طول خطوط مترو به ۵۰۰ کیلومتر خواهد رسید

مدیرعامل شرکت راه آهن شهر تهران و حومه (مترو) از تصویب طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران پس از چهار دهه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی امام مدیرعامل شرکت مترو با اشاره به اینکه روز چهارشنبه طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران پس از چهاردهه به تصویب رسید گفت: اولین نسخه طرح جامع ریلی تهران در سال ۱۳۵۳ توسط یک مشاور فرانسوی تدوین شد. در این طرح، ساخت ۷ خط مترو به طول ۱۳۹ کیلومتر تا افق سال ۱۳۷۰ پیشنهاد شد. همچنین براساس چشم انداز این طرح می‌بایست سهم مترو از سفرهای درون شهری روزانه به ۴۲ درصد برسد. چشم انداز این طرح تحقق نیافت تا سرانجام در سال ۱۳۸۵ با افق سال ۱۴۰۴ یک طرح ریلی دیگر تدوین شد، در قالب این طرح ۸ خط مترو به طول ۲۵۱ کیلومتر و ۴ خط اکسپرس به طول ۱۷۹ کیلومتر و ۵ خط سبک شهری به طول ۶۰ کیلومتر طراحی شد. اما این طرح هم مورد توجه قرار نگرفت و امکان تحقق نیافت.

وی ادامه داد: اتفاقی مهم برای حال و آینده شهر تهران رقم خورد و آن تصویب کامل «طرح جامع حمل و نقل ریلی شهر تهران» پس از چهار دهه از تصویب نخستین طرح جامع مترو تهران، در شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور بود. مطالعات بازنگری در طرح جامع حمل و نقل ریلی جدید تهران از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ انجام شد. در این طرح جدید تمامی نارسایی‌های طرح‌های گذشته رفع شده است. این طرح مبتنی بر تمام اصول علمی حمل و نقل ریلی در دنیا است.

به گفته وی با تصویب این طرح، تهران بایستی در توسعه زیرساختهای حمل و نقل عمومی خود در بخش ریلی علاوه بر هفت خط متروی در حال بهره‌برداری خود، تا افق طرح، ۶ خط جدید (عادی و اکسپرس) را به سرانجام رسانده و طول خطوط ریلی خود را از ۲۳۵ کیلومتر فعلی به ۵۰۰ کیلومتر برساند. بر این اساس با توسعه فوق، مردم نقاط مختلف تهران بتدریج و تا آن زمان با پیمایش حدود ۸۰۰ متر، به شبکه گسترده حمل و نقل عمومی مطمئن، پاک و قابل برنامه‌ریزی دسترسی خواهند داشت.

به گزارش مهر، شهردار تهران نیز در توییتر خود نوشت: طرح جامع حمل و نقل ریلی تهران پس از چهار دهه در شورای عال ترافیک تصویب شد.

وی در ادامه نوشت: بر اساس این طرح، با ایجاد ۶ خط جدید، طول خطوط مترو به ۵۰۰ کیلومتر (دو برابر طول فعلی) خواهد رسید و شهروندان با پیمودن مسافتی کمتر از هزار مترو به مترو دسترسی خواهند داشت.

کد خبر 4857850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =