وزارت خارجه در سال آینده راه‌های جدیدی برای اقتصاد کشور باز کند

کارشناس مسائل بین الملل گفت: باید وزارت امور خارجه با ایجاد ظرفیت‌های تبادلات تجاری با کشورهای منطقه و جهان راه‌های جدیدی برای اقتصاد کشور که امروز متأثر از کرونا است، باز کند.

مصطفی انتظاری کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اولویت‌های دستگاه دیپلماسی برای سال جدید اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین شرایط بین‌المللی که شاهد هستیم، مهم‌ترین مسئله حفظ اتحاد و همبستگی است.

وی با اشاره به تشکیل مجلس جدید در سال آینده ادامه داد: به نظر می‌رسد با توجه به تشکیل مجلس جدید در سال ۹۹ که رویکرد متفاوتی نسبت به دولت در قبال مسائل مختلف دارد، باید در کشور متحد بوده و یکپارچه عمل کنیم. این نکته نیز نباید فراموش شود که سال آینده ما با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مواجه خواهیم بود.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با توجه به اینکه در پی انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و در ماه‌های منتهی به آن ما شاهد افزایش تنش داخلی در ایالات متحده خواهیم بود و به نحوی رقابت میان گروه‌های سیاسی شکل می‌گیرد، ضروری است از درون ایران یک صدا بشنویم و از رقابت‌های درونی پرهیز کنیم.

انتظاری افزود: در صورتی که ما یک صدا عمل نکنیم، این موضوع سبب می‌شود تا طرف مقابل ما از این شرایط سوءاستفاده کرده و فشار به ما وارد کند. اگر این اتفاق بیافتد، ما بهتر نتیجه خواهیم گرفت.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جهان عنوان کرد: کرونا یک ویروس جهانی است و موقعیت مطلوبی است تا دستگاه دیپلماسی به میدان آماده و کشورهای مختلف را قانع کند تا تحریم‌ها را کنار بگذارند. با توجه به اینکه کرونا می‌تواند سریع منتقل شود و کشورها به تنهایی نمی‌توانند در مقابل این ویروس پیروز شوند، لازم است تا با رایزنی‌های مستمر برای لغو تحریم‌ها برای دسترسی به خدمات پزشکی تلاش شود.

کارشناس مسائل سیاست خارجی اضافه کرد: به نظر می‌رسد هفته‌های پایانی سال ۹۸ ما با انفعال در دستگاه دیپلماسی مواجه بودیم. به نظر می‌رسد بعد از انتخابات یک شوک به وزارت امور خارجه وارد شده بود و امیدوارم که این انفعال موجود در سال آینده کنار گذاشته شود و ما شاهد تحرک بیشتری از این دستگاه باشیم.

انتظاری در مورد اهمیت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعاتی که در دسترس داریم حس می‌کنیم که تحولی در زمینه گفتگوها و رایزنی‌های اقتصادی در وزارت امور خارجه شکل نگرفته است. متأسفانه معاونت اقتصادی در زمانی شکل گرفت که ما شاهد بیشترین فشارها علیه کشورمان بودیم.

وی تاکید کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه در سال جدید باید از کارشناسان بخش خصوصی و فعالان بخش خصوصی استفاده کند تا بر مشکلات غلبه کنیم. شرایط کنونی که تحت تأثیر کرونا است، هرچند برای نظام سلامت ما فشار ایجاد کرده؛ ولی فرصتی است که وزارت امور خارجه از انفعال خارج شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: در شرایط موجود دستگاه دیپلماسی می‌تواند با رایزنی، مکاتبات و ایجاد کمپین یک فضای رسانه‌ای و عمومی علیه تحریم‌ها ایجاد کند تا دونالد ترامپ که به دلیل تحریم‌ها در شرایط سیاسی خوبی نیست را وادار به عقب نشینی و لغو تحریم‌ها کند.

انتظاری در خاتمه افزود: نوبت ما است که بگوییم تحریم‌ها عاملی برای ایجاد مشکلات شده است و با چهره‌پردازی غیرانسانی از آمریکا، آنها را عامل شیوع کرونا معرفی کنیم. در کنار این موضوع باید وزارت امور خارجه با ایجاد ظرفیت‌های تبادلات تجاری با کشورهای منطقه و جهان راه‌های جدیدی برای اقتصاد کشور که امروز متأثر از کرونا است، باز کند.

کد خبر 4881939

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha