۱۱ مورد از میراث طبیعی اصفهان به ثبت ملی رسیده است

اصفهان-کارشناس ثبت آثار میراث فرهنگی اصفهان گفت: تاکنون ۱۱ مورد از میراث طبیعی استان اصفهان به ثبت ملی رسیده است و پس از عبور از بحران کرونا امیدواریم بقیه موارد ارسالی هم به ثبت برسد.

فهیمه زرگر در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به ثبت ملی ۱۱ اثر طبیعی استان اصفهان اظهار داشت: نخستین میراث طبیعی استان اصفهان که به ثبت ملی رسید آبشار سمیرم در سال ۱۳۸۹ بود که دربین پیشنهاد آبشار آب ملخ، درختان گردو وهرگان در شهرستان فریدونشهر مورد قبول واقع شد.

وی افزود: با مستندنگاری درختان قدیمی مجاور مساجد، دریاچه نمک، چشمه آب سرخ فریزهند در شهرستان نطنز و تنگ ریگان شهرستان سمیرم محوطه طبیعی فسیل آباد شهرستان آران و بیدگل به ثبت ملی رسیدند؛ لازم به ذکر است دریاچه نمک به صورت مشترک با استان‌های قم و سمنان ثبت ملی شده اند که اقدام کننده ثبت اثر استان اصفهان است.

کارشناس ثبت آثار میراث استان اصفهان با بیان اینکه مستندنگاری میراث طبیعی مستلزم تاییدیه از اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست است، بیان داشت: با ثبت ملی آثار میراث طبیعی در حفاظت این میراث بیش از پیش می‌کوشیم.

وی با اشاره به ثبت ملی آبشار بی بی سیدان شهرستان سمیرم به عنوان یکی از آثار میراث طبیعی استان اصفهان تصریح کرد: درختان مسجد جامع و مسجد بازار در شهرستان نطنز نیز مستند نگاری و ثبت ملی شده اند.

زرگر با اشاره به اینکه تاکنون ۲۴ اثر میراث طبیعی در استان اصفهان مستندنگاری شده است، گفت: تاکنون یازده مورد از میراث طبیعی استان اصفهان به ثبت ملی رسیده که مستندات ارسالی اثار طبیعی به وزارتخانه متبوع در اولین کمیته تخصصی ثبت آثار طبیعی کشور در سال جاری مطرح و بررسی خواهند شد.

کد خبر 4910454

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =