آزمایش بیماران مشکوک در کرمان منفی شد /تب کرونا بالا است

کرمان - در حالی نتیجه آزمایش افرادی که در بیمارستان‌های استان کرمان در قرنطینه بودند منفی اعلام شد که بزرگترین استان کشور همچنان در جمع ۹ استان آلوده نشده به این ویروس قرار دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در حالی همه همسایه‌های استان کرمان به جز خراسان جنوبی میزبان ویروس کرونا هستند و امروز نیز نخستین گزارش‌های از استان‌های آذر شرقی و کردستان نیز امروز ثبت شد، که طبق اعلام دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمان، بم، سیرجان و جیرفت تمامی تست‌های افراد مشکوک به کرونا که در بخش‌های تخصصی بستری هستند منفی بوده است. اما معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان امروز اعلام کرده است که احتمال دارد این ویروس در کرمان نیز وجود داشته باشد اما شدت ابتلاء بسیار ضعیف است!

با وجود این اظهار نظر هنوز هیچ مورد آزمایشگاهی کرونا در استان تأیید نشده است، این در حالیست که دسترسی مردم به ماسک راحت تر از روزهای قبل شده اما همچنان ژل های آنتی باکتریال در کرمان یافت نمی‌شود.

ماسک‌های عادی و فیلتر دار هر چند به سختی اما یافت می‌شود؛ هر ماسک معمولی هزار تومان و هر ماسک فیلتر دارد ۱۶,۷۰۰ تومان به فروش می‌رود.

ماسک‌های عادی و فیلتر دار هر چند به سختی اما یافت می‌شود؛ هر ماسک معمولی هزار تومان و هر ماسک فیلتر دارد ۱۶,۷۰۰ تومان به فروش می‌رود

دانشگاه‌های استان کرمان طی روزهای آینده نیز همچنان تعطیل است اما وضعیت تعطیلی مدارس هنوز مشخص نشده است. با این وجود بسیاری از مردم نگران حضور کودکانشان در مدارس هستند.

مردم سعی می‌کنند از ماسک و دست کش استفاده کنند و تدابیر ایمنی و بهداشتی را رعایت می‌کنند. طبق بررسی‌های صورت گرفته تمامی افرادی که تا امروز به بخش‌های بیماری تنفسی مراجعه کرده‌اند دارای ویروس آنفلوانزا بوده‌اند.

بازار شایعات داغ است / ‏‬ شایعه پردازان دستگیر می‌شوند

هر چند شایعاتی در خصوص وجود این ویروس در شهرستانهای مختلف استان در تلگرام و اینستاگرام دست به دست می‌شود اما در نهایت همه این شایعات تکذیب می‌شود، دادستان کرمان نیز به افرادی که این شایعات را پخش می‌کنند تذکر داده که در صورت ادامه این روند با برخورد جدی قانونی مواجه می‌شوند.

همچنین اکیپ‌های قضائی و دولتی برای کنترل قیمت اقلام بهداشتی و جلوگیری از احتکار شهرهای مختلف کرمان در حال فعالیت هستند.

قلیان خانه‌ها نیز امروز با دستور قضایی به صورت موقت بسته شده‌اند و عرضه قلیان غیر قانونی شده است.

ایجاد حفاظ اطراف آرامگاه سردار سلیمانی

بیمارستان‌های مختلف در کرمان در حال آماده باش هستند و نخستین محموله ژل آنتی باکتریال و ماسک‌های فیلتر دار وارد استان شده که در مرحله اول با اولویت مراکز درمانی و بیمارستانی توزیع شده، قرار است محموله دوم هفته آینده در مراکز مشخص شده توزیع و در دسترس مردم قرار گیرد.

در حالی که همچنان مسافران برای زیارت آرامگاه سردار سلیمانی وارد کرمان می‌شوند بنا به تدبیر صورت گرفته با نصب حفاظ در اطراف آرامگاه فاصله ایمنی رعایت شده تا مردم با دست زدن به سنگ مقبره با خطر انتقال ویروس مواجه نشوند.

تمامی آزمایش‌های افراد مشکوک منفی بوده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ر گفتگو با مهر اظهارداشت: مردم باید بدانند برخی اظهار نظرها در خصوص اینکه در برخی از سنین این بیماری شیوع پیدا نمی‌کنند فقط یک فرضیه ثابت نشده و از آنها می‌خواهیم در هر سنی که دچار علائم تب و لرز و سرفه شدند بلافاصله بیمار به پزشک منتقل شود.

وحید احمدی طباطبایی بیان کرد: در این روزها همه باید دست به دست هم بدهیم و با حمایتهای اجتماعی زمینه شیوع این بیماری در جامعه از بین برود.

وی تصریح کرد: تمامی کادر پزشکی استان کرمان در حال آماده باش هستند و بسیاری از مراکز عمومی شهر کرمان و شهرستانهای مختلف ضد عفونی شده است.

وی گفت: از مسافران تست گرفته می‌شود و در صورتیکه تست آنها مثبت باشد باید ۱۴ روز در قرنطینه بمانند.

طباطبایی گفت: در روزهای اخیر به برخی از افراد مشکوک شدیم و آنها را در بخشهای تنفسی مراقبت کردیم و آزمایش‌های لازم به عمل آمد اما خوشبختانه نتایج آزمایش‌ها امروز از تهران اعلام و مشخص شد نتایج منفی بوده است.

هیچ گونه سیاست مخفی کاری نداریم

وی گفت: احتمالاً ویروس در جامعه وجود دارد اما ضعیف است و از مردم می‌خواهیم تدابیر بهداشتی را رعایت کنند و به یکدیگر دست ندهند، مسافرت نروند، روبوسی نکنند، از آبخوری‌های عمومی استفاده نکنند، به سطوح عمومی دست نزنند، از ماسک استفاده کنند و دست‌ها را چندین نوبت در طول روز شستشو دهند.

وی اطلاعات در خصوص این ویروس را اندک دانست و گفت: هنوز نمی‌دانیم کرونا زیرگونه هم دارد یا خیر و تحقیقات در کشورهای مختلف و از جمله در ایران در خصوص ساخت واکسن، دارو و شناخت ویروس ادامه دارد.

وی گفت: تا زمانی که بتوانیم درمان این ویروس را بیابیم باید مردم رعایت‌های ابتدایی را انجام دهند تا زمینه انتقال ویروس از بین برود.

طباطبایی افزود: بسیاری از افرادی که کرونا می‌گیرند علائمی خفیف دارند و خوب می‌شوند و تنها ۲ درصد دچار عوارض می‌شوند که آنها نیز تحت درمان‌های تخصصی قرار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: ما در خصوص کرونا هیچ سیاستی برای مخفی کاری نداریم و اگر کرونا در کرمان مشاهده شود برای حساسیت بیشتر مردم و تشدید نکات بهداشتی در سطح عمومی به مردم منتقل می‌کنیم.

با گران فروشان و محتکران برخورد قانونی جدی می‌کنیم

دادستان عمومی و انقلاب کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: با توجه به حساسیت‌هایی که وجود دارد با هر گونه شایعه پردازی در فضای مجازی در خصوص شیوع این ویروس و تضعیف روحیه مردم برخورد قانونی می‌شود.

دادخدا سالاری افزود: بازرسان در بازار حضور دارند و آماده دریافت گزارش‌های مردمی نیز هستیم، هر گونه احتکار و گران فروشی در خصوص اقلام بهداشتی شامل مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش یک بار مصرف با جدیت برخورد می‌شود.

بازرسان در بازار حضور دارند و آماده دریافت گزارش‌های مردمی نیز هستیم، هر گونه احتکار و گران فروشی در خصوص اقلام بهداشتی شامل مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش یک بار مصرف با جدیت برخورد می‌شود

دادستان عمومی کرمان بیان کرد: در این خصوص یک کارگروه ویژه در دادسرای عمومی کرمان تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: اداره کل اطلاعات استان و سازمان اطلاعات سپاه از باب پشتیبانی اطلاعاتی، پلیس از باب پشتیبانی انتظامی و عملیاتی، تعزیرات حکومتی استان، صدا و سیمای مرکز کرمان و دانشگاه علوم پزشکی از باب نظارت بر مراکز پزشکی به صورت شبانه روزی از کلیه مراکز عرضه مواد بهداشتی، داروخانه‌ها و انبارها بازدید به عمل می‌آورند.

وی از مردم خواست با حفظ آرامش خود و با همبستگی همیشگی با این ویروس مبارزه کنند.

وی به محتکران نیز هشدار داد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف رسیدگی به پرونده در اسرع وقت انجام و مطابق قانون شدیدترین مجازات در نظر گرفته می‌شود.

همچنین شماره تلفن ۴۰۳۰ برای پاسخ به سوالات مردم در نظر گرفته شده است. از مردم درخواست شده از مراجعه اماکن عمومی تا حد امکان پرهیز کنند و در خانه‌های خود بمانند تا زمینه شیوع ویروس از بین برود.

مردم آرامش خود را حفظ کنند / ‏‬ تدابیر شدید بهداشتی در کرمان

استاندار کرمان نیز در جمع خبرنگاران به مردم استان کرمان اطمینان داده که تمامی تدابیر بهداشتی در کرمان اندیشیده شده است.

محمد جواد فدایی گفته است که طبق آخرین جلساتی که با مسئولان بهداشت و درمان کرمان تشکیل شد تا امروز هیچ گزارشی از کرونا در کرمان مشاهده نشده و از مردم می‌خواهیم همچنان با ما همکاری کنند و کمی با جدیدت بیشتر در خصوص رعایت نکات بهداشتی اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت: سعی می‌شود در این مدت خدمات دولتی و … به صورت اینترنتی در دسترس مردم قرار گیرد.

در همه شهرستانهای استان تدابیر لازم در حال اجرا است و به مردم اطمینان می‌دهیم همه مسئولان پای کار و به صورت شبانه روزی برای شکست این بیماری تلاش می‌کنند

وی از مردم خواست آرامش خود را حفظ کنند و بدون هر گونه استرس فقط توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

استاندار کرمان گفت: در همه شهرستانهای استان تدابیر لازم در حال اجرا است و به مردم اطمینان می‌دهیم همه مسئولان پای کار و به صورت شبانه روزی برای شکست این بیماری تلاش می‌کنند.

منفی بودن آزمایش ۱۸ بیمار مشکوک در جنوب کرمان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: هیچ مورد مثبتی از ابتلاء به بیماری کرونا در جنوب کرمان مشاهده نشده است.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر علی اصغر خیرخواه از منفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، خبر دادو گفت: هیچ مورد مثبتی از ابتلاء به بیماری کرونا در جنوب کرمان مشاهده نشده است.

وی با تأکید بر رعایت بهداشت فردی برای پیشگیری از ابتلای به بیماری کرونا و خودداری از حضور در مکان‌های تجمعی و مسافرت‌های غیر ضروری توصیه کرد که شهروندان در مکان‌های شلوغ و حمل و نقل عمومی، از دست زدن به چشم و دهان خود خودداری کنند و پس از دست زدن به وسایل در اولین فرصت، شستشوی بهداشتی را جدی بگیرند.

خیرخواه با بیان اینکه بهتر است از بیماران مبتلا به علائم تنفسی (نظیر سرفه و عطسه)، دست کم یک متر فاصله باشد گفت: برای آگاهی از راه‌های پیشگیری و آخرین وضع بیماری کرونا ویروس جدید ۲۰۱۹ (کووید ۱۹)، فقط به اطلاعیه‌ها و پیام‌های وزارت بهداشت کشور توجه شود.

کد خبر 4864851

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =