جزئیات وام کرونایی ۸۰۰ میلیاردی شرکتهای حمل و نقل ریلی

رئیس انجمن شرکت های حمل و نقل ریلی گفت: قرار است به شرکت های ریلی مسافری ۵۰۰ میلیارد تومان و شرکتهای ریلی باری ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کرونا پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هفته نخست اردیبهشت ماه در حاشیه مراسم رونمایی از ۵۶ دستگاه انواع ناوگان ریلی در ایستگاه راه آهن تهران، از آغاز ارسال پیامک تشکیل پرونده تسهیلات حمایتی در برابر کرونا از سوی بانک‌های عامل به بنگاه‌های آسیب دیده از شیوع این ویروس از جمله شرکت‌های حمل و نقلی در نیمه دوم اردیبهشت ماه و آغاز پرداخت تسهیلات تا پایان این ماه خبر داد.

با این حال تا کنون هیچ یک از شرکت‌های حمل و نقلی اعم از هوایی، ریلی و جاده‌ای چنین پیامکی دریافت نکرده اند؛ تشکل‌های صنفی فعالان صنعت حمل و نقل همچنان از عدم اعطای تسهیلات حمایتی در برابر کرونا گلایه مندند.

از سوی دیگر دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارسال پیامک به همه متقاضیان و کارفرمایان ظرف مهلت یک هفته به پایان رسیده خبر داد و اعلام کرده است: این بنگاه‌ها از فردا می‌توانند به سامانه کارا مراجعه و برای دریافت وام کرونا ثبت نام کنند.

این دفتر همچنین اعلام کرده است: پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا به مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع این ویروس از فردا آغاز می‌شود و یک میلیون واحد کسب و کار که توسط وزارت کار مشمول دریافت تسهیلات شناخته و به آنها پیامک ارسال شده است با مراجعه به سامانه کارا اطلاعات خود را برای دریافت تسهیلات ثبت خواهند کرد.

بر اساس مصوبه شورای عالی پول و اعتبار و همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع این ویروس، یکی از سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار است؛ بر همین اساس، ۱۳ رسته شغلی از سوی هیئت دولت شناسایی شده که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی هستند؛ این بنگاه‌ها می‌توانند از تسهیلات مذکور بهره مند شوند.

طبق اعلام وزارت کار، از ۱۷ اردیبهشت پیامک ثبت نام در سامانه کارا به همه کارفرماها ارسال شده و از فردا کارفرماها برای ثبت نام دریافت این تسهیلات باید به سامانه مذکور مراجعه کنند.

رئیس انجمن شرکت‌های ریلی: هنوز پیامک تسهیلات کرونا را دریافت نکرده ایم

در همین خصوص محمد رجبی رئیس انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره دریافت پیامک ثبت نام در سامانه کارا گفت: تا کنون هیچ پیامکی برای ما دریافت نشده است.

وی افزود: علی رغم آنکه شرکت‌های ریلی در اولویت اعطای این تسهیلات قرار داده شده اند، اما تا کنون هیچ یک از شرکت‌های ریلی عضو انجمن، پیامکی دریافت نکرده است.

مدیرعامل رجا ادامه داد: گفته شده که از فردا سامانه کارا برای ثبت نام کارفرماها باز می‌شود ولی از جزئیات آن خبر ندارم. فعلاً باید صبر کنیم تا زمان اعطای تسهیلات آغاز شود.

رجبی درباره مجموع تسهیلات حمایتی که به همه شرکت‌های ریلی قرار است داده شود، گفت: انجمن شرکت‌های ریلی درخواست اعطای ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های ریلی مسافری را ارائه داده است.

وی افزود: شرکت راه آهن نیز درخواستی برای دولت و معاونت اقتصادی ریاست جمهوری ارسال کرده و خواستار پرداخت ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به مجموعه شرکت‌های ریلی باری و مسافری شده است.

۷۱ شرکت ریلی عضو انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی هستند که از این تعداد ۱۰ شرکت در بخش مسافری، حدود ۴۵ شرکت در حوزه حمل بار، ۶ شرکت مالک لکوموتیو و مابقی در حوزه خدمات وابسته ریلی فعال هستند.

کد خبر 4924024

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =