ساخت راهروی ایزوله خودکار/ آزمایشگاه کرونا در کرمان راه اندازی شد

کرمان - شیوع ویروس کرونا در کرمان در کنار تمام سختی‌هایی که دارد جوانان کرمانی را به تکاپو واداشته تا نیازهای اولیه استان به مواد و وسایل بهداشتی و درمانی را بر طرف کنند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: در حالی که با شیوع کرونا در آمریکا و اروپا مردم برای خرید مایحتاج خود به فروشگاه‌ها هجوم می‌برند اما با وجود تحریم‌های آمریکا برای واردات دارو و مواد بهداشتی مورد نیاز، در استان کرمان که یکی از مناطق شیوع این ویروس محسوب می‌شود؛ مردم سعی دارند با خلاقیت، تلاش و کوشش کمبودهای موجود را برطرف کنند.

ساخت دستگاه‌های ضد عفونی کننده، استفاده از توان جوانان به صورت خودجوش، پای کارآمدن دانشجویان و بسیجیان و تلاش برای توزیع اقلام مورد نیاز بهداشتی بین محرومان از جمله این اقدامات است.

در حالی که تا قبل از شیوع ویروس در استان کرمان هیچ گونه کارگاه و یا کارخانه‌ای ماسک و الکل طبی تولید نمی‌کرد حالا روز به روز برتوان استان برای تولید این محصولات افزوده می‌شود

در حالی که تا قبل از شیوع ویروس در استان کرمان هیچ گونه کارگاه و یا کارخانه‌ای ماسک و الکل طبی تولید نمی‌کرد حالا روز به روز برتوان استان برای تولید این محصولات افزوده می‌شود.

حتی روستاییان هم پای کار آمده اند به طور مثال در روستای بهاآباد شهرستان زرند در کارگاهی کوچک ۱۵ نفر از بانوان گرد هم آمده‌اند و در دو شیفت روزانه ۵۰۰ ماسک تولید و بین مردم و مرکز درمانی روستایشان توزیع می‌کنند.

نمونه‌های همراهی مردم برای شکست کرونا

در جیرفت یک مرکز صنعتی کوچک با تغییر خط تولید و ابداع یک کارآفرین خلاق، کار ساخت محافظ صورت و چشم را برای پرستاران بیمارستان امام خمینی جیرفت انجام می‌دهد.

در شهر کهنوج مدیر یک پاساژ با نصب اطلاعیه‌ای در مقابل این مرکز خرید کرایه ماه اسفند ماه را به مغازه داران بخشیده است و از آنها خواسته در خانه بمانند و زنجیره شیوع ویروس را بشکنند.

در شهر کهنوج مدیر یک پاساژ با نصب اطلاعیه‌ای در مقابل این مرکز خرید کرایه ماه اسفند ماه را به مغازه داران بخشیده است و از آنها خواسته در خانه بمانند و زنجیره شیوع ویروس را بشکنند

عده زیادی از جوانان شهرهای مختلف استان با تهیه مواد ضد عفونی در طول شب به پاکسازی معابر شهر به خصوص عابر بانک‌ها می‌پردازند.

شماره تلفن‌ها و اپلیکیشن‌های خرید غیرحضوری و تحویل کالا درب منازل راه اندازی شده و در اختیار مردم قرار دارد و در برخی از پایگاه‌های بسیج جوانان با حضور در مقابل خانه سالمندان خریدهای آنها را انجام می‌دهند و از آنها می‌خواهند از خانه خارج نشوند.

همچنین به پیشنهاد خبرگزاری مهر جلسات مطبوعاتی دانشگاه علوم پزشکی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

چندین کارخانه تولید الکل صنعتی در کرمان راه اندازی شده و روزانه بیش از چهارهزار لیتر الکل تولید و در داروخانه‌ها، بیمارستان و مراکز درمانی توزیع می‌شود.

هدف گذاری تولید ۵۰ هزار ماسک در کرمان

با هماهنگی با دستگاه‌های مختلف از جمله بسیج و کمیته امداد و بخش صنعت هدف گذاری تولید روزانه ۵۰ هزار ماسک در کرمان انجام شده و در حال حاضر روزانه ۲۰ هزار ماسک در کرمان تولید و روانه بازار می‌شود که بخش قابل توجهی از این ماسک‌ها نیز به صورت مجانی بین خانواده‌های نیازمند و مراکز درمانی توزیع می‌شود.

گروه‌های از دانش آموزان بسیجی نیز با مراجعه به مراکز درمانی از پرستاران و کادر درمانی قدردانی کرده‌اند.

بازار برخی از شهرستانهای از جمله ریگان و رفسنجان به مدت سه روزمتوالی تعطیل شده و فعالیت اصناف در کرمان نیز محدود شده است.

برخورد جدی با ویروس‌های آدم نما

دستگاه قضائی، اکیپ‌های نظارتی و تعزیرات نیز به صورت مکرر بازار را کنترل و معدود مختلفان را شناسایی و با آنها برخورد قانونی می‌کنند. در همین راستا چندین محوله احتکاری کشف و این موارد به صورت مجانی بین مردم توزیع شده است ضمن اینکه ۵ کارگاه هم که به صورت غیر مجاز به تولید ماسک و لباس اقدام می‌کردند شناسایی و پلمب شده‌اند.

در سیرجان نیز یک راهرو برای ضد عفونی خودکار مراجعه کنندگان به ادارات توسط قرار گاه خادمین شهدای سیرجان ساخته و عملیاتی شده است.

در صورت حمایت مسئولان می‌توانیم تولید راهرو ایزوله را انبوه کنیم

مسئول قرارگاه خادمین شهدای سیرجان در این خصوص می‌گوید: با توجه به نیاز جامعه با تلاش جوانان این دستگاه ساخته و به صورت یک راهرو مقابل درب ادارات نصب می‌شود و همزمان با ورود ارباب رجوع لباس و کفش‌های فرد مراجعه کننده ضد عفونی می‌شود.

مرتضی محیاپور به خبرنگار مهر گفت: این راهرو به صورت ایزوله مواد ضدعفونی را همراه با مواد معطر به کار می‌برد و هر گونه آلودگی را از بین می‌برد.

راهرو ایزوله به صورت ایزوله مواد ضدعفونی را همراه با مواد معطر به کار می‌برد و هر گونه آلودگی را از بین می‌برد

وی تاکید کرد که جوانان سیرجانی با هدف مقابله با کرونا آماده ساخت انبوه این راهرو ایزوله می‌باشند.

جمعی از خیاطان زن در شهر جیرفت در یکی از مساجد شهر گرد هم آمده اند و به تولید لباس ایزوله برای پزشکان و پرستان اقدام می‌کنند.

کار جهادی خیاطان جیرفتی در یک مسجد

یکی از این خیاطان به خبرنگار مهر می‌گوید: روزانه ۴۰ لباس تولید می‌شود و خیازان به صورت شبانه روز در این مسجد در حال فعالیت هستند.

شعبانی گفت: ما در پشت جهبه مبارزه با این بیماری کادر درمانی را پشتیبانی می‌کنیم و نمی‌خواهیم آنها نگران کمبود لباس‌های ایزوله باشند.

وی گفت: مانند دوران دفاع مقدس همه زنان باید دست به دست هم دهند تا در جبهه مبارزه با ویروس هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم شب گذشته برخی از خیاطان تا ساعت ۳ بامداد در حال کار بودند و امروز پرستاران با خیال آسوده‌تر کار درمان را انجام می‌دهند.

وی گفت: این لباس‌ها بعد از تولید به بیمارستان امام خمینی منتقل و کار اتوکلاو انجام می‌شود و بعد از تأیید مراجع پزشکی در اختیار کادر درمانی قرار می‌گیرد.

همچنین روزانه ۸۳۷ مورد بازرسی از نانوایی‌های شهر کرمان انجام می‌شود و تاکنون ۱۶۰ نانوایی متخلف شناسایی و ۲۳ نانوایی پلمب شده است و از مردم خواسته شده در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند

همچنین طبق برنامه ریزی انجام شده نانوایی‌ها و سایر اصناف مورد نیاز مردم باز و اقلام و خدمات مورد نیاز در دسترس مردم است.

ورودی‌های استان با جدیدت بیشتر کنترل می‌شود

فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: با همکاری دستگاه‌های مختلف ورودی‌های شهرهای استان کرمان به صورت مستمر کنترل و از ورود افراد مشکوک به این بیماری جلوگیری می‌شود.

سردارعبدالرضا ناظری گفت: نیروی انتظامی در خدمت مردم برای کنترل این بیماری می‌باشد و کار ضدعفونی برخی از خیابان‌های اصلی کرمان توسط یگان‌های مستقر انجام شده است و ادامه می‌یابد.

وی همچنین تاکید کرد که با هر گونه احتکار اقدلام مورد نیاز مردم مقابله می‌شود و در همین راستا یک انبار مورد شناسایی و دو هزار و ۲۵۰ قطعه انواع مواد بهداشتی و پزشکی کشف شده است.

آزمایشگاه تشخیص کرونا در کرمان راه اندازی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با مهر از فعالیت مطلوب آزمایشگاه تشخیص در کرمان خبر داد و گفت: این آزمایش‌ها به صورت روزانه در شهر کرمان انجام و نتایج در اولین فرصت به مراکز درمانی منتخب ارسال و کار درمان بیماران انجام می‌شود.

علی رشیدی با اشاره به تجهیز و استفاده از نیروهای متخصص در این آزمایشگاه تاکید کرد: آزمایش‌ها در کرمان انجام می‌شود و مرکز تشخیص در بیمارستان جوادالائمه مستقر می‌باشد.

آزمایش‌ها در کرمان انجام می‌شود و مرکز تشخیص در بیمارستان جوادالائمه مستقر می‌باشد و کار به صورت شبانه روزی ادامه دارد

وی گفت: به دلیل مدیریت مناسبی که تاکنون انجام شده میزان ابتلاء در مقایسه با سایر استان‌ها نسبتاً کمتر بوده است و از مردم می‌خواهیم با دقت نکات بهداشتی را رعایت کنند و در نوروز امسال به هیچ عنوان در مکان‌های عمومی حضور نیابند و در خانه‌ها بمانند و سلامت خود و فرزندانشان را تضمین کنند.

رشیدی از مردم خواست برای جلوگیری از شیوع بیماری در خانه‌ها بمانند و در ایام عید به هیچ عنوان دید و بازدید نکنند چون ویروس از جوانان به سادگی به افراد مسن منتقل و آنها را در معرض خطر بسیار جدی قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد که مردم باید در سامانه خود ارزیابی ثبت نام و وضعیت خود را از نظر ابتلاء به ویروس مشخص کنند تا بتوانیم نظارت بهتری بر جامعه داشته باشیم.

استان کرمان در روز جاری طبق اعلام وزارت بهداشت ۱۳ مورد جدید از ابتلاء داشته که ابتلاء نسبت به روز گذشته که تنها ۷ مورد گزارش شده بود افزایش یافته است.

کد خبر 4880090

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =