کنترل کرونا در چهارمحال و بختیاری نیازمند ممنوعیت ترددها است

شهرکرد- رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: کنترل کرونا نیازمند همکاری و مشارکت جمعی و ممنوعیت شدید تردد ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید شیرانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به شیوع بیماری نو پدید کووید ۱۹ اظهار داشت: معمولاً در هر اپیدمی عفونی چندین مرحله برای کنترل بیماری صورت می‌گیرد.

وی افزود: در مرحله اول جداسازی بیمار، در مرحله دوم قرنطینه و جداسازی افراد مشکوک و در تماس با فرد بیمار صورت می‌گیرد که به نوعی هر دو مرحله به تیم‌های بهداشتی و درمانی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: در مرحله بعد که فاصله گذاری اجتماعی است، نقش همکاری و مشارکت جمعی و ممنوعیت شدید ترددها بسیار حائز اهمیت است.

دکتر شیرانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پیشگیری از گسترش بیماری افزود: خوشبختانه با همکاری خوب مردم، استان تا حد زیادی در پیشگیری از گسترش افقی بیماری موفق عمل کرده است.

وی برای پیشگیری ازبروز موج جدید بیماری فاصله گذاری اجتماعی و رعایت محدودیت تردد را لازم دانست.

وی در ادامه از هم استانیان خواست برای حفظ سلامت و جان افراد در معرض خطر، دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مسن‌تر ها از رفت و آمد با آنها خودداری کنند.

دکتر شیرانی بیان کرد: افراد جوان‌تر اگر چه خودشان با علائم خفیف و حداقل عوارض بیماری را پشت سر می‌گذارند اما می‌توانند به عنوان ناقل بیماری برای سایر افراد خطر آفرین باشند.

وی در خصوص پیش بینی میزان و مدت زمان درگیری با بیماری افزود: اگر چه ویروس نوپدید بوده و رفتار شناخته شده‌ای ندارد اما برای بررسی این مسئله ضمن توجه به رفتار بیولوژیکی آن، رفتار مردم و عملکرد سیستم بهداشت و درمان و حاکمیتی نیز حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در اوج شیوع بیماری قرار گرفته و در صورت داشتن عملکرد خوب و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بعد از دو تا سه هفته دیگر شاهد شیب نزولی شیوع بیماری خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه با اشاره به تلاش خستگی ناپذیر و شبانه روزی کادر بهداشتی و درمانی، اداری و مدیریتی استان در پیشگیری و کنترل بیماری و درمان بیماران افزود: کادر درمانی علاوه بر افزایش شیفت کاری در شرایط پر استرس و نگران کننده فعالیت می‌کنند ضمن اینکه علاوه بر نگرانی از ابتلاء خودشان، احتمال انتقال بیماری به اعضای خانوادهایشان به واسطه آنها وجود دارد و این امر خود نگرانی‌های این مدافعان سلامت را مضاعف کرده است.

دکتر شیرانی گفت: در چنین شرایطی که کادر درمانی و پرستاران و نیروهای خدوم بهداشتی و درمانی در شرایط سخت کاری و روحی و روانی دشوار، علی رغم نداشتن درمان اختصاصی برای بیماری، برای حفظ سلامت و جان بیماران در تلاش هستند دور از انتظار نیست مردم هم با رعایت بهداشت فردی، توجه به توصیه‌های بهداشتی به قطع زنجیره انتقال، پیشگیری و کنترل کرونا و بازگشت شرایط عادی به جامعه کمک کنند.

کد خبر 4886245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =