دولت باید از نظر متخصصین برای ارائه راهکار کاهش فقر استفاده کند / 80 درصد کارمندان زیر خط فقر قرار دارند

دولت باید درخصوص ارائه راهکار برای کاهش فقر از کارشناسان و متخصصین امر استفاده کند این درحالی است که تاکنون چنین اتفاقی صورت نگرفته و مدیران و مسئولان بر اساس تخصص و توانایی سرجای اصلی خود قرار نگرفته اند به همین دلیل برنامه و راهکار درستی در زمینه کاهش فقر و کمک به افراد نیازمند و فقرا صورت نگرفته است .

دکترمصطفی اقلیما در گفتگو با خبرنگارمهر، تورم را بزرگترین دلیل افزایش فقر دانست وافزود: هر ساله نرخ واقعی تورم درجامعه عنوان نمی شود و به همین دلیل حقوق کارکنان و کارگران نیز متناسب با این نرخ افزایش پیدا نمی کند.

وی خاطر نشان کرد : با گذشت 2 ماه از سال جاری قیمت برخی اجناس 25 تا 30 درصد افزایش داشته در صورتیکه حقوق کارمندان دولت فقط قرار است 9 درصد افزایش پیدا کند بنابراین ،شرایط موجود باعث می شود افراد زیر خط فقر هر روز تعدادشان بیشترشود و به واسطه فقر نیز بر میزان آسیبهای اجتماعی اضافه خواهد شد .

رئیس انجمن مددکاری تاکید کرد : چنانچه خط فقر را 300 تا 400 هزار تومانی که سال گذشته اعلام شد درنظر بگیریم به همین دلیل می توان گفت 80 درصد کارمندان زیرخط فقرقرار دارند . 

اقلیما گفت: براساس استانداردها برای یک زندگی معمولی و برخورداری از حداقل ها معمولا 25 درصد حقوق افراد صرف اجاره خانه ، 25 درصد خوراک و پوشاک ، 25 درصد تفریحات و درمان می شود و درصدی نیز باقی می ماند این در صورتی است که 100 درصد حقوق تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی فقط صرف هزینه خانه می شود .

وی با اشاره به اینکه باید برای کاهش فقر میزان درآمدها براساس نرخ بنزین افزایش پیدا کند، افزود: نرخ بنزین طی 5 سال گذشته 4 برابر افزایش یافته به همین نسبت حقوق افراد نیز باید 4 برابر می شد درصورتیکه این امر رخ نداده است .

رئیس انجمن مددکاری ایران تاکید کرد : چنانچه بخواهیم نرخ بنزین را براساس قیمت واقعی آن و مانند کشورهای دیگر درنظر بگیریم بنابراین میزان درآمد ها نیز باید مانند آن کشور ها به چندین برابر میزان فعلی برسد.

وی  برنامه ریزی و سیاستهای نادرست دولت را عامل اصلی افزایش فقر دانست و اظهارداشت: با توجه به اینکه در جامعه ما هیچ مسئولی براساس تخصص و توانایی  درجای اصلی خود قرار نگرفته است به همین دلیل نمی توانند برنامه ریزی و اقدام مناسبی نیز داشته باشند .

اقلیما گفت: چنانچه از هر فردی به اندازه دارایی و توان مالی اش مالیات گرفته شود در این صورت میتوان از مالیاتی که افراد ثروتمند پرداخت می کنند در جهت رفاه حال فقرا استفاده کرد .

وی با اشاره به اینکه نظارتی برای اجرای برنامه های ارائه شده در کشور وجود ندارد ، گفت: براساس اعلام سازمان مدیریت فقط 30 درصد برنامه سوم توسعه درکشورمحقق شد به همین دلیل وظیفه سازمان مدیریت است که دستگاه متخطی را مورد سوال قرار دهد . 

کد خبر 485207

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =