لزوم مراقبت بیشتر از سالمندان و زنان باردار در روزهای کرونایی

قم - یک کارشناس سلامت گفت: سالمندان دارای بالای ۶۰ سال به دلیل داشتن سیستم ایمنی پایین و بیماری‌های زمینه‌ای در این روزهای کرونایی باید بیشتر مورد توجه و مراقبت قرار گیرند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - هیفاء پردل: سیستم ایمنی بدن مادران باردار برای نگهداری از جنین قدری ضعیف می‌شود و به همین دلیل این افراد جزو گروه‌های در معرض خطر نسبت به بیماری کرونا محسوب می‌شوند.

در کنار تمام توصیه‌های عمومی بهداشتی از جمله شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت فاصله یک و نیم متری با افراد مشکوک به کرونا، توصیه می‌شود مادران باردار در خانه قرنطینه شوند و جز در موارد ضروری به هیچ عنوان از خانه خارج نشوند.

همچنین در شرایط کرونایی گروه‌های آسیب‌پذیر دیگری مانند سالمندان و افراد بالای ۵۰ سال هم هستند که بیش از دیگر گروه‌های سنی در معرض ابتلاء به این بیماری بوده و اگر اصول بهداشتی و مراقبتی را رعایت نکنند در معرض خطر هستند.

عضو سالمند خانواده باید به جز در شرایط اضطرار از خانه خارج نشود و آموزش‌های لازم بهداشتی مرتبط با کرونا را فرا بگیرند و سعی شود شرایط استراحت و خواب این افراد در منزل بیشتر فراهم شود.

زنان باردار هم که در این شرایط آسیب‌پذیر بوده و روحیه حساسی دارند باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ابتلای خود و جنین به این ویروس جلوگیری کنند و در شرایطی که نیاز به چکاپ ضروری دارند باید به مراکز و بیمارستان‌هایی غیر از بیمارستان‌هایی که بیماران کرونایی پذیرش می‌شوند مراجعه کنند.

حمایت ویژه از سالمندان و زنان باردار در شرایط کرونایی

یک کارشناس امور سلامت سالمندان و زنان باردار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر بیان کرد: سالمندان و زنان باردار در برابر ویروس کرونا از آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه هستند و باید از سوی خانواده و اطرافیان بیشتر حمایت شده و نباید به جز فعالیت ضروری و آن هم برای چکاپ و پیگیری امور درمانی خود از خانه خارج شوند.

معصومه فرشید ادامه داد: سالمندان به دلیل مشکلات گوارشی نمی‌توانند سبزیجات و میوه کافی دریافت کنند و باید این گروه غذایی را به صورت بخار پز و یا خرد شده مصرف کنند و هم‌چنین تأکید می‌شود به دلیل داشتم بیماری زمینه‌ای داروهای اختصاصی خود را مرتب مصرف کنند.

اضطراب و احساس تنهایی سالمندان در دوران کرونایی

وی افزود: سالمندان در این روزهای کرونایی که بیشتر تأکید می‌شود به دلیل آسیب‌پذیری بیشتر در خانه بمانند و با توجه به روحیه حساس و شکنندگی که سالمندان دارند باید با رعایت موازین بهداشتی و فاصله اجتماعی آن‌ها را تنها نگذاشته و بیشتر در این روزهای بحرانی از سوی فرزندان و اطرافیان خود مورد حمایت عاطفی قرار گیرند.

این کارشناس بهداشتی با اشاره به اهمیت کاهش ترس و اضطراب در سالمندان عنوان کرد: سالمندان روحیه حساسی دارند و تا جایی که امکان دارد به دور از اخبار نگران کننده و اخباری که باعث ترس و اضطراب می‌شود باشند و از دادان آمار افراد فوت شده ناشی از کرونا به این افراد پرهیز شود چرا که ترس از کرونا از ابتلاء به ویروس کرونا برای آن‌ها خطرناک‌تر است.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه کرونا بیشتر افراد دارای سیستم دفاعی پایین و هم‌چنین بیماری زمینه‌ای از قبیل دیابت، فشارخون را هدف قرار می‌دهد لذا بیشتر درگیر ویروس کرونا هستند و باید در معاشرت با آنان نکات ایمنی مورد توجه قرار گیرد.

باید وسایل شخصی فرد سالمند در خانه از دیگر وسایل اطرافیان جدا شود و برای ارتباط با افراد خانواده فاصله حداقل یک متر رعایت شود

فرشید اظهار داشت: با توجه به اینکه سالمندان در روزهای کرونایی بیشتر در خانه به سر می‌برند نیاز به سرگرمی دارند لذا بهره‌گیری از برنامه‌های شاد تلویزیونی، کتاب خواندن و ورزش‌های ساده برای حفظ روحیه آنان در خانه از نیازهای اساسی است و از بیرون رفتن این گروه برای خرید نیازهای خود پرهیز شود و این امر باید از سوی خانواده و هرکدام از اطرافیان مدیریت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: باید وسایل شخصی فرد سالمند در خانه از دیگر وسایل اطرافیان جدا شود و برای ارتباط با افراد خانواده فاصله حداقل یک متر رعایت شود وسایلی مانند سجاده، چادر نماز و تسبیح سالمندان همیشه ضد عفونی شده و از دیگر وسایل اطرافیان جدا شود.

این کارشناس امور سلامت سالمندان و زنان باردار افزود: باید وسایل حفاظت شخصی مانند ماسک و دستکش و یا وسایل ضد عفونی در اختیار سالمندان باشد هم‌چنین سالمندان در روز نیاز به تأمین مایعات مورد نیاز بدن دارند لذا باید به دلیل مشکلات سیستم اداری آن‌ها تا قبل از ساعت ۸ شب ۸ لیوان مایعات مصرف کنند؛ مصرف تخم مرغ پخته شده کامل و گوشت سفید نیاز اساسی سالمندان است.

ارائه خدمات اختصاصی برای زنان باردار در بیمارستان ایزدی و شهدا قم

وی در ادامه بیان کرد: مادران و زنان باردار در این روزها سیستم ایمنی آسیب‌پذیری دارند لذا برای مراقبت از این گروه دقت بیشتری نیاز است و باید اطرافیان فاصله اجتماعی و اصول بهداشتی لازم برای ارتباط با آنان را مدنظر داشته باشند.

فرشید عنوان کرد: زنان باردار باید در خانه باشند و از بیرون رفتن پرهیز کنند تنها برای ادامه درمان بارداری و چکاپ با رعایت اصول بهداشتی مجاز به بیرون رفتن هستند و با توجه به اجرای طرح مطب در خانه با تماس تلفنی با پزشک و یا مامای خود از مراجعه حضوری پرهیز کنند.

به گفته وی، برای پیشگیری از حضور زنان باردار در بیمارستان‌هایی که بیماران کرونایی را پذیرش می‌کنند، بیمارستان ایزدی و شهدای قم با داشتن اساتید مجرب و متخصص زنان و زایمان خدمات مهمی را ارائه می‌دهند.

اختصاص بخش مراقبت ویژه زنان باردار کرونایی در بیمارستان فرقانی

این کارشناس امور سلامت سالمندان و زنان باردار با اشاره به مراقبت‌های ویژه زنان باردار مشکوک به کرونا، گفت: در استان قم برای مراقبت ویژه از زنان بارداری که مشکوک به بیماری کرونا هستند بخش ایزوله ویژه و جدا از دیگر بیماران کرونایی اختصاص یافته است که این افراد بعد از اینکه توصیه لازم به آنان داده می‌شود به طور سرپایی درمان می‌شوند و اگر هم نیاز به بستری دارند تجهیزات کافی برای درمان آنان در این بیمارستان وجود دارد.

وی تصریح کرد: تعداد بسیاری از مادران باردار که مشکوک به کرونا بودند و یا اینکه به این بیماری مبتلا شدند به طور کامل درمان و بهبود یافته و زایمان طبیعی و جنین سالمی داشتند و از زمان شروع بحران کرونا در ایران و دیگر کشورهای دنیا تحقیقاتی مبنی بر اینکه ویروس از مادر به جنین سرایت کند ثابت نشده است و مادران بارداری که به دلیل کرونا در بیمارستان‌های قم بستری شدند فرزند سالم به دنیا آورده‌اند.

توصیه و تأکید عدم پذیرش مهمان بعد از زایمان

فرشید در پایان به مادران باردار و اطرافیان آنان ضمن توصیه رعایت اصول بهداشتی، تأکید کرد: مادران بعد از زایمان باید از پذیرش مهمان و اطرافیان خود برای تبریک پرهیز کنند؛ به اطرافیان و خانواده آنان توصیه می‌شود در شرایط کرونایی از تجمع نزدیک مادری که تازه زایمان کرده پرهیز کرده و تبریک و یا مهمانی خود را به بعد از بحران کرونا موکول کنند و تنها یک نفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار این فرد باشد.

به گفته وی، مادرانی بودند که قبل از زایمان در سلامت کامل بودند ولی بعد از زایمان به دلیل تجمع اطرافیان و خانواده بدون در نظر گرفتن موازین بهداشتی و فاصله اجتماعی مادر و جنین به کرونا مبتلا شدند؛ باید خانواده‌ها مراقبت‌های ویژه‌ای از این مادر داشته باشند.

لازم به ذکر است که دو بیمارستان شهدا و ایزدی قم برای زنان باردار برای زایمان‌های عادی در نظر گرفته شده است و زنان بارداری که نیاز است سونوگرافی داشته باشند باید به همراه خود وسایل شخصی داشته باشند.

کد خبر 4900173

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =