تاخیر ۱۰ روزه در کوچ قشلاقی عشایر استان تهران

دماوند- مدیر کل امور عشایر استان تهران با اشاره به اینکه همه ساله کوچ عشایر اواخر اردیبهشت ماه صورت می‌گرفت گفت: امسال باشیوع کرونا کوچ قشلاقی عشایر با ۱۰ روز تأخیر و دهم خرداد انجام می شود.

هاتف ممیزی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص کوچ عشایر اظهار داشت: همه ساله کوچ عشایر اواخر اردیبهشت ماه صورت می‌گرفت اما امسال با توجه به شیوع کرونا کوچ قشلاقی عشایر با ۱۰ روز تأخیر انجام خواهد شد و از ۱۰ خرداد این کوچ انجام می‌شود.

ممیزی با اشاره به اینکه در خصوص استقرار عشایر در مناطق ییلاقی گفت: طی هفته آتی جلسه‌ای در این زمینه خواهیم داشت و تاریخ استقرار عشایر در ییلاقات مشخص می‌شود.

وی در خصوص جمعیت کنونی عشایر استان تهران بیان داشت: از سال ۸۷ تاکنون سرشماری جمعیتی از عشایر انجام نشده اما معمولاً جمعیتی ثابت دارند و در ۴ دهه گذشته در استان تهران و کشور روند ثابتی داشته که دو هزار ۵۸۷ خانوار و ۱۴ هزار و ۱۳۵ نفر عشایر در استان تهران سکنا دارند و ۵۰۰ خانوار هم از عشایر میهمان هستند که از ییلاقات دیگر وارد استان تهران می‌شوند و در فصل ییلاق سه هزار خانوار عشایر در مناطق ییلاقی حضور خواهند داشت.

مدیر امور عشایر استان تهران در ادامه عنوان داشت: خوشبختانه در جامعه عشایر میزان ابتلاء به کرونا بسیار اندک بوده است و هیچ تلفات جانی از این خصوص نداشته‌ایم و عمده مشکل عشایر افزایش قیمت نهاده دامی بوده که بر روی تولید و قیمت تمام شده دام تأثیرگذار خواهد بود.

ممیزی میزان تولید محصول عشایر استان را طی سال ۹۸ بالغ بر ۱۱ هزار و ۷۶۰ تن گوشت و ۱۴ هزار تن شیر و محصولات لبنی عنوان کرد و افزود: خدماتی که به عشایر می‌دهیم در ۳ حوزه راهداری‌ها و قشلاق‌ها، تأمین و توسعه منابع آب، توزیع سوخت فسیلی در مناطق ییلاقی و ایجاد زیرساخت‌ها ی مسیر راه انرژی خورشیدی است که در این راستا طی جلساتی که در ورامین داشتیم مقرر شد ۱۶ خانوار عشایری در ورامین تحت عنوان کانون مهدی آباد در سیاه کوه با انرژی خورشیدی تأمین برق می‌شوند.

وی گفت: در لار، شمیرانات و دماوند ۶۰۰ خانوار عشایر مستقر می‌شوند.

کد خبر 4918370

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =