نماينده دامغان در خصوص تحريف سخنانش تذكر آيين نامه اي داد

حسن سبحاني نماينده مردم دامغان در مجلس گفت: تا زماني كه در فضايي سياست زده بدون رعايت آيين نامه يك بحث حقوقي با پاسخي غير حقوقي مواجه شود همچنان در اين ملك كار دقيق حقوقي و مستند متروك، بازار تخطئه پررونق و گوهر نقد تعطيل خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاري "مهر" در تذكر آيين نامه اي حسن سبحاني نماينده دامغان آمده است: ماده 77 آيين نامه ناظر به آن است كه اگر در ضمن مذاكره صريحا يا تلويحا نسبت سوئي به يكي از نمايندگان داده شود يا عقيده و اظهار او را برخلاف جلوه دهند آن نماينده مي تواند براي رد آن توضيح دهد.
وي گفت: درتذكري كه اينجانب در روزهاي گذشته در قالب مفاهيم حقوقي درخصوص كميسيون اصل 90 گفتم نه نسبت سوئي به نماينده اي دادم و نه عقيده و اظهار نماينده اي را برخلاف جلوه دادم كه از طريق ماده 77 نسبت به آن جوابگويي شود منتهي چون به هر دليلي ديروزدرقالب تذكرنطقي توسط رييس محترم اين كميسيون دراين ارتباط داده شد ناگزيرم مطابق آيين نامه توضيح دهم.
نطق مطرح شده شامل دو قسمت است:
1- در صدر و ذيل نطق مطالبي در تمجيد از عدالت و نقش آن در استحكام سياسي و نقش كميسيون اصل 90 در دفاع از حقوق ملت و دفاع كميسيون از حقوق شهروندان و به نظام خدمت نكردن افراد گناهكاريا كج فهمي كه مي خواهند موضوع  را ماست مالي كنند و بالاخره گناه بزرگ دانستن نقض قانون از طرف كميسيون و تحمل نكردن آن به هيچ وجه، آمده است.
2- در ميانه نطق هم به تذكر اينجانب پرداخته شده و به پنج نكته اشاره رفته است.
من به قسمت اول كاري ندارم و ان شاءالله همان طور باشد كه گفته شد اما به قسمت دوم مي پردازم.
2-1 گفته شد" سبحاني گفته است كميسيون از حدود صلاحيت خودش خارج شده و اعضاي كميسيون دارند جناح بازي و سياسي كاري مي كنند" عرض مي كنم بنده چنين مطلبي را نگفته ام.
2-2 گفته شد "علماي علم حقوق اساسي گفته اند معناي هر كس اين نيست كه به هر شكايتي رسيدگي شود بلكه بايد شكايت در صلاحيت كميسيون باشد".
آنچه من گفته ام اين است كه "علماي حقوق اساسي مي گويند معنايش اين است كه هر كسي مي تواند شكايت بكند اما اين اجازه عام متضمن اين نكته نيست كه هر شكايتي را مي تواند به مجلس بكند و تقاضاي رسيدگي كند هر كس مي تواند شكايت بكند مشروط به آنكه موضوع در صلاحيت مجلس باشد". ايشان گفته اند اين بيان بديهي است و لذا بحثي در آن نيست.
2-3 گفته شد" به من مي گويند كه شما از صلاحيت خارج شده ايد و خارج از صلاحيت داريد كار مي كنيد". همچنين به ما مي گويند" شما تخلف كرده ايد و نسبت تخلف از صلاحيت كارمان به ما مي دهند. بنده چنين مطلبي را نگفته ام بلكه گفته ام "به شكاياتي رسيدگي شده كه بعضا به لحاظ ماهيت در صلاحيت اين كميسيون نيست".
2-4 گفته شد كه گفته اند "از واژه رسيدگي كه در متن اصل هست عدول و به قضا پرداخته شده است" در حالي كه بنده گفته ام "به نظر مي رسد در پرداخت به شكايت از اين واژه رسيدگي كه درمتن اصل هست عدول شده و به قضاوت پرداخته شده است". ملاحظه مي كنيد كه قيد به نظر مي رسد در اين ميان مهم است و حداقل مي توان گفت كه بيان اينجانب ناقص نقل شده است.
2-5 گفته شد كه رسيدگي به اينكه فلان استان دادگاه و قاضي ندارد خارج از صلاحيت اصل نود است كه به شكايت از طرز كار قوه قضاييه مي پردازد. آنچه اينجانب گفته ام اين است كه "رسيدگي به اينكه چرا قوه قضاييه درفلان استان فلان منطقه قاضي ندارد، دادگاه ندارد در صلاحيت مجلس است". اين نكته هم حداكثر اختلاف نظراست نه نسبت سو و نه خلاف واقع نشان دادن نظر و عقيده نماينده اي است.
بديهي است استمرار اين فاجعه اهل نقد و نظر را به سكوت و ديگران را به تخطئه و شعار دعوت مي كند و جامعه ما را ازرشد بالنده ناشي از اشاعه كلام شعوري محروم مي سازد.

 

کد خبر 48534

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =