رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از فناوریهای آینده

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه اخیرا رشد زیادی در اعطای تسهیلات به شرکتها داشته ایم گفت: مشارکت در حل مسائل اجتماعی، حمایت از فناوریهای آینده از برنامه های ما در آینده است.

دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عملکرد یک ساله صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: طی یک سال اخیر خدمات اعطا شده به شرکتهای دانش بنیان رشد قابل توجهی داشته است.

رشد ۴ برابری اعطای تسهیلات دانش بنیان

وی خاطر نشان کرد: صف متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای جدید طراحی شده در سال ۹۸ شکسته شده به طوری که در سبد تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش بنیان از آذر ماه ۹۷ تا پایان بهمن ۹۸ در مجموع ۲۳۷۹ میلیارد تومان قرارداد منعقد و مبلغ ۲۰۰۵ میلیارد تومان نیز تسهیلات پرداخت شده است که این امر نشان دهنده رشد ۴.۲ برابری اعطای تسهیلات  است. 

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده در این مدت از سه طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و سیستم منابع اهرمی ‌صندوق نوآوری نزد بانک‌های عامل صورت گرفته است، عنوان کرد: در این رابطه با همکاری ۱۲ بانک بیش از سه برابر منابع اهرمی ‌به میزان ۱۵۱۹ میلیارد تومان با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است.

وی تاکید کرد: همچنین با پرداخت ۲۶۹ میلیارد تومان تسهیلات به ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها به عنوان عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی در سراسر کشور فراهم شده است. 

وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی در دوره جدید فعالیت هیئت عامل این صندوق، چابک‌سازی و بروکراسی‌زدایی از فرآیندهای ارائه خدمات و صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان است، گفت: این خدمت از جمله خدمات اولویت‌دار صندوق نوآوری و شکوفایی است که با تسهیل حضور شرکت‌های دانش بنیان در معاملات و مناقصات، زمینه تقویت توان تجاری شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌کند.

ارائه ضمانت نامه بانکی به شرکتهای دانش بنیان ۲۹ برابر گذشته

وی در خصوص کل مبلغ ضمانت‌نامه‌های صادر شده برای شرکت‌های دانش بنیان از آذر ماه ۱۳۹۷ تا پایان بهمن ۹۸ گفت: این ضمانت نامه به ارزش ۱۰۸۵ میلیارد تومان بوده که این مبلغ بیش از ۲۹ برابر کل عملکرد گذشته صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است؛ صدور ضمانت‌نامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش تمامی ‌کارفرمایان با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت‌ها انجام شده است.

وی تاکید کرد: فرآیندهای کاری مربوط به اعطای ضمانت‌نامه، بازنگری شده و میانگین زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته یعنی ۲۵ درصد کمتر از زمان قبلی در دوره‌های گذشته کاهش یافته است.

سرمایه‌گذاری بیش از ۱۴۸ میلیارد تومانی برای شرکتهای دانش بنیان

ملکی فر در ادامه با اشاره به مدل سرمایه گذاری در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در دوره جدید هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مدل سرمایه‌گذاری مستقیم بازنگری شده و مدل هم‌سرمایه‌گذاری و ضمانت سرمایه‌گذاری جایگزین آن شده است به طوری که در یک سال اخیر پس از بازنگری و طراحی مدل‌ها، در تاسیس ۶ نهاد مالی خطرپذیر مشارکت و هم‌سرمایه‌گذاری در سبد ۳ صندوق پژوهش و فناوری تصویب شده است. 

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش در صندوق نوآوری و شکوفایی میزان سرمایه‌گذاری در دور جدید هیئت عامل صندوق، ۱۴۸ میلیارد و ۵۱ میلیون تومان بوده است.

ملکی فر  عنوان کرد: منظور از سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌ها، تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌های دانش بنیان و نوآور و مشارکت در سود یا زیان احتمالی این شرکت‌ها است. در سرمایه‌گذاری تعهدی برای بازپرداخت منابع دریافتی وجود ندارد و بدیهی است وثیقه‌ای نیز برای اصل یا فرع مبالغ تخصیص داده شده اخذ نخواهد شد. در این چارچوب صندوق در سود و زیان احتمالی برابر با سهم‌الشرکه خود سهیم است.

ملکی فر در خصوص مدل توانمد سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز افزود: پرداخت کمک بلاعوض برای اخذ استانداردها و تاییدیه‌های داخلی و بین‌المللی، ثبت پتنت و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری از جمله خدمات توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان در دوره جدید فعالیت هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی است. در دور جدید هیئت عامل خدمات توانمندسازی بیشتر و متنوع‌تر دنبال شده است. 

انعقاد تفاهم نامه های بیش از ۴میلیارد تومانی

به گفته معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، خدمات توانمندسازی در سه بخش شبکه‌سازی و تبادل فناوری، شرکت در نمایشگاه‌ها و آموزش و مشاوره است.

وی افزود: گزارش عملکرد صندوق نوآوری وشکوفایی تا پایان بهمن ۹۸ نشان می‌دهد که به صورت میانگین هر دو روز یک رویداد فناورانه در صندوق برگزار شده است، به این معنی که در بخش شبکه‌سازی و تبادل فناوری، ۹۳۶ شرکت مشارکت داشتند و ۱۲رویداد برگزار شده و ۱۴۸ خریدار بزرگ برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان تقاضا داشته‌اند و ۴۶۷۴ میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد امضا شده است. 

وی افزود: ۱۰۷۰ شرکت از خدمات حضور در نمایشگاه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در دور جدید هیئت عامل استفاده کرده‌اند و در ۱۹۹ نمایشگاه حضور داشتند که از این تعداد ۳۳ حضور نمایشگاهی به صورت پاویون شرکت‌های دانش بنیان بوده است و ۱۷ هیئت تجاری پذیرش یا اعزام شده‌اند.

معاون توسعه نوآوری صندوق نواوری و شکوفایی اضافه کرد: علاوه بر آن ۲۳۴۹ شرکت نیز از خدمات آموزش و مشاوره صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کرده‌اند که این میزان شامل ۲۳ هزار و ۶۱۰ نفر ساعت آموزش، ۱۲۴۱ جلسه مشاوره و ۴۳ جلسه عارضه‌یابی بوده است. 

حمایت از فناوریهای آینده

وی با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مشارکت در حل مسائل اجتماعی، مشارکت در حل مسائل راهبردی، کمک هزینه تحقیق و توسعه و حمایت از فناوری‌های آینده از برنامه‌های آینده این صندوق برای تامین مالی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است. 

کد خبر 4881831

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =