ششمین جلسه حلقه فقه تربیت برگزار شد

ششمین جلسه حلقه فقه تربیت با موضوع نظریه خسرو باقری پیرامون تعلیم و تربیت هویت علم دینی و مدل تاسیسی – استنباطی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ششمین جلسه حلقه فقه تربیت با موضوع نظریه خسرو باقری پیرامون تعلیم و تربیت هویت علم دینی و مدل تاسیسی – استنباطی ایشان با ارائه مهدی مرادیان، از دانش پژوهان مرکز تخصصی آخوند خراسانی برگزار شد.

وی سر فصل‌های اصلی دکتر باقری در حوزه تعلیم و تربیت اسلامی نظیر انسان شناسی اسلامی، سنگ بنای یک نظریّه تربیتی به عنوان مبنای نظریه تعلیم و تربیت اسلامی، توجّه به فرق رفتار با عمل (توجه به مبانی عمل) علّت شروع کردن از انسان در مبانی تربیتی ایشان و فرق آن با اومانیسم، تعریف تربیت با توجه به عاملیّت انسان، سه عنصر ربوبی شدن انسان (شناخت، انتخاب و عمل)، چیستی تربیت اسلامی و نسبت میان تعلیم و تربیت، مبانی، اصول و روش‌های تربیت اسلامی، مراحل تربیت اسلامی، ثمرات و تطبیقات این نظریّه در مسائل تربیتی معاصر و جایگاه کودکان در نظریّه تربیت اسلامی را به صورت گزارشی ارائه کرد و سپس اعضا حلقه فقه تربیت به بررسی و نقد محورهای نظریه دکتر باقری پرداختند.

از دیگر محورهای گفتگو شده در این جلسه، جایگاه عاملیت انسان در منظومه تعلیم و تربیت و تفاوت آن با فطرت محوری بود.

بعد از طرح مباحث تعلیم و تربیت اسلامی، به تبیین هویت علم دینی در منظومه فکری دکتر باقری در کتابی به همین عنوان پرداخته شد. در این کتاب، نویسنده ابتدا دو دیدگاه اثبات گرا (positivistic)و مابعد اثبات گرا (post-positivistic) را در رابطه با هویت علم بررسی می‌کند. سپس درباره دین و معرفت دینی بحث می‌کند و سه رویکرد دائرةالمعارفی، هرمنوتیکی و قبض و بسط را ارزیابی کرده و در نهایت از رویکرد چهارمی به نام گزیده گویی حمایت می‌کند. سرانجام در بخش آخر، معناداری یا بی معنایی علم دینی و دیدگاه‌هایی را که در این زمینه وجود دارد، بررسی می‌کند.

کد خبر 4851990

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =