فشارها برای تغییر کاربری اراضی در همدان افزایش یافته است

همدان - معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: فشارها برای تغییر کاربری اراضی در همدان و ساخت و سازه افزایش یافته و باید برای حفظ سرانه فضای سبز موجود تلاش کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود رضا عراقی بعدازظهر سه شنبه در نشست اعضای کارگروه مقابله با آلودگی هوا اظهار کرد: نباید برای افزایش سرانه فضای سبز به خارج از محدوده شهری اکتفا کرده و فضای سبز داخل محدوده شهری را به آپارتمان تبدیل کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان گفت: فشارها برای تغییر کاربری اراضی و ساخت و ساز زیاد است بنابراین باید برای حفظ سرانه فضای سبز موجود تلاش کرد.

وی با تاکید بر اینکه فضای سبز را نباید دست کاری کرد و کاهش داد، گفت: حفظ وضع موجود سرانه فضای سبز در داخل محدوده شهری همدان کار بزرگی است هر چند گسترش فضای سبز در دستور کار دولت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان ادامه داد: در طرح تفصیلی برای سرانه فضای سبز در داخل شهرها و بیرون از محدوده شهر تفاوت قائل شده و باید برای حفظ و تقویت فضای شهر درون محدوده به علت نزدیکی به جامعه شهری تلاش کرد.

حفظ فضای سبز موجود و باغ‌ها با جدیت دنبال شود

عراقی اظهار کرد: حفظ فضای سبز موجود و باغ‌ها باید با جدیت دنبال شود چرا که با وجود پیش بینی توسعه فضای سبز در طرح تفصیلی، این کار با توجه به محدودیت‌های پیش رو بسیار دشوار است.

وی یادآور شد: همدان سال گذشته در بین استان‌های آلوده از نظر هوا قرار گرفت که این امر منجر به تشکیل جلسه‌های متعدد و اتخاذ تصمیم‌های علمی و کاربردی برای برون رفت از این وضعیت شد.

معاون استاندار همدان با بیان اینکه آلودگی هوا در سال جاری قابل پیش بینی نیست، گفت: با این وجود مجموعه دستگاه‌های مسئول و عضو در کارگروه مقابله با آلودگی هوا برای مواجهه با این پدیده آماده‌تر از سال گذشته هستند.

عراقی بیان کرد: استفاده از نفت و گاز یورو ۴ برای ناوگان اتوبوسرانی شهرداری کار بزرگی برای کاهش آلودگی هوا بود که با همکاری شهرداری همدان و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه همدان این مصوبه دنبال و نهایی شد.

وی گفت: انتقال ایستگاه پایش وضعیت کیفی هوا از میدان پروانه‌ها به داخل بیمارستان بعثت شهر همدان کار خوبی بود چرا که در مکان قبلی به علت جانمایی ناصحیح آمارهای غیرمنطقی و نادرست ارائه می‌کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان ادامه داد: با مستقر شدن این ایستگاه در محوطه بیمارستان بعثت می‌توان با اطمینان و با استناد به آمارهای شفاف و دقیق در زمان بروز آلودگی تصمیم منطقی و درست گرفت.

خودروهای فرسوده عامل جدی و مهم آلودگی هوا در استان همدان است

مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه خودروها به ویژه خودروهای فرسوده عامل جدی و مهم آلودگی هوا در این استان هستند گفت: بالا بودن تعداد خودروهای فرسوده در استان و فراهم نبودن شرایط تولید خودروهایی با شرایط یورو ۴ و ۵ در کشور زمینه تشدید آلودگی شده است.

محسن جعفری نژاد گفت: استفاده ناوگان اتوبوسرانی از نفت و گاز یورو ۴ از مصوبه‌های جلسه قبل بود که طبق گزارش شهرداری و شرکت توزیع سوخت، شهرداری جایگاه سوخت را به طور کامل آماده کرده و ۶ نازل در این جایگاه پیش بینی شده و تنها قرارداد باید با شرکت سوخت منعقد شود.

وی با بیان اینکه به تازگی انتقال ایستگاه پایش کیفی هوای همدان به محل جدید در بیمارستان بعثت صورت گرفته است، ادامه داد: این ایستگاه در محل جدید نیازمند خط تلفن، اینترنت و برق است که این زمینه‌ها مهیا شده با این وجود نیازمند تأمین برق پایدار هستیم.

وی افزود: این ایستگاه به محل جامع‌تری منتقل شده و به راحتی و به صورت شفاف می‌توان آلودگی را رصد و در صورت نیاز برای تعطیلی مدارس تصمیم گیری کرد.

کد خبر 4924170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =