بسياري از هنرمنداني كه به دوسالانه ها راه مي يابند و يا مقام مي آورند ، تنها از رابطه هاي دوستانه اي برخوردارند كه آنان را درانجام اين كار ياري مي كند ، نه آنكه كيفيت هنري آثارشان آنان را به اينجا رسانده باشد .

مهناز رضا زاده ازشركت كنندگان نمايشگاه مردودين ششمين دوسالانه نقاشي معاصر تهرن در رابطه با چگونگي و كيفيت اين دوسالانه به خبرنگار هنري "مهر" گفت : با توجه به حضور وسيع تر هنرمندان جوان در اين دوره دوسالانه انتظار آثار متفاوتي هم از آن مي رفت اما متاسفانه خط مشي كلي دوسالانه امسال هم مانند همه دوسالانه ها ي پيشين معطوف به جريان هاي خاص و باند بازي هاي مختلف بوده است .

وي درتوضيح اين مطلب گفت : براي مثال دوگالري از مجموعه گالري هاي موزه هنرهاي معاصر تهران اختصاص به شاگردان هانيبال الخاص يافته بود در حالي كه در بقيه گالري ها بيشتر آثار آبستره به نمايش گذاشت شده بود . از سوي ديگر امسال هم همانند دوره هاي قبل شاهد بوديم تعداد زيادي آز آثار پيش كسوت ها د ردوسالانه به نمايش گذاشته شده است در حالي كه اين آثار بسيار تكراري و از پيش شناخته شده هستند . در برخي موارد هم آثاري به نمايش گذاشته شده بود كه رگه هاي پرنگي از تقليد در آنها به چشم مي خورد و شباهت هاي زيادي را به آثار نقاش هاي اروپايي مطرح و خاصي را از خود نشان مي دادند .

اين هنرمند درادامه افزود : دركل سطح دوسالانه را مي توان پائين ارزيابي كرد . و اين امر حتي در نوع انتخاب داروان خارجي نيز مشهود بود .

وي ادامه داد : بار ها با چنين رويكردهايي د ردنياي هنرهاي تجسمي ايران روبرو شده ام . در واقع ددوسالانه جهان اسلام حتي كارم براي نمايشگاه پذيرفته شد اما به هنگام برپايي نمايشگاه اثري از كار من روي ديوار هاي موزه وجود نداشت . در پاسخ به اعتراضم هم از فرهنگستان هنرپاسخ دادند كه كار شما حتما روي ديوار نصب شده است و شما آن را نديده ايد !

وي گفت : دوسالانه امسال هم مانند سال هاي قبل به خاطر وجود همين مسائل بسيار ناراحت كننده بود . اين درحالي بودكه نمايشگاه مردودين با وجود فضاي محدود از خود شادابي بيشتري نشان مي داد . بايد دانست كه كارهاي فيگوراتيو به نمايش در آمده در نمايشگاه مردودين بسيار قوي تر از دوسالانه بود .

رضا زاده در ادامه در رابطه با نحوه هدايت جامعه هنري ايران افزود : متاسفانه داوران دوسالانه ها كه همواره از بين استادان دانشگاهها انتخاب مي شوند اثاري را بر مي گزينند كه مطابق با شيوه نقاشي خودشان ترسيم شده باشند . اين استادان حتي در دانشگاهها هم به همين ترتيب عمل مي كنند و شاگردان را مجبور مي كنند تا همانند خودشان نقاشي كنند .

وي در پايان افزود : مجموعه اين عوامل باعث مي شود تا هنرمندان جوان  از فعاليت هاي درون مرزي دلزده شوند و سعي كنند از طريق اينترنت و ديگر امكانات ارتباطي آثار خود را عليرغم هزينه گزاف به شكل كاملا شخصي د رآنسوي مرزهابه نمايش گذارند .

کد خبر 48580

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =