استحصال و تولید چوب امسال به یک میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از هدف گذاری استحصال و تولید یک میلیون مترمکعب چوب در سال جهش تولید از محل طرح ملی توسعه زراعت چوب خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهادکشاورزی، مسعود منصور در نشست انجمن کارفرمایان صنایع چوب و کاغذ ایران با بررسی راهکارهای اجرایی طرح توسعه زراعت چوب گفت: عرصه‌هایی که زراعت چوب در آن انجام می‌شود یا ملی است یا غیر ملی که در بخش ملی سازمان جنگل‌ها وظیفه دارد علاوه بر فرهنگ سازی و تأمین نهال، شرایط تضمین خرید چوب را برای زارعان و تولیدکنندگان چوب فراهم نماید.

منصور همچنین به توسعه زراعت چوب در اراضی ملی اشاره کرد و گفت: در این عرصه‌ها اولویت نخست استفاده از ظرفیت نهالستان‌های موجود است که در حال حاضر به نظر می‌رسد که از حداقل ظرفیت‌های آن برای تولید نهال استفاده می‌شود و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته انشاا… از ظرفیت نهالستان‌های کشور برای این امر بیشتر استفاده خواهیم کرد.

به گفته این مقام مسؤول توسعه زراعت چوب در عرصه‌های ملی دو موقعیت مشخص دارد که باید پیگیری شود؛ یک بخش عرصه‌هایی هستند که قبلاً کشت با هدف زراعت چوب در آن صورت گرفته و الان به دیر زیستی رسیده‌اند که باید کمیته فنی استان‌ها اجازه برداشت آن را صادر نموده و فروش آن را به مزایده بگذارند.

وی افزود: بخش دیگر وجود عرصه‌های مستعد زراعت چوب است مثل استان‌های شمالی کشور که نیاز آبی ندارند یا استان‌هایی که به آب‌های غیرمتعارف نیازمند هستند که در آن صورت ادارات کل منابع‌طبیعی استان‌ها مجازند برای توسعه زراعت چوب با انجمن‌ها، تعاونی‌ها و شرکت‌های سلولزی و صنایع چوب قرارداد ببندند و طرف قرار متعهد می‌شود در پایان سال حقوق مالکانه دولت را پرداخت نماید.

سرپرست سازمان جنگل‌ها همچنین تاکید کرد: در قراردادهای منعقد شده مالکیت عرصه‌ها جز انفال محسوب شده و قابلیت واگذاری ندارد و مجریان مجاز هستند تنها در این عرصه‌ها نهال کاشته و سپس چوب برداشت کنند.

منصور در ادامه از شناسایی ۹۲۸ هزار هکتار از عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور که مستعد نهال‌کاری هستند توسط مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع خبر داد و تصریح کرد: این عرصه‌ها از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردارند که بخشی نیاز آبی نداشته و بخشی دیگر نیازمند تأمین آب‌های غیر متعارفٍ و سطحی هستند.

وی در ادامه به اهمیت جایگاه زراعت چوب در سازمان جنگل‌ها اشاره کرد و افزود: در طرح «۹ در ۹۹» که ۹ محور اصلی سازمان در سال جاری مورد توجه و هدف‌گذاری قرار گرفته، طرح ملی توسعه زراعت چوب یکی از شاخص‌های مهم آن است.


 

کد خبر 4925968

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha