ظریف پایان تحریم های آمریکا برای مقابله با کرونا را خواستار شد

وزیر خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد، پایان تحریم‌های دولت ایالات متحده — را که مانع عمده ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است— خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که رونوشت آنرا برای رؤسای همه سازمان‌های بین المللی و همتایان خود در سراسر جهان فرستاد، پایان تحریم‌های دولت ایالات متحده — را که مانع عمده ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است— خواستار شد.

ظریف در این نامه تاکید کرده است که علی‌رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کروناویروس، تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش شرط‌های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید -۱۹ در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

وزیر امور خارجه، تأثیر تحریم‌های ثانویه بر فروش نفت و هم چنین دیگر صادرات کشور توسط بخش خصوصی و در نتیجه کاهش توان دولت برای تأمین یارانه کالاهای اساسی شهروندان ایرانی، و کاهش توان بخش خصوصی برای تولید و اشتغال، چندلایه بودن تحریم‌های بخش‌های مالی، حمل و نقل، بیمه و بانکی برای ممانعت از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران، عدم تأمین لوازم و نرم‌افزارهای ناوبری مورد استفاده شرکت‌های هواپیمایی ایران با هدف زمین‌گیر کردن بخش هوایی ایران و اقدامات اخیر شرکت‌های آمریکایی برای مانع‌تراشی در استفاده از فناوری اطلاعات در جلوگیری از شیوع کووید -۱۹ را به عنوان مثال‌هایی از اقدامات آمریکا بر شمرده که تا حدی در بی‌عملی جامعه جهانی در مقابل اقدامات غیرقانونی دولت ایالات متحده ریشه دارد.

ظریف در پایان، توقف فوری تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده علیه مردم ایران را الزامی دانسته و بر وظیفه سازمان ملل متحد و کشورهای عضو در همراهی با درخواست مردم و دولت ایران در توقف سیاست دولت ایالات متحده تاکید کرده است و از دبیرکل درخواست کرده است که متن این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر شود.

متن کامل نامه وزیر خارجه کشورمان به شرح زیر است:

بسمه تعالی
جناب آقای انتونی گوترش
دبیرکل محترم سازمان ملل

این نامه را درباره موضوعی بسیار اضطراری برای شما می‌نویسم. همانگونه که مع الاسف جنابعالی--و تمامی همتایان اینجانب در سراسر دنیا—مستحضرید، همگی از شب گذشته به طور رسمی گرفتار یک همه گیری جهانی شده ایم. اکثر ما تحت تأثیر شیوع بیماری ویروسی به شدت واگیردار کووید -۱۹ قرار گرفته ایم و کشور من جزو کشورهایی است که تاکنون بیشترین ابتلای کرونا در آنها گزارش شده است.

در شرایطی که این ویروس شهرها و روستاهای ما را به سرعت در می‌نوردد، ملت ما--بر خلاف دیگر ملت‌های مبتلا شده دنیا—از عواقب شدیدترین و گسترده‌ترین تروریسم اقتصادی تاریخ که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی از ماه می ۲۰۱۸ توسط دولت ایالات متحده در پی نقض تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اعمال شده، رنج می‌برد.

اگرچه تجهیزات پزشکی، پزشکان، پرستاران، بهیاران و دیگر دست اندرکاران بهداشتی ما جزو بهترین‌ها در دنیا هستند، اما تلاش‌های ما در تشخیص و درمان بیماران و مبارزه با شیوع کرونا و در نهایت شکست این ویروس با مانع تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده مواجه شده است.

رژیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علاوه بر هدف گیری تجارت مشروع ما با دنیا، بر تمامی بخش‌های اقتصاد ایران تأثیر منفی گذاشته و این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا به مردم ما می‌گوید که "اگر می‌خواهند گرسنه نمانند" دولتشان می‌بایست تسلیم دستورات وقیحانه بیگانگان شود. اکنون همان مقام آمریکایی با بی شرمی تمام تا آنجا پیش رفته که علناً ارسال دارو برای مردم ایران را به گروگان خود گرفته و فروش دارو را به زیاده خواهی‌های غیرقانونی و نامربوط مشروط کرده است.

کاملاً واضح است که دولت ایالات متحده سیاست تنبیه دسته جمعی مردم ایران را --از جمله از طریق محرومیت آنها از خرید اقلام بشردوستانه بر خلاف شعارهایی که مکرراً توسط دولتمردان آمریکایی اعلام می‌شود--در پیش گرفته است. آنچه که تا اینجا و متأسفانه برای جامعه بین الملل نامشخص باقی مانده این است که تروریسم اقتصادی آمریکا چگونه به طور مشخص--و البته مستقیم--تلاش‌های ما برای مبارزه با همه گیری کرونا در ایران را به شرح ذیل تضعیف کرده است:

- تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده صادرات نفت و اقلام تولیدی را برای ایران به شدت سخت کرده و بنابراین نه تنها بخش دولتی--که تهیه و تدارک غذا و داروی یارانه ای و دیگر کالاهای اساسی برای مردم ایران و بویژه آسیب پذیرترین قشر جمعیت را برعهده دارد--هدف قرار داده بلکه به تضعیف کل بخش خصوصی ما که مسئول تأمین کالا، ارائه خدمات و اشتغالزایی برای مردم می‌باشد، منجر شده است. ایالات متحده در تلاش است از طریق سیاست شکست خورده و شرم آور "فشار حداکثری"--با ارعاب دیگر کشورها در تجارت قانونی با ایران که اتفاقاً بواسطه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل مشروع قلمداد شده--منابع دولتی و بخش خصوصی مورد نیاز ایران برای تضمین اصل بقای مردمش را از بین ببرد.

- تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و مستقر در ایران برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی را تقریباً غیرممکن می‌سازد و حتی اگر یک شرکت خارجی حاضر باشد اقلام مورد نیاز را به ایران بفروشد و ما بهای آن را از طریق دارایی‌هایمان در خارج از کشور بپردازیم، باز هم تحریم‌های درهم تنیده آمریکا در حوزه حمل و نقل و کشتیرانی، بیمه و بخش‌های مالی و بانکی چنین تجارتی را برای طرفین امکان ناپذیر می‌کند. این اقدام نه تنها با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ناسازگار است بلکه نقض قوانین کلی بین المللی بشردوستانه-- که به مثابه جرم علیه بشریت است-- و نیز قرار صادره توسط دیوان بین المللی دادگستری مورخ ۳ اکتبر ۲۰۱۸ محسوب می‌شود.

- تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده هزاران شهروند ایرانی را در خارج از کشور سردرگم کرده و آنها را در معرض اختلال فراوان پروازها در فرودگاه‌های اروپایی قرار داده است. در واقع، قطع ارتباط فرودگاه‌های اروپایی با هواپیمایی ایران ایر طی روزهای گذشته به هیچ عنوان به شیوع کرونا مربوط نبود بلکه مستقیماً به تحریم خرید و نصب نرم افزار به روز شده برنامه ریزی پرواز توسط آمریکا مربوط می‌شود. چنین اقدامات ظالمانه ای هزاران خانواده ایرانی را در اضطراب و فشار ناخواسته در شرایط بحران مبارزه با کرونا قرار داده است و بار دیگر علاوه بر نقض مکرر مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، مقررات سازمان بین المللی هوانوردی (ICAO) و قوانین بین المللی بشردوستانه، خلاف قرار صادره توسط دیوان بین المللی دادگستری مورخ ۳ اکتبر ۲۰۱۸ محسوب می‌شود.
- علاوه بر هدف گیری معیشت، دسترسی به مراقبت بهداشتی و دارو و نیز عبور و مرور مردم ایران، تحریم‌های ثانویه غیرقانونی ایالات متحده حتی دسترسی شهروندان ما به اطلاعاتی که دولت به منظور مبارزه با کرونا منتشر می‌کند را محدود کرده است. اعمال سانسور غیراخلاقی توسط گوگل بر نرم افزار موبایلی جدیدی تحت عنوان "AC ۱۹" –طراحی یک شرکت ایرانی برای کمک به شهروندان برای تشخیص بالقوه و مبارزه با کرونا-- نیز به دلیل تروریسم اقتصادی آمریکا است که به تولیدکنندکان ایرانی نرم افزارها اجازه افتتاح حساب در گوگل را فارغ از هر هدفی حتی بشردوستانه نمی‌دهد.

عالیجناب

چگونه ممکن است محرومیت مردم ایران از دارو و دسترسی به اطلاعات مربوط به درمان کرونا به نفع دنیا و دیگر ملت‌ها تمام شود؟

متأسفانه وضعیت ظالمانه کنونی تاحدودی نتیجه بی عملی برخی از اعضای جامعه بین المللی است. برای نمونه در زمان حاضر--و حتی پیش از همه گیری جهانی کرونا-- چه در حوزه ضدعفونی کننده‌های بهداشتی، سرنگ یا لوازم تنفسی و چه در کل در حوزه اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی، واردات ما از اروپا از لحاظ مقدار و ارزش کمتر از دوره پیش از اجرای کامل برجام در سال ۲۰۱۶ است. واردات لوازم استریل کننده پزشکی از اتحادیه اروپا به تنهایی به میزان ۷۵ درصد کاهش یافته است و همین روند نامبارک در دیگر زمینه‌های تجارت ما با اروپا وجود دارد.

دولت ایالات متحده در یک اقدام خلاف اصول اخلاقی نه تنها آنچه خود وقیحانه "فشار حداکثری" بر مردم ایران می‌خواند را افزایش داده بلکه علاوه بر آن--همانند کرونا که با شیوع خود در حال نابودی آسیب پذیرین شهروندان ما است—با وقاحت هر چه تمام ما را درباره مهار این ویروس موعظه هم می‌کند به نحوی که گویا خودش تاکنون قادر به کنترل حمله کرونا بوده است!

درشرایطی که دیگر کشورها اکنون مشغول بحث درباره چگونگی مهار شیوع کرونا هستند--و درحالیکه اقتصادشان ضربه دیده و بیم و هراس در میان شأن پدیدار گشته-- مردم ایران نه تنها از تأثیرات این ویروس در پی عدم دسترسی کامل و کافی به تجهیزات پزشکی و تأمین اقلام بهداشتی در امان نیستند، بلکه اقدامات فراوان دیگری که تروریسم اقتصادی آمریکا توسط آن خانوارهای بیشماری را حتی پیش از ابتلای کرونا نابود کرده منجر به وخامت شرایط در ایران شده است. این وضعیت آشکارا قابل مشاهده است چراکه تأثیرات اقتصادی و دیگر تأثیرات کرونا حتی در کشورهایی که تعداد مبتلایان کمتری نبست به ایران دارند نیز در حال افزایش است.

با توجه به مطالب فوق الاشاره دولت ایالات متحده می‌بایست به سرعت به کارزار تروریسم اقتصادی خود علیه مردم ایران خاتمه دهد و فوراً تمامی تحریم‌هایی را که به صورت غیرقانونی علیه کشور من در تناقض آشکار با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده لغو نماید. به همین منظور، لازم است که سازمان ملل و اعضای آن به این خواسته مردم ایران در توقف سیاست شرورانه و بدون ثمر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران توجه کافی مبذول دارند.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه این نامه را به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر نمائید.

عالیجناب، لطفاً احترامات فائقه بنده را پذیرا باشید.

محمدجواد ظریف
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
۲۲/۱۲/۱۳۹۸

کد خبر 4876631

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
   0 0
   جناب زریف باگفتار گوهر بارشما اقای ترومپد یک سال دیگر ملت ایران راتحریم مجددکرد فقط لطف نموده بیش از این مردم را درمنجلاب غوطهورنکنید لطفا