تابستان بدون خاموشی در گرو همکاری شهروندان اصفهانی

اصفهان-مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شهرستان اصفهان گفت: از ابتدای خردادماه تعرفه برق افزایش می یابد و برای عبور از ماه های گرم سال بدون خاموشی به همکاری شهروندان اصفهانی نیازمندیم.

مرسل صالحی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلام افزایش قبوض برق، طبق روال هرسال در ابتدای خردادماه اظهار داشت: در سال گذشته با همکاری بخش‌های مختلف، بدون خاموشی از زمان پیک مصرف انرژی برق عبور کردیم و برق پایداری عرضه شد.

وی افزود: در سال ۹۸، ۸۱ درصد مشترکین خانگی، مطابق الگو مصرف کردند و ۱۷۲ هزار و ۴۰ نفر بالاتر از الگو مصرف کردند که مشمول جریمه ۲۳ درصدی اعمال شده در قبوض برق شدند؛ در این میان ۲۶۲ هزار و ۵۸۷ مشترک خانگی هم پاداش دریافت کردند.

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شهرستان اصفهان با تاکید بر اینکه عبور از پیک مصرف که از ابتدای خردادماه تا پایان شهریور تعریف شده منوط به مصرف بهینه برق توسط مشترکین است، تصریح کرد: در سال گذشته، ۱۹ درصد از مشترکین خانگی پرمصرف بودند و بیش از ۳۰۰ کیلو وات ساعت در ماه، انرژی برق مصرف کردند که مشمول ۱۶ درصد جریمه شدند.

وی با اشاره به افزایش سالیانه ۷ درصدی تعرفه برق بیان داشت: از ابتدای خردادماه تا پایان شهریور ماه برای مشترکین خانگی، در هر ماه ۳۰۰ کیلووات ساعت، برق در نظر گرفته شده است که این مقدار در ماه‌های دیگر سال به ۲۰۰ کیلووات ساعت کاهش می‌یابد.

صالحی افزایش مصرف در ساعات‌های ۱۲ تا ۱۶ و ۱۹ تا ۲۳ شب در ماه‌های گرم سال را اعلام کرد و افزود: چنانچه در بازه زمانی اوج بار همکاری لازم صورت بگیرد می‌توان امسال هم تابستان بدون خاموشی داشت.

همکاری مشترکین در کاهش هزینه‌های برق

وی یکی از راه‌های مؤثر در کاهش هزینه‌های برق را مدیریت مصرف در زمانهای پیک و عدم استفاده از دور تند کولرآبی و تنظیم درجه ۲۴ برای کولرهای گازی برشمرد و گفت: خانواده‌هایی که مصرف برق ماهانه آنها زیرالگوی مصرف بوده و در بازه زمانی خرداد تا پایان شهریور، در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مصرف خود را کاهش می‌دهند، مشمول تخفیف بهای برق به میزان مصرف کاهش یافته خواهند شد؛ در بخش مصارف تولید اعم از کشاورزی، چنانچه در زمان اوج بار مصرف صورت نگیرد مشمول پاداش خواهد شد و بهای انرژی برق متناسب با روزهای همکاری رایگان محاسبه می‌شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شهرستان اصفهان با اشاره به سهمیه کاهش پیک بار در سال جاری اظهار داشت: امسال ۱۱۵ مگاوات برای کاهش پیک بار به برق شهرستان اصفهان تکلیف شده است که شامل ۶۷ مگاوات در بخش صنعتی، ۲۵ مگاوات در بخش کشاورزی، ۳ مگاوات در بخش تجاری، ۱۰ مگاوات در بخش اداری و سی. ان. جی و ۱۰ مگاوات هم برای دیزل است؛ در جهت نیل به شعار سال و طی تفاهم نامه‌های مکتوب همکاری در جهت مدیریت مصرف اتفاق خواهد افتاد.

سرفصل‌های «۰۹۹» در جهت مصرف بهینه انرژی برق

وی با تاکید بر عدم خاموشی و عرضه برق پایدار در سال جاری با همکاری مشترکین گفت: برنامه‌هایی تحت عنوان «۰۹۹» برای عبور از اوج مصرف بار در ماه‌های گرم سال در نظر گرفته شده است که می‌توان به مدیریت بار چاه‌های کشاورزی، استفاده از مولدهای خود تأمین، همکاری ایستگاه‌های سی. ان. جی، توسعه کنتورهای هوشمند، اینترنت اشیا و فناوری‌های نوین، تغییر ساعات کار ادارات، توسعه استفاده از استار تاپ ها و تجمیع کننده ها، کنترل بار روشنایی معابر و همکاری صنایع و شهرک‌های صنعتی اشاره کرد.

صالحی تنها راه تحقق سرفصل‌های برنامه‌های «۰۹۹» را همکاری و همیاری تمام مشترکین دانست و افزود: جا به جایی مصرف از ساعات اوج بار و مصرف بهینه می‌تواند در تحقق تابستان بدون خاموشی مؤثر باشد.

وی اشاره‌ای هم به مصرف انرژی برق با شیوع کرونا داشت و گفت: اگرچه در بهمن ماه با افزایش ۱۰ درصدی انرژی برق غیر خانگی مواجه شدیم اما با اعلام تعطیلی‌ها، رشد مصرف برق مشترکین خانگی افزایش یافت؛ با بازگشایی مراکز صنعتی، تجاری و تولیدی مصرف انرژی برق به روال عادی برگشته است.

کد خبر 4926196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =