موردی از کرونا در زندان‌های کرمان مشاهده نشده است

کرمان - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در استان کرمان حتی یک مورد زندانی مبتلا به کرونا نداشته ایم و این موفقیت در پی تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل زندان‌ها حاصل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمان، یدالله موحد در نخستین نشست شورای قضائی استان کرمان در سال جدید گفت: مبارزه با فساد، گسترش عدل و آزادی‌های مشروع و توسعه رویکردهای نظارتی از اولویت‌های قوه قضائیه در سال جاری به شمار می‌رود.

موحد افزود: حفظ کرامت قضات، کارکنان دستگاه قضائی و سازمان‌های وابسته، اصحاب دعوا، وکلا، و کارشناسان و سایر افرادی که به این دستگاه مراجعه دارند یکی دیگر از اولویت‌های قوه قضائیه به شمار می‌رود و مدیران باید این کار را در دستور کار قرار دهند و لحظه‌ای از آن غفلت نداشته باشند.

وی ادامه داد: جلب مشارکت نهادهای مردمی برای تحقق اهداف قوه قضائیه از دیگر اولویت‌های این قوه به شمار می‌رود و در این راستا دستور العمل ریاست قوه قضائیه باید مبنای فعالیت قرار گیرد.

رئیس شورای قضائی استان کرمان، توسعه رویکرد نظارتی و انجام اقدامات پیشگیرانه، برخط کردن سامانه‌های کشف جرم و پیگیری جدی دادستان‌ها برای کشف جرایم را از دیگر اولویت‌های قوه قضائیه در سال جدید برشمرد و گفت: قضات و دادستان‌ها باید ساختارهای جزم زا و مساله زا را رصد کرده و در راستای رفع مشکلات اقدام کنند.

موحد در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ریاست قوه قضائیه در جلسه اخیر با رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور ضمن تقدیر از قضات، کارکنان دستگاه قضائی، مدیران و کارکنان دستگاه‌های وابسته به دادگستری‌ها، محاکم و سایر واحدهای قضائی در سال ۹۸، تاکید کرد که در ماه‌های پایانی سال که کشور مبتلا به بیماری منحوس کرونا شده بود نیز همکاران قضائی و اداری گام‌های بلندی را برداشته اند.

وی اظهار کرد: براساس اعلام نظر ریاست قوه قضائیه، در راستای تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه در کشور قدم‌های خوبی برداشته شده است و در این راستا در استان کرمان ۶۲ درصد پرونده‌های معوقه مشمول دستورالعمل قوه قضائیه مختومه و منجر به صدور رأی شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که در راستای تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه در نیمه راه هستیم، عنوان کرد: این کار باید با جدیت در سال جاری ادامه یابد زیرا این اقدام همچنان در رأس برنامه‌های قوه قضائیه قرار دارد تا به بروزسانی متعارف در راستای رسیدگی به پرونده‌های وارده دست یابیم.

موحد اظهارداشت: تقدیر از قضات و کارکنان دستگاه قضائی از دیگر محورهای سخنان ریاست قوه قضائیه در جلسه اخیر با رؤسای دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور بوده است زیرا تلاشگران این حوزه در این فضای کرونایی که دغدغه وجود داشته است، خدمت خود را ترک نکرده اند و با قوت وانگیزه بالایی به وظایف خود عمل کرده اند و ریاست قوه قضائیه در این رابطه تاکید داشته اند که باید برنامه ریزی های لازم برای ارتقای این خدمات را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بر اساس تأکیدات ریاست قوه قضائیه، ویروس کرونا ممکن است محدودیت ایجاد کند اما نباید مانع اجرای برنامه‌های تحولی در قوه قضائیه شود و باید سازکارهای متعارف در این زمینه را تعریف کرده و کار را پیش برد.

رئیس کل دادگستری کرمان اظهارداشت: براساس نظر ریاست قوه قضائیه، دستگاه قضائی باید دستگاهی هوشمند باشد و متناسب با هر شرایطی کار خود را با وجود موانع و محدودیت‌ها پیش برده و با خلاقیت در راستای پیشبرد اهداف خود گام بردارد.

موحد ضمن تاکید بر این مطلب که باید از فرصت‌های ایجاد شده حداکثر استفاده را برد، گفت: اگرچه کرونا یک تهدید است اما فرصت‌هایی را در درون خود دارد و یکی از فرصت‌های موجود در این زمینه فرصت تغییر نظام دادرسی از نظامی حضوری و سنتی به نظامی غیرحضوری و مدرن با استفاده از ابزارها و فناوری‌های نوین است تا حضور افراد در مراجع قضائی را به حداقل رسانیم.

وی عنوان کرد: اگر در این فرصت موجود نتوان در راستای تغییر نظام دادرسی اقدام کرد، مشخص نیست که در فضای دیگری بتوان این تغییر وضعیت را ایجاد کرد زیرا در حال حاضر جامعه آمادگی نسبی برای پذیرش تحولات را دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان یادآور شد: در راستای توسعه نظام دادرسی غیرحضوری در استان کرمان ارتباطات مستقیم ریاست قوه قضائیه با مردم به صورت ویدئو کنفرانس انجام می‌شود و زیرساخت‌های لازم فراهم شده تا آرا و پیگیری‌های مربوطه در اسرع وقت انجام شود و نیازی به حضور مستقیم مردم نباشد.

موحد با تاکید بر این مطلب که ویروس کرونا ظرفیت مناسبی برای مکانیزه کردن امور قضائی ایجاد کرده و در این راستا باید کار حساب شده ودقیقی را انجام داد، گفت: مبارزه با فساد در درون و بیرون از دستگاه قضائی از دیگر اولویت‌های قوه قضائیه به شمار می‌رود و این موضوع باید جز رئوس برنامه‌های کاری بخش‌های مختلف دستگاه قضائی باشد زیرا وجود فساد در درون و بیرون از مجموعه قضائی به هیچ وجه مورد قبول نیست.

وی تاکید کرد: معتقدم اگر نگاه مدیران فساد ستیز باشد تا آخرین رده‌های اداری تأثیرگذار خواهد بود و همچنان مبارزه با فساد در درون و بیرون از دستگاه قضائی در اولویت قرار دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که اصلاح بسترهای ایجاد فساد و مبارزه با فساد از دیگر اولویت‌های کاری قوه قضائیه به شمار می‌رود، گفت: باید بسترهای ایجاد فساد شناسایی شده و از بین بروند.

موحد افزود: گسترش عدل و آزادی‌های مشروع یکی دیگر از اولویت‌های قوه قضائیه است و قضات در این زمینه باید فعال عمل کرده ومنفعل و منتظر دادخواست، جلسه و شکایت نباشند.

وی قطور بودن بی جهت پرونده‌ها را یک آفت و آسیب جدی در مراجع قضائی دانست و اظهار داشت: باید ترتیبی اتخاذ شود تا از درج اوراق بلااستفاده و غیر مفید در پرونده‌های قضائی خودداری شود چراکه این اوراق علاوه بر قطور کردن پرونده باعث اتلاف وقت قضات برای بررسی آنها می‌شود و در نتیجه هزینه‌هایی را به بیت المال تحمیل می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه کرمان می‌تواند پایلوت فهرست نویسی و کاهش قطر پرونده‌ها باشد، اظهار کرد: راهکارهای مورد نظر در این راستا در دست تدوین است و به مراجع مربوطه اعلام می‌شود تا در آینده نزدیک شاهد کاهش قطر پرونده‌ها و خلاصه کردن آنها باشیم.

موحد گفت: انجام محاکمات الکترونیک زندانیان یکی دیگر از موارد مورد تاکید دستگاه قضائی استان کرمان به شمار می‌رود تا از رفت و آمد زندانیان جلوگیری شود زیرا اگر یکی از زندانیان در مسیر رفت و آمد به مراجع قضائی و زندان به ویروس کرونا مبتلا شود، فاجعه خواهد بود.

وی تاکید کرد: بحمدالله در استان کرمان حتی یک مورد زندانی مبتلا به کرونا نداشته ایم و این موفقیت در پی تلاش‌های دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل زندان‌ها حاصل شده است.

کد خبر 4898900

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =