سهم وزارتخانه‌ها از بودجه برای کاهش مصرف دخانیات تعیین شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سهم چند وزارتخانه از بودجه را برای کنترل، پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز موادی از لایحه مالیات بر ارزش افزوده را به تصویب رساندند.

بر اساس ماده ۵۰ لایحه مذکور، ۱۰۰ درصد سهم دولت از منابع موضوع بند (ت) ماده ۲۸ پس از کسر وجوه موضوع تبصره‌های ۴ و ۵ ماده ۴۲ این قانون، از طریق ردیف‌هایی که در بودجه‌های سنواتی مشخص می‌شود جهت کنترل، پیشگیری و کاهش مصرف دخانیات و درمان بیماری‌ها و عوارض ناشی از مصرف آن، آموزش و توسعه ورزش به خصوص ورزش همگانی در مدارس، در اختیار وزارتخانه های بهداشت و درمان، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش به ترتیب به نسبت ۴۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۰ درصد قرار می‌گیرد و هر گونه هزینه‌کرد در سایر برنامه‌ها و مغایر با اقدامات تعیین شده در این ماده ممنوع است.

همچنین مطابق با ماده ۵۱ این لایحه، ۱۰۰ درصد سهم دولت از منابع موضوع بند (پ) ماده ۲۸ پس از کسر وجوه موضوع تبصره های ۴ و ۵ ماده ۴۲ این قانون از طریق ردیفهایی که در بودجه‌های سنواتی مشخص شده است، برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها و عوامل خطر سلامتی که بیشترین هزینه اقتصادی و اجتماعی را دارند، تغییر و اصلاح الگو مصرف و سبک زندگی، توسعه ورزش همگانی و ورزش بانوان به نسبت ۷۰ درصد و ۳۰ درصد در اختیار وزارتخانه‌های بهداشت و درمان و ورزش و جوانان قرار می‌گیرد تا در قالب تدابیر بخشی و فرابخشی سلامت که به تصویب شورای عالی سلامت و امنیت غذایی می‌رسد هزینه شود. هر گونه هزینه‌کرد در سایر بخش‌ها و مغایر با اقدامات تعیین شده در این ماده ممنوع است.

بر اساس ماده ۵۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده، منابع حاصل از مالیات‌های موضوع مواد ۳۲ و ۳۳ این قانون سهم دولت است و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

کد خبر 4900282

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =