ژاك بارو - رييس فراكسيون اكثريت مجلس ملي فرانسه - پيش از ظهر امروز با سيد محمد رضا خاتمي - نايب رييس مجلس شوراي اسلامي ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش  خبرگزاري مهر ،دراين ديدار ابتدا محمد رضاخاتمي ضمن تقدير و تشكر از همدلي و كمك دولت و ملت فرانسه به زلزله زدگان بم، اظهار اميدواري كرد كه روند روبه رشد روابط ، باوجود چنين پيوندهاي مردمي از شتاب و سرعت بيشتري برخوردار شود.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين همكاري جمهوري اسلامي ايران و سه كشور بزرگ اروپايي در خصوص فعاليت هاي صلح آميز اتمي كشورمان را نمونه ديگري از همدلي و وفاق بين المللي و نزديكي ديدگاههاي مقامات سياسي دو طرف دانست و اظهار اميدواري كرد كه با ياري كشورهاي اروپايي شاهد عادي شدن منطقه از سلاح هاي اتمي باشيم.
دكتر خاتمي در بخش ديگر از سخنانش نقش مجلس شوراي اسلامي بويژه مجلس ششم را در تعيين و تبيين سياست كلي نظام مهم وتاثير گذار ارزيابي كرد و به تشريح اقدامات و مصوبات اين دوره از مجلس در راستاي رعايت حقوق شهروندان و نهادينه كردن واستقرار نهادهاي مدني پرداخت.
وي همچنين با بيان اين مطلب كه مجالس و ديپلماسي  پارلماني مكمل و ضامن ديپلماسي سنتي و دولتي است ، خواستار گسترش رفت و آمدها و رايزين هاي مقامات پارلماني دو كشور شد.
محمد رضا خاتمي روند اصلاحات درجمهوري اسلامي ايران راحركتي شتابدار و روبه جلو ارزيابي كرد و افزود: عليرغم كليه موانع و مشكلات موجود جنبش اصلاحات توانسته است حركت خود را معقول و روبه جلو به پيش برده  و گسترش فضاي باز سياسي  وتحولات مثبت سياسي و اقتصادي طي چند سال اخير نتيجه اين حركت فرهنگي و مردمسالا رانه است.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان سخنانش، زمان زورگويي و سلطه طلبي و تكيه بر قدرت نظامي را رو به پايان  توصيف كرد وافزود: جهان فعلي تشنه امنيت، صلح و آرامش است واين مهم جز با همكاري كليه كشورها حاصل نخواهد شد.
سپس در ادامه اين ديدار آقاي ژاك بارو- رييس فراكسيون اكثريت مجلس ملي فرانسه ضمن ابلاغ مراتب همدلي و همدردي دولت و ملت فرانسه با ملت داغدار ايران، بر استمرار كمك هاي انسان دوستانه دولت فرانسه تاكيد كرد.
وي با اشاره به نقش و جايگاه ويژه جمهوري اسلامي ايران در تحولات منطقه اي و بين المللي، شرايط كنوني جهان را براي گسترش همكاري ها و همفكري ها مساعد توصيف كرد و بيانيه تهران درباره فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران را نمونه اي از همكاري هاي بين المللي بسيار ارزنده دانست.
رييس فراكسيون اكثريت مجلس ملي فرانسه، روند اصلاحات در ايران را بسيار مثبت و سازنده ارزيابي كرد و افزود: دولت و ملت فرانسه با دقت و علاقه ، اين روند را پيگيري مي كند. آقاي ژاك به رو گسترش روابط همه جانبه با جمهوري اسلامي ايران را مورد اجماع اكثر احزاب فرانسوي دانست و خواستارهمكاري هاي گسترده دو كشور در زمينه هاي سياسي ، اقتصادي و پارلماني شد.
کد خبر 48632

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =