ایلام آماده انتخابات سالم و امن/کاندیداها برنامه ارائه دهند

ایلام-استاندار ایلام با اشاره به اینکه قول می دهیم انتخابات را سالم و امن برگزار کنیم و امانت دار خوبی برای مردم باشیم، گفت: کاندیداها بجای تخریب یکدیگر برنامه های خود را ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه سه شنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: از ۱۳۲ کاندید در هیئت‌های اجرایی تنها ۳ نفر ردصلاحیت شد اما در جمع بندی امروز شاهد رقابت ۴۷ نفر هستیم که از این میزان ۲۸ نفر در حوزه شمال برای دو کرسی و در حوزه جنوب شاهد رقابت ۱۹ نفر برای یک کرسی هستیم.

وی اظهار کرد: در این دوره اگر هر کاندیدا بتواند ۲۰ درصد آرا یا به عبارتی یک پنجم آرا را بدست بیاورد یک ضرب وارد مجلس می‌شود.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه واجدین شرایط در حوزه شمال ۳۱۷ هزار نفر و در حوزه جنوب ۱۳۴ هزار نفر است، گفت: مرحله اول هرکس هرجا می‌تواند رای بدهد اما مرحله دوم هر فردی که در هر حوزه‌ای رای داده است حق رای دادن دارد.

وی تصریح کرد: امسال رای دادن با دستگاه الکترونیک و فقط با کد ملی انجام می‌شود و امکان تخلف چندباره رای دادن وجود ندارد.

سلیمانی دشتکی عنوان کرد: انتخابات در استان شکل قومی و قبیله‌ای و منطقه‌ای به خود گرفته است و از حالت حزبی و جناحی خارج شده و این یک حسن دارد و یک مشکل، حسن اینکه باعث مشارکت بیشتر می‌شود اما باید مواظب بود که پررنگ شدن بحث قومیت‌ها موجب تنش و نزاع بین قومیت‌ها نشود.

وی افزود: مردم و کاندیداها دقت کنند این انتخابات باعث وحدت و برادری شود و خدایی نکرده باعث اختلافات نشود و البته ما تمهیدات بسیار قوی برای برگزاری یک انتخابات امن و سالم اندیشیده‌ایم.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: همه بایست قانونمدار باشند و هر کسی از صندوق بیرون آمد آن خیر و صلاح استان و مردم است.

مشارکت مردم ایلام در رقابت‌های مجلس در ادوار گذشته

وی اضافه کرد: مشارکت مردم ایلام در رقابت‌های مجلس در ادوار گذشته به شرح ذیل بوده است: در مجلس اول ۵۴ درصد، در مجلس دوم ۷۲ و نیم درصد، مجلس سوم ۸۳ و نیم درصد، مجلس چهارم ۷۸.۶ درصد، مجلس پنجم ۹۰.۶۴ درصد، مجلس ششم ۸۷ درصد، مجلس هفتم ۷۳ درصد و مجلس هشتم ۷۸.۵ درصد، مجلس نهم ۸۷ درصد و مجلس دهم ۷۵.۲۵ درصد و میانگین مشارکت ۷۸ درصد بوده است.

استاندار ایلام ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌ها امسال بیش از ۶۵ درصد در انتخابات شرکت می‌کنند و امیدواریم به حد و نصاب پارسال که بالای ۷۰ درصد است، برسد.

این مسئول ادامه داد: روند انتخاب تا امروز به خوبی پیش رفته است و در این بین جلسات مختلفی با اعضای ستادانتخابات، نطارت، بزرگان، ریش سفیدان و متنفذین، مردم، گروه‌ها و تشکل‌های مختلف، احزاب و فعالین سیاسی برای پربارتر کردن انتخابات برگزار شده است.

وی گفت: ما در خیلی جاها نمایندگان به وظایف خود عمل نمی‌کنند ولی در عوض قول و وعده‌هایی را می‌دهند که جزو وظایف آنها نیست.

استاندار ایلام عنوان کرد: کار نماینده دخالت در غزل و نصب‌های دستگاه‌های اجرایی نیست، کار آنها ساخت پل و بزرگراه نیست و … اینها همه وظیفه قوه دیگر بنام قوه مجریه است.

وی گفت: کاندیداهای محترم در چهارچوب وظایفی که قانون برای آنها تعیین کرده است، حرف بزنند و توقعات خارج از حوزه وظایف برای خود درست نکنند.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: مدیرانی که نقش در انتخابات دارند حق دخالت به هیچ وجه ندارد و بقیه بدون استفاده از امکانات و عناوین خود می‌توانند فعالیت داشته باشند.

وی گفت: قول می‌دهیم انتخابات را سالم و امن برگزار کنیم و امانتدار خوبی برای مردم باشیم.

کد خبر 4856501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =