درک اهمیت دانش بومی معماری و شهرسازی در «معماری باهمستان»

کتاب «معماری باهمستان» نوشته لئون کریر در پی معرفی شهرها و ساختمان‌هایی است که سرزنده و پایدار باشند و به میراث برای آیندگان بدل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «معماری باهمستان» نوشته لئون کریر با ترجمه سهند لطفی و امیر یدالله‌پور به ماهیت نظری شهر معاصر می‌پردازد. کریر در این کتاب با نقد جریان‌های کنونی عملی و نظری معماری و شهرسازی، از لزوم بازگشت به شیوه‌های سنتی ساخت‌وساز سخن می‌گوید؛ اما در این عمل از هویت مدرن زمانه خود غافل نیست؛ او در پی ساختن شهرها و باهمستان‌ها و ساختمان‌هایی است که سرزنده و پایدار باشند و مانند آنچه از سده‌های پیشین به میراث مانده تا سده‌های آینده دوام آورند.

آموزه بنیادین لئون کریر بازشناسی سنت‌های بومی در کالبد شهرها و بناها و به کار بستن دوباره آن‌ها در نظریه و عمل است تا درک اهمیت دانش بومی معماری و شهرسازی و گسترش آن و در نتیجه خلق مکان‌های شهری پایدارتر و هویت‌مندتر صورت بگیرد.

در مقدمه کتاب «معماری باهمستان» آمده است: این کتاب یک آسیب‌شناسی و یک درمان پیش‌رو می‌نهد: نقد و طرح همزمان. آفرینش مکان‌ها برآیند ساخت‌وسازهای خودبه‌خودی و نوآوری‌های نخبگان به تنهایی نیست، بلکه برآیند انگیزه و هنر است. چنین چشم‌اندازهایی به شکل مسلم می‌انجامند. آفرینش مکان باید پاسخ‌گوی نیاز شهروندان، چه افراد و چه باهمستان‌ها، باشد.

این کتاب مجموعه نوشته‌ها و تصاویری است که نظریه‌ای جامع و دست‌یافتنی برای ساختن شهرها و روستاهای مدرن به دست می‌دهد. این پیشنهادها سرشتی ریاضی‌وار ندارند؛ هدف نهایی آنها ترغیب و نشان‌دادن رویکردی خردمندانه در مسائل برنامه‌ریزی شهری است. این ایده‌ها در بیست سال گذشته در آمریکا و اروپا خردورزی، کارآمدی و توان زیبایی‌شناسانه و فراگیر خود را نشان داده‌اند.

وجوه مدرنیته، ماهیت موضوع در معماری، نقد ایدئولوژی مدرنیست، چشم‌اندازهای شهر گرایی جدید، شهر چند مرزی باهمستان‌های شهری، مدرنتیته معماری سنتی، سودمندی جهانی استادکاری مدرن یا چهارمین انقلاب صنعتی، هماهنگی در معماری سکونتگاه‌ها و… از سرفصل‌های این کتاب هستند.

کتاب معماری باهمستان نوشته لئون کریر با ترجمه سهند لطفی و امیر یدالله‌پور که از سوی دفتر پژوهش‌های فرهنگی منتشر شده در ۴۷۱ صفحه با قیمت ۶۹ تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

کد خبر 4891563

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =