باغداران برای کاهش خسارت یخبندان بهاره توصیه‌های فنی راجدی بگیرند

قزوین- ‌ معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: باغداران استان برای کاهش خسارت یخبندان بهاره؛ توصیه‌های فنی کشاورزی را جدی بگیرند.

مجید اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با توجه به تغییر نقشه‌های پیش بینی و ورود سامانه بارشی و همراهی آن با سامانه سرد قطبی و پیشروی خط برف به عرض‌های پایین‌تر که احتمالاً بخش‌هایی از استان را در بر می‌گیرد، احتمال کاهش ناگهانی دما تا آستانه‌های زیر صفر و یخبندان به خصوص در روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه افزایش می‌یابد.

وی افزود: با توجه به حساس بودن مراحل رشدی درختان میوه و احتمال آسیب دیدگی در اثر خطر سرما، باغداران می‌بایست توصیه‌های فنی را بکار گیرند تا از بروز کاهش خسارت یخبندان جلوگیری شود.

اسماعیلی تصریح کرد: باغداران بایستی تعداد کافی بخاری پلارهای باغی، آماده سازی دمنده‌های حرارت زا و دراگون های پشت تراکتوری یا ثابت و فن‌ها و سایر ادوات موجود نصب کنند.

وی گفت: تمامی ادوات مرتبط با سرمازدگی باید در شرایط یخبندان تشعشعی بکار گرفته شوند و در غیر این صورت لزومی به بکارگیری این ادوات نخواهد بود چرا که در صورت تداوم وقوع باد و وزش باد و ابرناکی و یا بارش و رگبار خطر سرمازدگی بسیار کاهش می‌یابد.

اسماعیلی از باغداران استان قزوین خواست: نسبت به انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی تا دو روز آتی و عدم محلول پاشیب از اواخر سه شنبه جهت وزش باشد و رگبار و رعد و برق، پایش مزارع کلزا برای رصد آفت شته و وضعیت علف‌های هرز در صورت مشاهده به صورت لکه‌ای مبارزه شود.

وی همچنین به باغداران استان توصیه کرد: نسبت به استفاده از کود سرک برای غلات دیم پاییزه، تدارک تجهیزات و تمهیداتی برای مقابله با مخاطرات احتمالی سرمازدگی برای روز چهارشنبه و پنج شنبه هفته جاری به علت کاهش دما تا آستانه‌های زیر صفر، آغاز عملیات بیل کاری پای درختان و کود دهی، آغاز هرس باغات میوه و انگور و کود دهی، آماده سازی و سرویس ماشین آلات برای انجام عملیات خاک ورزی در باغات و مزارع، آماده سازی و لایروبی مسیرهای انتقال آب، اتمام کاشت نهال و اتمام سن پاشی های زمستانه اعم از روغن و لک و ترکیبات سموم مسی بکار گیرند.

کد خبر 4893535

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =