بیمه های عمر و حوادث برای دانشجویان دستیاری درنظر گرفته شود

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی علوم پزشکی گفت: بیمه عمر و بیمه حوادث برای دستیارانی که در بخش‌های پرخطر هستند، در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا) دکتر هومان پارسایی در خصوص تلاش دانشجویان دستیاری در مبارزه با کرونا، گفت: شرایط ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کرونا کویید ۱۹ موجب نگرانی‌­هایی در جامعه شده است و دستیاران و کارورزان پزشکی، پیراپزشکی و پرستاری در تمام بخش‌های بیمارستانی در کنار سایر اعضای تیم درمان و مجموعه وزارت بهداشت نقش انکار ناپذیری در درمان و کنترل شیوع این بیماری برعهده دارند.

وی افزود: نیل به این هدف که جزء اولویت‌­های خانواده بزرگ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است جز در سایه همدلی، مشارکت، ایجاد بستر آرام و رفع موانع و دغدغه­‌ها میسر نخواهد بود.

پارسایی ادامه داد: دستیاران مانند همیشه خود را در کنار مسؤولان می‌بینند و علی رغم اینکه نیروی آموزشی و فاقد پوشش خدمات بیمه‌ای هستند، بنابر عِرق ملی و تقدس ذاتی رشته پزشکی به صورت داوطلبانه در خط مقدم مواجهه و درمان این بیماری قرار گرفته‌اند و در این برهه حساس از هیچ تلاشی برای کنترل و درمان این بیماری دریغ نمی‌کنند.

وی خاطر نشان کرد: همانگونه که در حال حاضر وظیفه اصلی کادر درمان استمرار مراقبت‌های درمانی است، حفاظت و صیانت از کادر درمان و جامعه دانشجویان علوم پزشکی نیز یک وظیفه ملی است و سلامت این قشر و خانواده‌های آن‌ها از الزامات خدمت‌رسانی بهتر است.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت تاکید کرد: از مسؤولان در تمام رده‌های سازمانی انتظار می‌رود که شرایط را از نظر تجهیزات و امکانات محافظتی برای تیم درمان فراهم کنند،‌ هر چند تاکنون برخی از امکانات فراهم شده اما با توجه به شیوع این بیماری و نیاز به مجهز بودن تیم درمان به تجهیزات محافظتی کامل، انتظار می‌رود کمال همکاری از سوی روسای بیمارستان‌ها صورت گیرد.

این دانشجوی دستیاری داوطلب مبارزه با بیماری کرونا خاطرنشان کرد: شرایط ایجاد شده ناشی از بیماری ویروسی کرونا ، عادی نیست و  متأسفانه دستیاران و دانشجویان مقاطع مختلف مستقر در بیمارستان‌ها با توجه به اینکه نیروی آموزشی بوده و نیروی رسمی وزارت بهداشت نیستند، به دلیل مشکلات قانونی، بیمه تأمین اجتماعی نمی‌شوند و در صورت بروز حادثه علاوه بر آسیب روحی و روانی، خانواده آن‌ها دچار آسیب‌های مالی نیز می‌شوند؛ علی رغم همه خطرهای موجود دستیاران کماکان در حال خدمت در صف مقدم جبهه مبارزه با کرونا هستند.

وی گفت: پیشنهاد می‌شود که وزارت بهداشت با بیمه عمر و بیمه حوادث برای دستیاران و دانشجویانی که در بخش‌های پرخطر هستند، پوششی ایجاد کند تا در صورت ابتلا و فوت ایشان خانواده آن‌ها از مزایای بیمه عمر و بیمه حوادث بهره‌مند شوند.

این دانشجو اضافه کرد: با تمام نگرانی‌هایی که وجود دارد مردم ما از گذشته نشان داده‌اند در شرایط مشابه با اتحاد و همدلی می‌توانند سربلند از زیر بار مشکلات خارج شوند. حال که کادر سلامت و درمان در صف اول مبارزه با این بیماری قرار گرفته‌اند، دستیاران در تمام مقاطع و رشته‌های آموزشی از هیچ تلاشی برای رسیدن به این هدف مشترک دریغ نمی‌کنند و ان شاء الله با یاری خدای متعال و مشارکت مردم کرونا را شکست خواهیم داد.

پارسایی در خصوص پیوستن دانشجویان به «پویش دانشجویی مبارزه با کرونا»، اظهار داشت: با راه اندازی فراخوان «پویش دانشجویی مقابله با کرونا» از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، قرار است دانشجویان در چهار محور «پیشگیری»، «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستندسازی» دسته‌بندی شوند. راه اندازی این پویش در حقیقت کمک می‌کند تا بانک اطلاعاتی از دانشجویان فعال و همیشه در صحنه در دسترس باشد تا در لحظات حساس با همکاری آن‌ها برای کنترل و درمان بیماری‌های همه‌گیر و بحران‌ها با سرعت بیشتری اقدام شود.

دبیر شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت، یادآور شد: مجمع دبیران شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی وزارت بهداشت با قدردانی از همه دستیاران و دانشجویانی که در تمام مقاطع در تلاش برای کنترل این بیماری هستند از مردم خواهش می‌کند تا با وزارت بهداشت همکاری لازم را داشته باشند. زیرا این بیماری یک موضوع ملی بوده و همت و همدلی ملی را می‌طلبد.

وی گفت: از کارورزان و دانشجویان دعوت می‌کنیم تا با شرکت در پویش دانشجویی مقابله با کرونا، با پتانسیل بالای خود تیم درمان را همیاری کنند.

پارسایی با اشاره به شهید دانستن خادمین بهداشت و سلامت مردم در مبارزه با کرونا از سوی رهبر معظم انقلاب، ابراز داشت: این اتفاق بسیار مبارکی است، زیرا این جهاد به واقع در راه خداوند است زیرا تلاش‌گران این عرصه در حوزه بهداشت و درمان از جان خود گذشته‌اند و در مواجهه مستقیم با بیماری قرار دارند، امیدوارم با بیمه عمر کردن دانشجویان دستیاری که در عرصه فعالیت خود در مواجهه با خطر هستند،‌ به این عزیزان قوت قلب لازم را بدهیم و مسؤولان در این حوزه نیز ورود جدی داشته باشند.

کد خبر 4880703

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =