برنامه‌های مقابله با ریزگرد در خوزستان نباید رها شوند

اهواز- مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان گفت: پس از ۲ سال ترسالی متوالی نباید بگذاریم طرح‌ها و اقدامات مقابله با گردوغبار و ریزگرد رها شوند چرا که امکان بروز خشک‌سالی در خوزستان وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، کیامرث حاجی‌زاده بعدازظهر سه‌شنبه در حاشیه بازدید از کانال پورشریفی و عرصه‌های ریزگرد اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اساسی و دارای اولویت در استان خوزستان «کنترل ریزگردها» است که نباید به واسطه بارش‌های اخیر آن را کنار بگذاریم بلکه در حال حاضر باید با همان شدت دستگاه‌های متولی پای‌کار باشند و از آنجایی که استاندار در این زمینه حمایت‌های خوبی دارد باید ادامه دهیم تا طرح‌های مقابله با ریزگرد به نتیجه برسند.

وی به وقوع بحران‌های متعدد در استان خوزستان در سه سال اخیر به ویژه وقوع گردوغبار اشاره کرد و افزود: پس از وقوع بحران گردوغبار در بهمن ۹۵ مشکلات اساسی از جمله قطعی آب و برق در استان ایجاد شد که پیام تاریخی مقام معظم رهبری را به دنبال داشت، مصادف با فرمان مقام معظم رهبری و پیگیری‌های دولت، مصوبه تاریخی در فروردین ۹۶ برای استان خوزستان رقم خورد و تقریباً در بحث کنترل ریزگردها بنا شده است اقداماتی به صورت اساسی شکل گیرد.

مدیرکل مدیریت بحران استان تصریح کرد: در ابتدا حدود ۳۶۰ هزار هکتار از اراضی و کانون‌های گردوغبار در مرکز استان و جنوب شرق اهواز شناسایی و روی آنها مطالعات زمین‌شناسی انجام شد، سپس در بخش‌های مختلفی چون آب اندازی، نهال‌کاری، مالچ پاشی و… برنامه‌ریزی صورت گرفت.

وی به انجام نهال‌کاری در بخشی از کانون‌های گردوغبار اشاره و بیان کرد: نهال‌کاری در کانون‌های گردوغبار از سوی منابع طبیعی آغاز شد و با توجه به اقلیم و جغرافیای خوزستان یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام می‌شد «آب‌رسانی به نهال‌های کاشته» شده بود.

حاجی‌زاده با بیان اینکه حدود ۴۰ هزار کانون ریزگرد از طریق نهال‌کاری، آب اندازی و… کنترل شده‌اند، توضیح داد: بارش‌های سال گذشته و پس از آن سیلاب کمک بسیار خوبی به مدیریت کانون‌های گردوغبار کرد و از سوی دیگر موجب احیای تالاب‌ها در استان شد اما نهال‌کاری ادامه پیدا کرده و به رغم ترسالی اقدامات مهمی برای تکمیل کانال آب‌رسانی زمین گذاشته نشد و همچنان امسال نیز کشت نهال، مرتع‌داری، مدیریت آب و هرز آب در دست انجام است.

وی به واگذاری کانال آب‌رسانی کانون‌های گردوغبار به مؤسسه جهاد نصر به عنوان «مجری» اشاره کرد و توضیح داد: ۴۷ کیلومتر کانال پورشریفی به همراه کانال‌های فرعی آن احداث شده است هر چند مشکلاتی در حوزه برداشت آب از رودخانه کارون به کانال وجود داشت اما با برگزاری نشست‌های متعدد در سه سال اخیر، این کانال به نتیجه رسید.

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: با همکاری سازمان آب و برق، آب‌رسانی از طریق کانال کوت امیر موجب شد تا نهال‌ها که موجودی زنده هستند و قرار است آینده تنفسی استان را تأمین کنند، خشک نشوند البته برخی از نهال‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه خشک شدند که دوباره واکاری شدند.

*تأسیسات آب‌رسانی کانال پورشریفی به صورت دائمی پایدار و تثبیت شد

وی بیان کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و مصوباتی که در ستاد استانی مقابله با گردوغبار و ستاد مدیریت بحران استان داشتیم، تأسیساتی برای آب‌رسانی به نهال‌های کاشته شده در کانون‌های گردوغبار طراحی شد، که سال گذشته به صورت موقت راه‌اندازی شد و امسال با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و درخواست‌های اداره کل منابع طبیعی به رغم وجود بحران ناشی از ویروس کرونا و مشکلات موجود، نشستی تشکیل و راه‌اندازی دائمی آن ظرف سه روز عملیاتی شد و آب مجدداً از طریق کانال پورشریفی در حال انتقال به عرصه‌های گردوغبار است و تأسیسات به حالت پایدار تثبیت شد و به صورت هوشمند راه‌اندازی شد.

حاجی‌زاده تأکید کرد: مقرر شد تأسیسات از پیمانکار به مؤسسه جهاد نصر تحویل داده شود که به طور مرتب از آن نگهداری کنند.

وی بیان کرد: کانال پورشریفی از ابتدا برای گردوغبار و نهال‌ها کاشته شده در کانون گردوغبار برنامه‌ریزی شده است و کانال کشاورزی نیست اما به خاطر مشکلاتی که در بحث بین حوضه‌ای داشتیم اعتباری داده شد و توانستیم آن را به رودخانه جراحی برای نخیلات شادگان وصل کنیم که طی ۲ سال از طریق این کانال به رودخانه جراحی کمک شد تا نخیلات را احیا و نجات بخشی کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان توضیح داد: امسال چون برخی از کشاورزان درخواست داشتند اجازه داده شد از کانال استفاده کنند ولی این کانال مخصوص منابع طبیعی و نخیلات شادگان است و باید همه همراهی کنند تا بتوانیم کانال را پایدار کنیم و وظیفه اصلی ما کنترل ریزگردها است.

کد خبر 4895062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =