افزایش دو برابری اعتبار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری

مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از افزایش دو برابری بودجه همسان سازی حقوق بازنشستگان این صندوق خبر داد و گفت: در تلاش هستیم حقوق فروردین ماه بازنشستگان را بر اساس احکام جدید پرداخت کنیم.

به گزارش خبر گزاری مهر، اکبر افتخاری گفت: امسال حداقل حقوق بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبات دولت و همچنین توافق نامه‌ای که میان سازمان مدیریت و سازمان اداری استخدامی منعقد شده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای افرادی که ۳۰ سال خدمت تمام دارند تعیین شده است.

وی افزود: این حداقل حقوق را برای بازنشستگان اعمال می‌کنیم. میانگین حقوق دریافتی نیز به سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه میزان افزایش حقوق نسبت به سال گذشته به طور میانگین حدود ۷۵۰ هزار تومان است، در پاسخ به این پرسش که بازنشستگان کشوری شامل چه افرادی می‌شوند؟ گفت: بازنشستگان کشوری شامل کارمندان دولت غیر از بازنشستگان لشگری و تأمین اجتماعی هستند.

افتخاری ادامه داد: ما بر اساس قانون موظف هستیم که ابتدا حقوق سال گذشته بازنشستگان را ۱۵ درصد افزایش دهیم؛ بعد از آن دولت و مجلس بودجه‌ای را در نظر گرفته‌اند برای آنکه همسان سازی حقوق نیز اعمال شود. در واقع بودجه اختصاص داده شده همسان سازی را بر اساس ضوابط میان بازنشستگان توزیع می‌کنیم و این علاوه بر آن افزایش ۱۵ درصدی سالانه است.

وی درباره نحوه توزیع بودجه همسان سازی که با موافقت سازمان مدیریت و تلاش‌های صورت گرفته امسال به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است گفت: همسان سازی به شکل پلکانی و با روندی نزولی انجام می‌شود، به این معنا که حقوق‌هایی که پایین‌تر هستند، مشمول دریافتی بیشتری می‌شوند و هرچه حقوق به سمت بالا می‌رود و افزایش می‌یابد رقم همسان سازی برای آنها کمتر است.

وی با بیان اینکه بودجه همسان‌سازی نسبت به سال گذشته حدوداً دو برابر شده است اظهار کرد: سال گذشته این بودجه کمی بیش از ۳,۰۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به ۶,۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

افتخاری در ادامه با اشاره به اینکه تعاریف مطرح شده درباره همسان سازی متفاوت است گفت: به عنوان مثال بازنشستگان انتظار دارند حقوقشان به شاغلین همتراز نزدیک شود. ما این مورد را دنبال می‌کنیم اما نیازمند بودجه بالایی است و با توجه به شرایط فعلی امکان تصویب چنین بودجه‌ای وجود نداشت اما سالانه بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود و به تدریج در حقوق‌هایشان اعمال می‌شود تا این فاصله با شاغلین همتراز کم بشود.

وی اضافه کرد: افرادی که حقوق پایین‌تری داشته‌اند فاصله‌شان کمتر شده است و افزایش حقوقشان بیشتر بود اما این امر نافی این نیست که این حقوق برای اداره زندگی کافی است یا خیر. دولت تاکید جدی دارد که بتواند به کاهش فاصله حقوق کمک کند. مصوبات مجلس نیز مقدمه این موضوع بوده است. مجموعه تصمیم گیر کشور مخالف اصلاح این روند نیستند اما باید شرایط بودجه‌ای را نیز در نظر گرفت و متناسب با آن این مسیر را اصلاح کرد

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: به عنوان مثال برای شخصی که قرار است حقوقش به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد، میزان افزایش حقوقش به ۵۰ درصد می‌رسد، یعنی ۱۵ درصد افزایش سنواتی و ۳۵ درصد افزایش ناشی از همسان سازی دارد، اما برای کسانی که حقوقشان در رده‌های بالاست حدود ۲۲ تا ۲۳ درصد افزایش حقوق داریم یعنی ۱۵ درصد افزایش سنواتی و هفت یا هشت درصد افزایش ناشی از همسان سازی خواهد بود.

افتخاری با بیان اینکه اکنون آمادگی صدور احکام را داریم گفت: احکام در سیستم‌های ما آماده شده و منتظر هستیم طبق قانون بخشنامه مربوط از سوی سازمان مدیریت و سازمان استخدامی به امضا برسد که احتمالاً ظرف امروز و فردا به ما ابلاغ می‌شود. به محض ابلاغ بخشنامه، احکام را صادر می‌کنیم.

کد خبر 4899525

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 7 =

  نظرات

  • فرهنگ IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
   0 0
   فقط واگذارتان بخداوند بخاطرعدم رعایت حق وحقون بازنشستگان