زمینه شکوفایی هنر انقلاب اسلامی باید در گام دوم انقلاب فراهم شود

رشت- معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با تأکید بر ضرورت شکوفایی هنر انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب، گفت: باید از همه ابزارهای هنری برای تولید محتوای فاخر و اثرگذار استفاده کنیم.

سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به هفته هنر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: هیچ فعالیتی همانند هنر در جهان ماندگار نیست. هنرمندان با فعالیت‌های خود توانایی شکل دهی به اندیشه‌های بشری را دارند.

وی با بیان اینکه بخشی از واقعیت‌های جهان و فرهنگ‌های مختلف را تنها با زبان هنر می‌تواند بیان کرد و انتقال داد، افزود: رهبر معظم انقلاب درباره تأثیرات هنر بر روح و روان انسان می‌فرمایند: «هنر این خصوصیت مهم را دارد که به خاطر ملایمت با طبع انسان، بی شک در طبع او اثر می‌کند، هر هنری در طبع انسان اثر می‌گذارد، اگر چه آن کسی که مورد اثر قرار گرفته باشد، نتواند آن هنر را تحلیل کند، هنر اثر خود را می‌گذارد؛ یعنی دل را منقلب می‌کند و اثری در روح باقی می‌گذارد. هر چه مایه هنری کمتر باشد این اثر هم کمتر می‌شود.»

معاون هنری و سینمای ارشاد گیلان در ادامه با اشاره به اینکه هنر ایران بعد از انقلاب اسلامی بر مبنای دین، ایمان، اعتقاد و آگاهی ملت برای حفاظت و پاسداری از آرمان‌های آنها شکل گرفت، گفت: بعد از انقلاب اسلامی هنرمندان در تمام حوزه‌ها با شناخت جایگاه والا و اصلی خود تلاش کردند آثار خود را به پشتوانه معارف غنی اسلامی، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب تولید کنند.

وی با بیان اینکه از هنر برای حرکت انسان‌ها به سمت آزادی و عدالت خواهی و خداجویی استفاده شده و می‌شود، ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی شاهد بودیم که هنرمندان از ابزارهای هنری برای بیان و نمایش معانی والا و حقیقت برتر استفاده می‌کنند.

مصباح با تأکید بر اینکه هنری که از بعد سازندگی و تربیت برخوردار باشد مورد قبول انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: هنری که وسیله‌ای در خدمت فساد و بی بند و باری و یا ابزاری در جهت بر آوردن اهداف سیاسی بیگانگان باشد و جامعه را به سوی غفلت، بی خبری، بی دردی و بی تحرکی سوق دهند از دیده انقلاب اسلامی مورد قبول نبوده و باطل است.

وی با اشاره به گستره وسیع هنر و با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران یکی از فرهنگی‌ترین انقلاب‌های جهان است، گفت: با توجه به این پیشینه نمی‌توان نقش هنر را در این انقلاب نادیده گرفت. از دیدگاه انقلاب اگر سرچشمه هنر معنویت باشد و آن را در زندگی بشری نهادینه کنیم می‌توانیم شاهد بهترین نتایج باشیم.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان ادامه داد: هنرمندی که چنین هنری دارد هم هویت دینی و انسانی جامعه را حفظ می‌کند و هم می‌تواند به کمالات روحی و باطنی دست یابد که این رشد و کمال در پیشرفت جامعه تأثیر مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه با به ثمر نشستن انقلاب و تقویت ارزش‌های دینی در جامعه شاهد ایجاد تغییرات فراوان در ریشه‌های مختلف هنری اعم از سینما، تئاتر، تلویزیون، موسیقی و سایر حوزه‌ها بوده‌ایم، افزود: امروز در گام دوم انقلاب باید زمینه شکوفایی هنر با اتکا به روحیه جهادی و انقلابی و برگرفته از فرهنگ غنی عاشورا را فراهم کنیم.

مصباح به نقش مؤثر هنر در انتقال فرهنگ و آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی، تأکید کرد: باید از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف هنری برای با مردم و در کنار مردم بودن استفاده کرده و با تولید محتوای اثر گذار و فاخر در برابر هجمه‌های دشمنان ایستادگی کنیم.

کد خبر 4896127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =