه می‌شود و تجمیع آرا را دستگاه مکانیزه انجام می‌دهد و هیچ‌گونه تجمیع دستی در این دوره نداریم و این دستگاه نشان می‌دهد که پس از تجمیع به وسیله این دستگاه و مقایسه با شمارش و تجمیع آرا در شورای نگهبان و هیأت نظارت نتیجه رسمی اعلام می‌شود.

زینی‌وند گفت: در تمامی شعب اخذ رأی تدابیر لازم، پیش بینی‌ها، تدارک و پشتیبانی اندیشیده شده و در حدود ۴۷ هزار نفر فرایند اجرایی برگزاری انتخابات را در استان انجام می‌دهند تا انتخاباتی سالم، پرشور، شفاف، رقابتی و امن در استان همدوش سایر نقاط کشور برگزار شود.

وی افزود: تعداد واجدین شرایط رأی دادن در این دوره از انتخابات، یک میلیون و ۶۴۱ هزار و ۳۱۴ نفر است که از این تعداد ۱۴۸ هزارو ۳۹۰ نفر رأی اولی هستند و امیدواریم مردم مشارکت بالایی داشته باشند.

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار همچنین با توصیه به کاندیداها تصریح کرد: این استان گسترده و دارای حساسیت‌های قومی و مذهبی است و تقاضا می‌کنیم کاندیداها چهارچوب‌های قانونی را دقیق رعایت و از طرح مسائل تنش‌زا حتماً پرهیز کنند و اگر کسی تخلف آشکاری داشته باشد حتی اگر تأیید هم شود و رأی بیاورد در بحث اعتبارنامه و مراحل بعدی مورد توجه قرار خواهد گرفت و بنابراین فرایند انتخابات در تبلیغات تمام نمی‌شود، اکثر تخلفات در این هفت روز تبلیغات اتفاق می‌افتد که باید کاندیداها به شدت توجیه و هوشیار باشند تا هم موارد تنش‌زا نگویند و هم از موارد قانونی عدول نکنند و در موعد مقرر تبلیغات را شروع و به پایان برسانند تا انتخابات خوبی را در استان به همت و مشارکت بالای مردم، با دقت همه دست اندرکاران برگزار کنیم.

کد خبر 4851965

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =