ماه مبارک رمضان فرصتی برای کاهش فاصله فقر و غنا

مشهد _ یک کارشناس مذهبی گفت:چشیدن طعم فقر و محرومیت ویا تحمّل گرسنگی وتشنگی،اگربا اصول و آداب آن صورت پذیرد، ره آوردی بزرگ برای توزیع ثروت و سرمایه است تافاصله میان فقیر و غنی به حداقل برسد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - حجت‌الاسلام علی‌اصغر عطاران طوسی؛ کاهش فاصله فقر و غنا، همواره دغدغه رهبران دینی بوده است و زدودن این شکاف، از سطوح و لایه‌های جامعه اسلامی، عمق حرکت‌های بنیادین و ریشه‌ای آنان به شمار می‌رفته است. حجم عظیم توصیه‌ها و راهکارهای ارائه شده از سوی امامان معصوم (ع) در مسیر پیراستنِ غبار ظلم و نابرابری از چهره امت اسلامی، حکایتگرِ این اهتمام از سوی پایه گذاران تئوری اسلام اصیل و ناب است.

هر گونه حرکت و تصمیمی در عرصه مسائل فردی و اجتماعی که با نابرابری و بی عدالتی همراه باشد، از نگاه رهبران دینی، محکوم به فنا و شکست است. و وظیفه اساسی و راهبردی حاکمان در جوامع اسلامی، توسعه و گسترش عدالت در تمامی لایه‌های اجتماعی، و زدودن فقر و محرومیت از چهره جامعه است.

حضرت علی (ع) پرچمدار مبارزه با فقر و بی عدالتی

اگر حضرت علی (ع) به عنوان پرچمدار عدالت راستین، گرفتن دانه‌ای از دهان مورچه‌ای را به قیمت داشتن حکومتی به گستره تمام زمین و آسمان برنمی تابد، در راستای فرهنگ سازی این اصل مترقی در میان امت اسلامی و بلکه آزاد مردان جهان است، چرا که ظلم و بی عدالتی با تمامی گونه‌هایش و از سوی هر فرد و مقام، مطرود و غیر قابل پذیرش است. وجود فقر و بروز جلوه‌های محرومیت در میان امت اسلامی، گویای عدم توجه بایسته به همین اصل راهبردی است.

برنامه رمضان، کاهش فاصله اجتماعی!

رمضان، با قامتی رسا و زبانی گویا بر این اصل پیشرفته تکیه می‌کند و شکاف میان فقر و غنا را از طرق گوناگون کم و کوتاه می‌سازد.

حکمت روزه، لغو روادید میان فقیر و غنی

از این روست که صادق آل محمد (ع) حکمت روزه را چنین بیان می‌کنند: «حکمت روزه، آنست که مرز میان غنی و فقیر را بردارد زیرا ثروتمند، رنج گرسنگی را درک نمی‌کند تا بر فقیر ترحم کند و او هر چه برای خودش اراده کند، فراهم می‌کند. از این رو؛ خدای متعال خواست تساوی و برابری میان بندگانش برقرار کند و از رهگذر روزه، ثروتمند رنج گرسنگی و درد را بچشد، شاید که بر ضعیف دل بسوزاند و بر گرسنه ترحم نماید». (بحارالانوار ۹۶، صفحه ۳۷۱.)

چشیدن طعم فقر و محرومیت و یا تحمّل گرسنگی و تشنگی _ و لو به مدت سی روز _ اگر با اصول و آداب آن صورت پذیرد، ره آوردی بزرگ برای توزیع ثروت و سرمایه میان قاطبه امت است تا فاصله و شکاف میان وضع موجود و مطلوب به حدّاقل برسد و فقرا و مستمندان نَفَسی تازه کنند، بلکه قبراق شوند.

در آستانه سالروز میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (عو) روز اکرام، و در راستای قبراق کردن خود و هموطنان آسیب دیده، این موارد پیشنهاد می‌شود، کاهش تنوع گونه‌های غذایی در وعده‌های افطار و سحر تحمل گرسنگی و تشنگی ناشی از روزه داری، و جزع و فزع نکردن، توزیع مستقیم بسته‌های غذایی میان گروه‌های ضعیف و محروم جامعه، اختصاص درصدی از درآمد ماهانه به نیازمندان و طبقات آسیب پذیر، سرکشی و تکریم ایتام و فقرای شهر و روستا، اولویت دهی به فامیل و بستگان نیازمند و آبرومند، رسیدگی به مبتلایان ویروس کرونا در چارچوب پروتکل‌های تعیین شده است.

کارشناس مذهبی

کد خبر 4920499

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =