ذات مالیات بر ارزش افزوده عدم تحمیل هزینه به فعالان اقتصادی است

اصفهان - مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با بیان اینکه بهمن ماه آخرین مهلت ثبت نام پزشکان در سامانه امور مالیاتی است، گفت: ذات مالیات بر ارزش افزوده عدم تحمیل هزینه به فعالان اقتصادی است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز مهدلو ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه پایان بهمن ماه آخرین فرصت استفاده پزشکان از کارتخوان و ثبت نام در سامانه مالیاتی است، اظهار داشت: تا قبل از اینکه تفاهم نامه‌ای در خصوص ثبت نام پزشکان به منظور بخشودگی جرایم منعقد شود حدود ۴۲ درصد آنها ثبت نام کرده بودند که پس از آن این روند افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: حتی در روزهای جمعه نیز امکان ثبت نام برای پزشکان فراهم بود و با استقبال پزشکان مواجه شد، بیش از سه هزار و ۶۸۰ پزشک از ۶ هزار ۸۲۹ پزشک یعنی ۵۴ درصد پزشکان در سامانه مالیاتی ثبت نام کرده‌اند. البته ما متوجه شدیم جامعه آماری ما ایراد دارد، تعدادی از اصناف تحت عنوان پزشک ثبت نام کرده بودند و در حال اصلاح این آمار هستند.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان، با بیان اینکه پزشکانی که مطب ندارند نیاز به نصب دستگاه کارتخوان هم ندارند، بیان داشت: پزشکانی که مستقیم از مردم پول دریافت نمی‌کنند لازم نیست کارتخوان داشته باشند و آنها نیز از آمار پزشکانی که باید کارتخوان دریافت کنند کم خواهند شد و انتظار می‌رود تا پایان بهمن ماه آمار پزشکان دارای کارتخوان به بالای ۹۰ درصد برسد.

نداشتن کارتخوان برای پزشکان تخلف بوده و جریمه به دنبال دارد

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان، نداشتن کارتخوان و دریافت نقدی وجوه از سوی پزشکان را دارای تبعات قضایی و موجب برخورد قانونی عنوان کرد و تصریح کرد: امیدواریم که پزشکان در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند و شاهد تخلفاتی نظیر دریافت پول نقد از مردم نباشیم، ما به جامعه پزشکی این قول را داده‌ایم که نگاهی نیست که مالیات آنها چند برابر شود، بلکه تنها اطلاعات مالیاتی آنها شفاف خواهد شد و حتی بیش از ۸۰ درصد جامعه پزشکی از این سامانه سود خواهند برد و صندوق مکانیزه باعث می‌شود از طریق علی الرأس و برآورد برای اخذ مالیات اقدام نشود.

مهدلو با اشاره به ضرورت ثبت نام تمام دستگاههای کارتخوان فعال و متصل به حساب توسط پزشکان و سایر اصناف، خاطرنشان کرد: کارتخوان‌هایی که اعلام نشود و وارد سامانه نشده باشد با هماهنگی صورت گرفته با بانک مرکزی غیرفعال خواهند شد و اقدامات لازم برای جلوگیری از فرار مالیاتی انجام شده است.

وی با اشاره به مشخص شدن کارتخوان‌های متصل به سازمان امور مالیاتی از طریق حک شدن آرم سازمان مالیاتی به روی رسید ارائه شده به مشتری، خاطرنشان کرد: سامانه ثبت نام در سازمان امرو مالیاتی بسته نخواهد شد ولی پزشکانی که بعد از ۳۰ بهمن در این سامانه ثبت نام کنند مشمول جریمه خواهند شد. ۵۰ صنف از سوی سازمان امور مالیاتی برای ثبت کارتخوان‌های خود دعوت شده‌اند، دفاتر خدمات قضایی، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر پلیس بعلاوه ۱۰، دفاتر پیشخوان دولت، هتل‌ها و محل‌های اقامتی و بسیاری از اقشار دیگر در حال ثبت نام هستند و برای اعضا و رؤسای اتحادیه دوره آموزشی و توجیهی ثبت نام برگزار شده است و هدف از این کار تنها شفافیت است نه افزایش مالیات اصناف.

حمایت از تولید از سیاست‌های اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان است

مهدلو با اشاره به مشکلات متعدد مالیات علی الرأس برای اصناف مختلف، تصریح کرد: در گذشته اصناف باید ثابت می‌کردند مالیات آنها کمتر از چیزی است که برای آنها در نظر گرفته شده است اما از سال ۹۵ به بعد این ساختار در حال اصلاح شدن است و اکنون ما باید میزان مالیات مؤدیان مالیاتی را اثبات کنیم و همه چیز براساس اسناد و مدارک ما و اسناد و مدارک ارائه شده از سوی اصناف محاسبه خواهد شد و البته فرار مالیاتی و اعلام نکردن درآمدها از طریق جریمه‌های بازدارنده و اقداماتی نظیر ۳۰ درصد جریمه غیرقابل بخشودگی مورد برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان در ادامه افزود: حمایت از تولید یکی از برنامه‌های ما است که برای نخستین بار در کشور اداره کل امور مالیاتی استان اصفهان خدماتی نظیر تقسیط مالیات و بخشودگی جرائم و کاهش ۷۰ درصدی علی الرأس را برای تولید کنندگان انجام داده است و همواره سیاست‌های ما در راستای حمایت از تولید خواهد بود و از سال آینده با حذف کامل علی الرأس می‌توان شاهد کاهش جدی مشکلات مالیاتی تولید کنندگان بود.

قانون مالیات بر ارزش افزوده هزینه‌ای به فعالان اقتصادی تحمیل نمی‌کند

مهدلو با اشاره به اجرایی شدن قانون استرداد مالیات صادر کنندگان، تصریح کرد: تا به امروز ۲۷۰ میلیارد تومان استرداد مالیاتی داشته‌ایم اما آمار مالیاتی که باید به صادرکنندگان بازگردانده شود پس از پیگیری‌های آنان مشخص خواهد شد و نیازمند این است که وضعیت نحوه استرداد به صادرکنندگان با توجه به درخواست آنها مشخص شود.

وی ادامه داد: در ذات قانون مالیات بر افزوده این است که هیچ فعال اقتصادی این ارزش افزوده را از جیب خود پرداخت نخواهد کرد و در صورتی که فعالیت‌های او شفاف نباشد ممکن است مالیات بر ارزش افزوده به دلیل این عدم شفافیت به او تحمیل شود. اصفهان پایلوت مبارزه با فرار مالیاتی است و البته با این وجود اکنون ۳۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به پیش بینی ۱۰ هزار میلیارد تومانی مالیات استان اصفهان، اظهار کرد: تا کنون حدود ۷۰ درصد این میزان وصول شده است و از نظر پرداخت مالیات استان اصفهان معمولاً در رتبه دوم یا سوم قرار دارد.

کد خبر 4854191

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha