۴ هزار و ۲۵۶ مددجوی زندانی در استان کرمان به مرخصی رفتند

کرمان - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: طی چند روز گذشته به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به چهار هزار و ۲۵۶ مددجوی زندانی در استان کرمان مرخصی داده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری استان کرمان، یدالله موحد از تمهیدات جدید قوه قضائیه برای پیشگیری از ورود و شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها خبر داد و اظهار کرد: براساس تصمیمات جدید ریاست قوه قضائیه از تأسیسات ارفاقی مندرج در قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی ازجمله اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، تعویق اجرای مجازات، تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات در چارچوب قوانین استفاده می‌شود تا کمترین ورودی جدید به زندان‌ها را داشته باشیم.

وی ادامه داد: براساس بخشنامه ابلاغی از سوی رئیس قوه قضائیه و با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها از صدور قرارهای تأمین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب می‌شود.

موحد عنوان کرد: از معرفی محکومانی که آرا محکومیت آنها قطعیت یافته و در حال حاضر با قرار تأمین آزاد هستند، جز در موارد ضروری از معرفی آنها به زندان تا پایان فروردین ماه خودداری خواهد شد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان تصریح کرد: همچنین به تمامی محکومان به حبس که واجد شرایط قانونی مرخصی بوده و در زندان به سر می‌برند و محکومان به جزای نقدی، رد مال، جبران خسارت، پرداخت دیه و سایر محکومان مالی تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده مرخصی داده خواهد شد.

موحد گفت: تمامی محکومانی که به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی در بازداشت هستند و همچنین دارندگان محکومیت‌های مالی از جمله دیه، مهریه، رد مال و… با ارائه وثیقه متناسب با میزان محکومیت و بر اساس تشخیص قضات می‌توانند از مرخصی استفاده کنند.

وی تاکید کرد: این بخش نامه مشمول محکومان با اتهاماتی از قبیل سرقت‌های مسلحانه، جاسوسی، اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آنها بیش از پنج سال باشد، آدم ربائی، اسیدپاشی، قاچاق، خرید و فروش سلاح، محکومان کلاهبرداری کثیرالشاکی و محکومان به قصاص، اعدام و حدود شرعی نمی‌شود.

وی اظهارداشت: افرادی که امکان استفاده از تمهیدات جدید قوه قضائیه را ندارند چنانچه دارای بیماری خاص و حاد بوده، زنان باردار و زنان دارای کودک شیرخوار و سالمندان با ارائه مستندات و با تائید دادستان مجری حکم پس از مشورت با بخش امنیتی مربوطه و اخذ نظر آنان به ویژه در مورد محکومین امنیتی از مرخصی بهره مند خواهند شد.

وی با بیان این مطلب که دادستان‌ها و قضات ناظر زندان باید اخذ تأمین بابت اعطای مرخصی را تسهیل کنند، گفت: چنانچه محکوم علیه از سپردن وثیقه عاجز باشد (غیر از محکومین مالی)، در صورت اطمینان از بازگشت وی با اخذ تأمین کفالت می‌توان نسبت به اعطای مرخصی وی اقدام کرد.

کد خبر 4873407

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =