تشریح نحوه آموزش مجازی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

زاهدان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: این دانشگاه بستر کامل و بسیار مناسبی برای آموزش‌های الکترونیکی (مجازی) دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دانشگاه سیستان و بلوچستان، فرهاد شهرکی اظهار داشت: با توجه به اینکه این دانشگاه بستر کامل و بسیار مناسبی برای آموزش‌های الکترونیکی (مجازی) دارد به تمام اساتید دانشگاه سیستان و بلوچستان از اوایل اسفند ماه کتباً اعلام شده است که نسبت به تولید محتوای آموزشی الکترونیکی دروس نظری خود در تمامی مقاطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) اقدام و در فضایی که به همین منظور برای هر عضو هیأت علمی اختصاص داده شده است نسبت به انتشار آنها اقدام کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: از حدود ۱۰ اسفند ماه نیز نسبت به ثبت نام تمام دانشجویان در دروس و انتخاب واحد ایشان در کلاس‌های مجازی اقدام و موضوع از طریق پیامک به تمام دانشجویان ترم جاری اعلام شد.

وی بیان کرد: هر دانشجو با نام کاربری و رمز اختصاصی خود، به تمامی دروسی که انتخاب واحد داشته‌اند دسترسی دارند و از مطالبی که اساتید ایشان منتشر کرده‌اند می‌توانند به راحتی استفاده کنند، همچنین در صفحه اول سایت دانشگاه نیز دستورالعمل‌هایی برای استفاده دانشجویان و اساتید بصورت متنی و فیلم به همین منظور منتشر شده است.

شهرکی ادامه داد: همچنین تصمیم‌گیری در خصوص دروس عملی و بخش عملی دروس نظری - عملی، فقط پس از فراهم شدن امکان حضور دانشجویان در دانشگاه و در زمان مقتضی انجام خواهد شد. در صورت عدم اتمام این دروس در تابستان و یا تا شروع نیمسال اول سال تحصیلی آینده، به صورت ناتمام به نیمسال بعد منتقل و در سقف واحدهای نیمسال بعد محاسبه نخواهد شد.

وی افزود: از اعضای هیأت علمی درخواست شده است برای استفاده بهتر دانشجویان، محتوای ایجاد شده تا حد ممکن دارای تنوع چندرسانه‌ای (متن، صوت، تصویر، ویدئو) و ارتباط تعاملی با دانشجویان باشد.

معاون آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بستری نیز آمده شده است تا دانشجویان علاوه بر آموزش‌های برون خط (آفلاین)، بتوانند به صورت برخط (آنلاین) از طریق سامانه وبینار از مطالب ارائه شده توسط اساتید خود نیز استفاده کنند و یا سوالات خود را بصورت برخط مطرح کنند، گفت: در برنامه‌ریزی اولیه که انجام شده به منظور جبران عقب افتادگی‌های آموزشی و تکمیل آموزش‌های مجازی ۳ هفته به طول ترم جاری اضافه کرده‌ایم و کلاس‌های دانشگاه سیستان و بلوچستان که در جمعه ۱۶ خرداد ماه تمام می‌شد، با ۳ هفته تمدید در ۶ تیرماه به اتمام خواهد رسید.

وی ادامه داد: از اساتید خواسته شده به منظور اثربخش نمودن یادگیری، بهتر است اعضای هیأت علمی متناسب با نوع درس، از طریق ارائه تمرین، تکلیف، پروژه‌های درسی و کلاسی، گزارش، سمینار و کوئیز مستمر، دانشجویان را هدایت کنند.

شهرکی اضافه کرد: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از دانشجویان ممکن است در جاهایی حضور داشته باشند که امکان اتصال اینترنتی به صورت برخط (آنلاین) فراهم نباشد، درس‌ها به صورت برون‌خط (آفلاین) ارائه شده است، فلذا دانشجویان می‌توانند در هر زمان که دسترسی به اینترنت فراهم شود به محتوا دست پیدا کنند.

وی گفت: امتحانات پایان ترم قطعاً در زمانی که آموزش‌های حضوری امکان پذیر شود انجام خواهد شد و زمان این مهم وابسته به تصمیم ستاد ملی کرونا است و اطلاع‌رسانی در مورد تاریخ برگزاری امتحانات حضوری پایان نیمسال جاری در زمان مقتضی انجام می‌شود.

معاون آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان افزود: تمامی دانشجویانی که در این نیمسال امکان دفاع از پایان نامه یا رساله را دارند، توصیه می‌شود بعد از آغاز آموزش حضوری، به صورت حضوری از پایان نامه یا رساله خود دفاع کنند، اما برای آن دسته از دانشجویان کارشناسی ارشد که قصد دارند زودتر از پایان نامه خود دفاع نمایند به صورت غیر حضوری (صرفاً مجازی با ارتباط الکترونیکی دانشجو، استاد / اساتید راهنما، نماینده تحصیلات تکمیلی و هیأت داوران از طریق وبینار)، یا نیمه حضوری با حفظ فاصله اجتماعی و رعایت پروتکل و ضوابط بهداشتی (با حضور دانشجو، استاد / اساتید راهنما و نماینده تحصیلات تکمیلی و ارتباط الکترونیکی با هیأت داوران از طریق وبینار) و یا حضوری از زمان اعلام ستاد ملی کرونا (با حضور دانشجو، استاد / اساتید راهنما، هیأت داوران و نماینده تحصیلات تکمیلی) با مراعات همه شروط و ضوابط جلسه دفاعیه برگزار خواهد شد.

وی گفت: ممکن است بر خلاف همه تمهیداتی که اندیشیده شده برخی دانشجویان نتوانند همه دروس را در طول ترم داشته باشند، حذف یک یا چند درس بدون توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیمسال و یا حذف کامل واحدهای درسی نیمسال در صورت تقاضای دانشجو مجاز است و نیمسال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی‌شود.

شهرکی ادامه داد: برای فارغ التحصیلان و مراجعانی که کارهای آموزشی غیردرسی دارند تمامی زیرمجموعه معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی با حفظ فاصله اجتماعی و رعایت ضوابط بهداشتی دایر و بدون وقفه و با حضور حداقلی پرسنلی انجام می‌گیرد، لذا از فارغ التحصیلان و مراجعان عزیز درخواست می‌گردد برای انجام امور مربوطه فقط با تماس تلفنی و ایمیل‌های مشخص در سایت دانشگاه اقدام و از مراجعه حضوری خودداری کنند.

کد خبر 4897225

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha