يك آسيب شناس اجتماعي گفت : با توجه به حساسيت هاي روحي و رواني در سنين 14 و 15 سالگي ، وقوع زلزله و از دست دادن اعضاي خانواده در بم ، نوجوانان را بيش از ساير سنين دچار اختلالات روحي و رواني مي كند.

دكتر محمد حسين فرجاد در گفتگو با خبرنگار اجتماعي خبرگزاري مهر افزود : اكثر نوجوانان و جوانان بم كه در حادثه وقوع زلزله  تمامي خانواده  خود را از دست داده اند پس از از بين رفتن خانواده هاي خود دچار افسردگي شديد روحي شده اند  و براي آنان وقوع چنين حادثه اي  باور كردني نيست .

وي ادامه داد : برخي از اين نوجوانان وقوع اين حادثه را يك خواب بزرگ مي بينند و گمان مي كنند كه در نهايت از اين خواب هولناك بيدار خواهند شد و به طور دائم صحنه هاي از زلزله را به خاطر مي آورند.

فرجاد افزود : بر اساس برآوردهاي علم روانشناسي كودكان به راحتي  صحنه هاي دلخراش را به فراموشي مي سپارند و پس از مدتي  به طور كامل از ذهن آنها پاك خواهد شد اما چنين  وقايعي در بين نوجوانان وافراد سنين بالاتر براي هميشه باقي مي ماند و هرگز از بين نخواهد رفت كه اين امر مي تواند پس از وقوع حادثه و  در سالهاي آينده  اثرات ناگواري بر روحيه نوجوان داشته باشد .

وي  گفت :  دولت و مسوولان بايد برنامه منسجم و مشخصي در تمام ابعاد از جمله مسايل روحي ورواني  در خصوص بازماندگان  به خصوص نوجوانان و جوانان كه خانواه هاي خود را به طور كامل از دست داده اند، در نظر بگيرند ، زيرا رها كردن  اين افراد مي تواند اميد به زندگي را براي هميشه در وجود آنها از بين ببرد.

کد خبر 48812

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =