آمارها نشان مي دهد ميانگين ارزش افزوده در بنگاههايي با 150 نفر نيروي انساني و بيشتر (بنگاههاي بزرگ) بيشترين سهم را دارا بوده و بنگاههايي در اندازه هاي 100 تا 149 نفر و 50 تا 99 نفر نيروي انساني به ترتيب ، كمترين سهم را داشته اند.

به گزارش خبرگزاري مهر ، دكتر فريد كي مرام استاد دانشگاه در "نخستين كنفرانس بين المللي مديريت " با اعلام اين مطلب و با اشاره به اينكه صنايع كوچك ايران به دليل موانع موجود در راه رشد شان نمي توانند به بنگاههاي متوسط تبديل شوند افزود: اين درحاليست كه در بيشتر كشورها سهم صنايع متوسط در ارزش افزوده بيش از صنايع كوچك و يا برابر با آن است.
وي افزود: يافته هاي موجود نشان مي دهد ، درايران ما با دو دسته بنگاههاي بزرگ - عمدتا دولتي- و بنگاههاي كوچك روبرو هستيم كه بنگاههاي كوچك ، امكان رشد و تبديل شدن به بنگاههاي متوسط وبزرگ را ندارند.
اين استاد دانشگاه اظهار داشت: دقت در آمار مربوط به ارزش افزوده  در شركتهاي با مالكيت خصوصي و دولتي نيز وجود موانع در راه رشد صنايع كوچك و متوسط را بيشتر آشكار مي سازد.
وي  اضافه كرد: بررسي فوق همچنين بيانگر اين واقعيت است كه بنگاههاي بزرگ (بيش از 150 نفرنيروي كار) به طور عمده توسط بخش دولتي ايجاد شده اند.
وي با اشاره به اينكه ارزش افزوده بنگاههاي بزرگ توسط بنگاههايي ايجاد مي شود كه با حمايت دولت و در مقياس بزرگ ايجاد شده اند، يادآور شد: بخش خصوصي در صنايع كوچك و متوسط نقش پررنگ تري دارد و هر چند به سمت صنايع بزرگ پيش مي رويم سهم بخش خصوصي كم رنگ تر مي شود تا جايي كه اين سهم در صنايع بالاي 150 نفر نيروي انساني به يك سوم بخش دولتي مي رسد.
دكتر كي مرام گفت: از طرف ديگر صنايع كوچك خصوصي ، امكان كمي براي رشد و تبديل شدن به صنايع متوسط و بزرگ را دارند.
وي رفع موانع موجود بر سر راه  رشد بنگاههاي كوچك و تسهيل فرايند رشد آنها؛ كمك به ايجاد صنايع كوچك و متوسط دانش بر كمك به افزايش بهره وري صنايع كوچك و متوسط و نيز اتصال صنايع كوچك و متوسط به صنايع بزرگ داخلي و خارجي را از عمده راهكارهاي موثر براي تقويت صنايع متوسط و كوچك ايران بر شمرد.
گفتني است نخستين كنفرانس بين المللي مديريت" كه با حضور جمعي از متخصصان، صاحبنظران و كارشناسان داخل و خارج كشور، توسط دانشكده  مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف با همكاري ايدرو و گروه صنعتي، پژوهشي آريانا دوشنبه 8 دي ماه  در محل اجلاس سران كشورهاي اسلامي آغاز به كار كرد امروز چهارشنبه به كار خود خاتمه داد.

کد خبر 48651

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =