آمریکا به عنوان مستکبر میان مردم مظلوم تفرقه ایجاد می‌کند

قم - رئیس پژوهشگاه فقه نظام، آمریکا را فرعون زمانه دانست و تصریح کرد: آمریکا امروزه به عنوان مستکبر دوران ما میان مردم و ملت‌های مظلوم تفرقه ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد حاج ابوالقاسم دولابی عصر پنج‌شنبه در برنامه تفسیر قرآن کریم که در حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، با بیان اینکه سوره مبارکه قصص از سوره‌های مکی است، افزود: خداوند در این سوره به حمایت‌های خود از بنی اسرائیل که در آن زمان مستضعف بودند و همچنین حمایت از حضرت موسی (ع) که طفل شیرخواری بود و در خانه دشمن رشد کرد و به کمک مستضعفان شتافت اشاره می‌کند.

وی با اشاره به آیه چهار سوره قصص افزود: خداوند در این آیه سه ویژگی را برای فرعون بیان کرده که نخستین آن استکبار است یعنی به دنبال برتری جویی و افزایش حکم رانی خود بود، دومین ویژگی ایجاد تفرقه میان مردم بود و سومین ویژگی اینکه فرزندان بنی اسرائیل را می‌کشت که آن‌ها تعداد کمتری داشته باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه آمریکا را فرعون زمانه دانست و تصریح کرد: آمریکا امروزه به عنوان مستکبر دوران ما میان مردم و ملت‌های مظلوم تفرقه ایجاد می‌کند و تجزیه کشورهای اسلامی و نزاع و کشمکش میان مردم مظلوم را سرلوحه اقدامات خود قرار می‌دهد و فرزندان، جوانان و نوجوانان را در کشورهای مظلوم از جمله یمن، فلسطین می‌کشد تا نتوانند قدرت بگیرند.

وی بیان کرد: امام سجاد (ع) می‌فرماید که نیکان و نیکوکاران از شیعیان ما به منزله موسی (ع) و شیعیانش هستند و دشمنان ما و پیروان آن‌ها نیز به منزله فرعون و اطرافیان او هستند.

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم دولابی گفت: در چنین فضایی خداوند در آیه پنج سوره مبارکه قصص مژده می‌دهد ما می‌خواهیم مستضعفان را نجات دهیم و آنها را از زیر چنگال مستکبران بیرون بکشیم و حاکم زمین کنیم.

وی هدف اصلی مقاومت را حمایت از مستضعفان عنوان کرد و افزود: جبهه مقاومت در طول تاریخ برای حمایت از مستضعفان تشکیل شده است.

عضو مجلس خبرگان بیان کرد: مستضعف کسی است که اجازه بروز و ظهور استعدادها به آن داده نشده و فرصت از او گرفته شده است.

وی اظهار داشت: در آیه ۹۷ سوره نساء آمده است که مستضعف بودن بهانه خوبی نیست و فرشتگان لحظه قبض روح از برخی از آن‌ها سوال می‌کنند چرا خودتان اقدامی انجام ندادید.

حجت الاسلام حاج ابوالقاسم گفت: خداوند در این آیه از فعل مضارع استفاده کرده است یعنی این یک رویه استمراری است و اقدامی مقطعی نبوده است و حمایت از مستضعفان رویه خداوند بوده و در زمان پیغمبر (ص) نیز رخ داد و جلوه بارز آن در زمان حضرت مهدی (عج) نمایش داده می‌شود.

وی ابراز کرد: خداوند در آیه ۷۵ سوره نساء نیز خطاب به جبهه مقاومت می‌فرماید که شما را چه شده است که در حمایت از مردان زنان و کودکان مستضعف اقدام نمی‌کنید؛ بنابراین یکی از اصلی ترین وظایف جبهه مقاومت حمایت از مستضعفان بوده است.

رئیس پژوهشگاه فقه نظام با تأکید بر اینکه انقلاب شکوهمند اسلامی برای حمایت از مستضعفان شکل گرفته است، افزود: رزمایش همدلی و مواسات که توسط مردم شریف ایران به نمایش گذاشته شد، نشان داد که مردم، حاکمیت و نظام در جهت حمایت از مستضعفان عمل می‌کنند.

وی بیان کرد: باطن غرب در دوران کرونا به نمایش گذاشته شد زیرا افراد مسن، بیماران و معلولان را در صورت ابتلاء به کرونا بستری نمی‌کردند تا بمیرند که این اخلاق مبتنی بر تمدن مادی است.

کد خبر 4925689

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =