عبور برخی استان‌ها از پیک کرونا/ جنگ‌های سیاسی را کنار بگذاریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه برخی صاحب‌نظران پزشکی می‌گویند در برخی استانها از پیک کرونا عبور کردیم، گفت: این ویروس ممکن است از چند ماه تا ۲ سال دیگر بین ما باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (یکشنبه) در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با بیان اینکه امیدواریم در این ایام از این فرصت معنوی برای توجه بیشتر به خداوند و معنویت استفاده و از خادمان ملت به خوبی تجلیل کنیم، اظهار داشت: می‌خواهم در این فرصت از مردم عزیز و بزرگواری که در این ایام تحمل کردند و به دستورات بهداشتی مسئولان و توصیه‌ها توجه کردند و گروهی که برای تأمین زندگی و مایحتاج عمومی مردم همه تلاش خود را به کار بردند سپاسگزاری و تشکر کنم.

وی عنوان کرد: اولاً در کشور ما اصل اول در شرایط فعلی سلامت مردم یعنی بهداشت و درمان ماست و همه سربازان مقدم این خط یعنی پزشکان و پرستاران و کادر درمانی را هم باید تقدیر و هم حمایت کنیم. دولت با همه توان حامی نیازمندی‌ها و تجهیزات و هرآنچه در داخل و خارج برایشان باید تأمین شود، خواهد بود و ما این حمایت صد درصدی را از بخش بهداشت و درمان داریم.

رئیس‌جمهور بیان کرد: روز گذشته جلسه ویدئو کنفرانس بسیار خوبی با حدود ۳۰ نفر از متخصصین و پزشکان عالی رتبه در کشور، در بخش‌های مختلف عفونی و ویروس و بخش‌های مختلف مرتبط با ویروس کرونا داشتیم. خوشبختانه نظرات بسیار به هم نزدیک است و همه شبیه بهم فکر می‌کنند.

روحانی افزود: در سوالاتی که داشتم همه اتفاق نظر داشتند که این موضوع برای جهان غافلگیرکننده بود و هیچ کسی در جهان و هیچ مرجع علمی و پزشکی در سالهای پیش پیش‌بینی نمی‌کرد ما در این روزها با یک بیماری مسری و مهاجم این چنینی مواجه شویم که بتواند در زمان کوتاهی همه سطح جهان را شامل شود و مبتلا کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از متخصصین دیروز می‌گفتند این وضعیت ۱۴۰ سال پیش بوده است اما از ۱۴۰ سال پیش تاکنون ما چنین بیماری مسری که به این صورت عالم‌گیر باشد و در این حد قدرت سرایت داشته باشد و بتواند همه ارکان جامعه از سیاست و اقتصاد و روابط اجتماعی را تحت تأثیر قرار دهد نداشتیم.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه این اولین بار است که ما بعد از بیش از یک قرن با این حادثه مواجه می‌شویم، گفت: از همه عزیزان پرسیدم. از همه عزیزان پرسیدیم که ما در ایران در ماجرای کرونا در کجای داستان هستیم؟ آیا ما از نقطه پیک و اوج عبور کردیم و در نقطه‌ای هستیم که به سمت شرایط بهتر حرکت می‌کنیم؟ پاسخ این بود که بله، در برخی از استان‌ها ما از پیک عبور کردیم و در شیب پایین قرار گرفتیم اما در برخی استان‌ها هنوز نمی‌توانیم با اطمینان صحبت کنیم.

روحانی ادامه داد: برخی می‌گفتند باید منتظر پایان تعطیلات عید نوروز باشیم و بعد قضاوت کنیم که در چه شرایطی هستیم اما نکته بسیار مهمی بود که می‌خواهم به مردم بگویم و مورد اتفاق همه بود این است که ماجرای کرونا این نیست که ما یک هفته یا ۲۰ روز دیگر به زمانی برسیم که ویروس کرونایی در عالم یا ایران نباشد.

وی تاکید کرد: این ویروسی است که آمده، وارد جامعه شده و هست و امکان دارد یکسال یا دو سال دیگر هم باشد منتهی باید شرایط جامعه را برای نوع مواجه شدن با این ویروسی که شرایطش ضعیف می‌شود و اکثریت جامعه قدرتمند می‌شوند و بدن‌ها در مقابل این ویروس قوی می‌شوند، قابل تحمل کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه روز گذشته یکی از پزشکان می‌گفت کرونا مانند آنفولانزایی است که می‌رود و می‌آید، اوج می‌گیرد و تمام می‌شود و دوباره می‌آید، گفت: بنابراین ما باید خود را برای زندگی با این ویروس تا زمانی که معالجه یا واکسن قطعی برایش پیدا شود آماده کنیم که تاکنون هیچ یک از اینها اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: تلاش‌ها باید این باشد که ما نگذاریم در یک استان، شهر و جامعه‌ای اوج و پیکی اتفاق بیافتد که دستگاه درمان ما را با اضطراب و مشکل مواجه کند. ما باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که دستگاه درمان ما بتواند آنها را درمان کند و به تدریج از آن مساله عبور کنیم. البته شاید بسیاری از متخصصین دیروز تاکید کردند شرایط سخت گیرانه ای که شروع شده است یک هفته دیگر ادامه پیدا کند.

روحانی عنوان کرد: ما برای اینکه فعالیت‌هایمان به خوبی شروع شود مطمئن‌تر خواهیم بود که فعالیت‌ها به خوبی و به ترتیبی که گفته می‌شود آغاز شود. آغاز فعالیت‌ها به این معنا نیست که همه پروتکل‌های بهداشتی را باز کنار بگذاریم. این سبک زندگی جدیدی که شروع کردیم مثلاً با هم دست نمی‌دهیم، قرب و نزدیکی به هم نداریم و با فاصله از هم صحبت می‌کنیم، کار و امور از طریق تلفن و فضای مجازی انجام می‌شود و زندگی ما زندگی الکترونیکی شده است را باید برای مدتی ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: حتی شاید همین بیماری در برخی زمینه‌ها برای ما فرصتی ایجاد کند که بخشی از زندگی را الکترونیکی کنیم و شرایط را تغییر دهیم و این به نفع جامعه ماست و ارتباط مردم با ادارات و خدمات جامعه حتی با مراکز توزیع که مواد لازم را در اختیار ما قرار می‌دهند ممکن است روابط خود را تغییر دهیم و در سبک زندگی ما تغییراتی ایجاد شود که این تغییرات احتمالاً باید برای مدتی باقی بماند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از تمام متخصصان دیروز پرسیدیم که آیا کاری که تا امروز انجام دادیم مورد قبول شماست؟ آیا نقصی دارد یا ندارد؟ خوشبختانه همه متخصصین کار انجام شده را قابل قبول و درست می‌دانستند. البته توصیه‌هایی هم داشتند مانند اینکه برای پیدا شدن درمان این بیماری و تهیه واکسن، سرمایه گذاری ویژه‌ای کنیم. بعضی می‌گفتند باید در برخی از رشته‌های پزشکی تغییراتی ایجاد شود و به برخی رشته‌ها مثلاً در بخش عفونی باید اهمیت بیشتری بدهیم و سرمایه گذاری کنیم. به نظر توصیه‌های بسیار خوبی کردند که همه آنها مورد قبول است و حتماً وزارت بهداشت و درمان به آنها عمل می‌کند و ما هم حمایت می‌کنیم تا همه کارها به خوبی انجام گیرد.

روحانی با تاکید به مردم بیان کرد: هیچ تصمیمی تا امروز در ستاد ملی کرونا اتخاذ نکردیم مگر اینکه در کمیته‌های تخصصی بحث کردیم و متخصصین ما آن راه را بهترین در آن مقطع تشخیص دادند، هیچ تصمیم دیگری اتخاذ نکردیم. اگر ما مدارس را تعطیل کردیم آنها در مجموع تصمیمشان بسته شدن در یک مقطع و بازگشایی در مقطع دیگر بود و ما قبول و گوش کردیم.

وی تاکید کرد: اگر آنها به ما گفتند اماکن مقدسه باید شب عید تعطیل شود، یا نمازهای جمعه تعطیل شود، اجتماعات نباشد و مردم برای شادی و غم دور هم جمع نشوند و حتی اگر فردی در اثر کرونا فوت می‌کند کفن و دفنش چگونه باشد، هرآنچه متخصصین ما گفتند ما گوش کردیم و حمایت و مشورت کردیم. تقریباً تصمیمات ما با اتفاق آرا بوده و اینگونه نبوده است که ۲۰ درصد موافق باشند و ۸۰ درصد مخالف باشند و ما نظر مخالفین را بگیریم یا بالعکس. همیشه سعی کردیم به اقناعی برسیم و نظر واحدی داشته باشیم. بر آن اساس هم تصمیم می‌گیریم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: مردم بدانند در کنار سلامت که امروز اصل اول است تولید هم به عنوان اصل برای ماست. ما نمی‌توانیم تولید مواد غذایی و بهداشتی یا توزیع را تعطیل کنیم. ما نمی‌توانیم مغازه و فروشگاه را تعطیل کنیم و نیازمندی‌های عمومی مردم در آب و برق و گاز و حمل و نقل را تعطیل کنیم. این کار امکان پذیر نیست یعنی مدیریت جامعه بر این مبنا است که سلامت، تولید و امنیت جامعه برای ما اصل است.

روحانی با بیان اینکه همه نیروهای مسلح، مرزداران و پلیس در صحنه هستند، خاطرنشان کرد: اگر بنا باشد امنیت خدشه دار شود اصلاً معنا ندارد. بنابراین اصول متعددی را کنار خود داریم که باید مدنظر قرار دهیم. اینها را در کنار هم مقایسه می‌کنیم و به یک تصمیم گیری می رسیم و از مردم خواهش می‌کنم به این تصمیمات عمل کنند تا از شرایط سخت بگذریم.

وی تاکید کرد: من از همه آنهایی که بیرون از صحنه هستند و فعلاً در صحنه تصمیم گیری نیستند و ممکن است مقام و مسئولیتی داشته باشند یا ممکن است چند ماه دیگر صندلی ای را در اختیار بگیرند خواهش می‌کنم کمک کنند. این شرایط، شرایط مرید جمع کردن نیست. این شرایط، شرایطی نیست که ما بخواهیم جنگ سیاسی کنیم. الان نه بحث ما جنگ سیاسی است نه بحث حزبی و قومی یا حتی ملیتی، بلکه یک مساله عمومی جهانی است که می‌خواهیم به خوبی عبور کنیم.

رئیس جمهور افزود: محدودیت‌هایی باید در جامعه بگذاریم اما آن محدودیت‌ها نمی‌تواند آنقدر حداکثری باشد که قابل اجرا نباشد یا آنقدر حداقلی باشد که تأثیر لازم را نگذارد. باید بین حداقل‌ها و حداکثرها در زمان‌های مختلف شیوه‌های مختلف را برگزینیم و بر آن مبنا عمل کنیم. خواهش می‌کنم دستاوردهای بزرگی را که در سایه این رنج و مشقت که برای مردم مشکل ایجاد کرد و زندگی سختی برای پرستاران ایجاد کرد، را فراموش نکنیم.

روحانی با بیان اینکه این موضوع آثار خوبی داشت که نباید اجازه دهیم از بین برود، گفت: در کنار این همه رنج و سختی وحدت و انسجامی ایجاد شد که نباید اجازه دهیم از بین رود. دل‌ها به هم نزدیک و مقدار زیادی کینه‌ها زدوده شد و دل‌ها متوجه حق و خداوند شد که باید اجازه دهیم دائمی شود. نگذاریم این آثار خوب از بین برود. یک سرمایه اجتماعی ارزشمند پیدا کردیم که این سرمایه اجتماعی به نفع همه است. این کار ما بهتر پیش می‌رود و کارها روان‌تر حرکت پیدا می‌کند. ما نباید این سرمایه را از دست بدهیم.

وی با اشاره به جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا و صحبت‌های سعید نمکی وزیر بهداشت گفت: امروز صبح وزیر بهداشت، ایران را با کشورهای دیگر که گرفتار این بیماری هستند مقایسه کرد و رتبه ایران هم در جهت درمان و تعداد افرادی که درمان می‌شوند و هم توانمندی ما در زمینه تخت و آی‌سی‌یو و تجهیزات آمار قابل قبولی است. کاهش فوتی‌ها و مرگ و میرها قابل قبول است. تسلط، تمرکز و عدم اضطراب کادر درمان و هم شرایط خوب بسیاری از استان‌ها که از پیک عبور کردند و هم استان‌هایی که هنوز محل بحث هستند قابل قبول است.

وی افزود: آقای نمکی کلمه‌ای در آخر گفت که ارزشمند بود، او گفت در مجموع اوضاع این هفته ما بهتر از هفته پیش است و ما همین را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم قدم به قدم برسیم به نقطه مطلوب. وقتی آمار ما با کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهای اروپایی و غربی مقایسه می‌شود شرایط ما شرایط خوبی است‌. امیدواریم در پایان رتبه مطلوبی به دست بیاوریم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همیشه مردم و پزشکان ما افتخار آفریدند. ان شاءالله در همین مقطع که ما در شرایط فشار و تحریم هستیم به افتخار می‌رسیم. همه دنیا می‌دانند ما در شرایط عادی نیستیم و در عین حال که در شرایط تحریم هستیم توانستیم کشور را در حد توان اداره کنیم.

وی افزود: باید خودمان را در نظر بگیریم؛ زندگی با کرونای ضعیف‌تر و محدودتر در ماه‌های آینده نه زندگی بدون کرونا. به این سادگی نیست که بگوییم ۲۰ روز دیگر یا یک ماه دیگر کرونایی نیست. عده‌ای ممکن است مبتلا شوند و در همه دنیا اینگونه است. ما باید خود را برای پساکرونا و روزی که درمان و واکسن این بیماری پیدا شود آماده کنیم.

روحانی در پایان تاکید کرد: ما بیش از گذشته به مردم امیدوار هستیم و می‌دانیم با ما همکاری خواهند کرد و هم پزشکان که می‌دانیم مسلط‌تر از گذشته هستند و هم به واحدهای تولیدی کل کشور امیدوار هستیم. می‌دانیم برخی واحدهای تولیدی و خدماتی در سختی قرار دارند که به حد توان آنها را یاری خواهیم کرد.

کد خبر 4888240

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =