بانک اطلاعات جامع بخش کشاورزی آذربایجان غربی تشکیل می شود

ارومیه – رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تشکیل بانک اطلاعات جامع بخش کشاورزی را از مهمترین برنامه‌های بخش کشاورزی استان در سالجاری عنوان کرد.

رسول جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به‌کارگیری روش‌های علمی و پژوهشی با توسعه آموزش و ترویج در بستر تولید برای ارتقای بهره‌وری و راندمان تولید در کنار حفظ منابع پایه و توسعه صادرات با مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین دلایل تشکیل این بانک اطلاعاتی است افزود: در این راستا در بیش از ۶۴۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان طرح کاداستر انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای ۳۵۵ هزار هکتاری باقی مانده اراضی تمامی یک میلیون هکتار اراضی قابل کشت استان تحت پوشش سامانه جامع اطلاعاتی بخش کشاورزی قرار می‌گیرد عنوان کرد: در این راستا سیاست‌های لازم با ۱۲۹ اقدام اساسی برای تحقق این برنامه تدوین شده که اجرای این برنامه عملیاتی در سال جاری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی قرار دارد.

جلیلی با اعلام اینکه هم اکنون طرح کاداستر در سراسر استان برای آمایش سرزمینی و جمع‌آوری دقیق اطلاعات پایه و ضروری بخش کشاورزی جهت برنامه‌ریزی علمی در بخش کشاورزی در حال اجرا است ادامه داد: اعمال مدیریت جامع در حوزه بخش کشاورزی از تولید تا مصرف و تدوین الگوی کشت جزو راهبردهای بلند مدت توسعه بخش کشاورزی استان است که با تهیه نقشه کاداستر کل اراضی کشاورزی استان می‌توان این اهداف را محقق کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مدیریت علمی در بخش کشاورزی با استفاده از اطلاعات و داده‌های کشاورزی استان را از مهم‌ترین خصوصیات این برنامه عملیاتی برشمرد و گفت: خرده مالکی و نبود آمار و اطلاعات پایه از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی استان است که طرح کاداستر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

جلیلی اضافه کرد: باید به منظور برنامه‌ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

آذربایجان غربی با تولید بیش از ۶ درصد محصولات کشاورزی کشور یکی از قطب‌های مهم کشور در این زمینه به شمار می‌رود.

کد خبر 4903017

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =