انسان در شب قدر می‌تواند به حیات طیبه برسد

قم - استاد حوزه علمیه با بیان اینکه برخی از افراد در شب قدر به حیات طیبه می‌رسند، گفت: اندازه گیری اعمال ما در شب قدر بر اساس عدل و فضل است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمد مهدی میرباقری سحرگاه یکشنبه در سخنرانی که به مناسبت شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در حرم حضرت معصومه (س) برگزار شد، با بیان اینکه امشب شبی است که انسان باید تقدیر الهی را مشاهده کند، افزود: انسان در این شب باید به این امر برسد که آنچه برای ما پیش می‌آید تقدیری است که به دست خدای متعال است بنابراین باید راضی به تقدیر خداوند باشیم زیرا خداوند بجز خیر و رحمت برای ما چیزی نمی‌خواهد.

وی با بیان اینکه امشب برای همه ما برنامه یک سال امضا می‌شود، افزود: هنگامی که امر الهی از عالم بالا بر ولی خدا نازل می‌شود تکلیف همگان روشن می‌شود و نخستین تقدیری که روشن می‌شود تقدیر جبهه حق و باطل است.

استاد اخلاق حوزه بیان کرد: خداوند در سوره بی نه می‌فرماید که بهشتی‌ها در بهشت جمع می‌شوند و از خدا راضی می‌شوند و خداوند نیز از آنها راضی است.

وی گفت: شیاطین و دشمنان با یکدیگر خلوت کرده و برنامه‌های خود را دنبال می‌کنند در حالی که حتی در خلوت ترین خلوت‌های آنها نیز خداوند و امام زمان (عج) حاضر هستند.

حجت الاسلام میرباقری با بیان اینکه تقدیری که امشب رقم می‌خورد جامع است، افزود: در تقدیری که برای جبهه مومنین مقدر می‌شود، ما را نیز می‌بینند و قیمت گذاری و میزان و ترازو توسط امام زمان (عج) و بر اساس ترازوی قیامت انجام می‌شود، پس اگر نور امام زمان (عج) در دل کسی تابید ترازوی وی حق می‌شود.

وی بیان کرد: باید به تقدیری که امشب به دست خداوند و ولی اوست راضی باشیم زیرا خداوند جز خیر و رحمت برای بنده‌اش نمی‌خواهد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام زمان (عج) امشب وزن اعمال را مشخص می‌کنند، افزود: بر اساس تبعیتی که از امام زمان (عج) داریم برای ما جایگاهی مشخص می‌شود، همچنین بر اعمال ما قیمت گذاری شده و قیمتی که بر ما و اعمال و متعلقات ما مشخص می‌شود بر اساس ترازوی عدل است.

وی با اشاره به اینکه اندازه گیری اعمال ما در شب قدر بر اساس عدل و فضل است، تصریح کرد: تقدیر امشب انسان بر اساس رحمت و رافت است و در اندازه گیری که انجام می‌شود عمر، مال و رزق‌های معنوی و ظاهری مورد توجه قرار می‌گیرد و عمرهایی که امام زمان (عج) نیز مشخص می‌کنند یکسان نیست.

حجت الاسلام میرباقری افزود: اگر چه یکایک ما در این تقدیر هستیم اما یک تقدیر جامع است یعنی از عالم بالا امر الهی برای ولی خدا نازل و تقدیر همه ما مشخص می‌شود.

وی امیرالمومنین (ع) و امام زمان (عج) را تقسیم کننده بهشت و جهنم دانست و اظهار داشت: برخی افراد امشب به حیات طیبه و عمری که مشخص می‌شود حیات طیبه است، می رسند و همه روح هایی که در مؤمنین است شعاع روح امام زمان (عج) می‌باشد.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: یکی از علت‌هایی که امشب را با عنوان شب احیا نام می‌برند به خاطر این است که برخی به حیات طیبه و برخی به رزق حلال و فرزند پاک سرشت می رسند.

وی گفت: رزق‌هایی که امشب مشخص می‌شود رزق‌های یکسانی نیست و در ترازوی حق است و موضوع فضل نیز امشب مؤثر است بنابراین باید نگاهمان به امام زمان (عج) و تقدیری باشد که حضرت مهدی (عج) برای ما مشخص می‌کنند.

حجت الاسلام میرباقری ابراز کرد: شیطان از خداوند خواست تا به او اجازه وارد شدن به گوشت، پوست و استخوان انسان را بدهد که خداوند نیز این اجازه را به او داد بنابراین انسان باید مراقب شیطان باشد.

وی ارزش و قدر حقیقی هر انسان را به اندازه نزدیکی به امام زمان (عج) دانست و افزود: باید از خداوند تقاضا کنیم عمرمان و همه تعلقاتمان برای حضرت مهدی (عج) باشد.

وی با بیان اینکه شب قدر استثنایی است و گریه و استغفار آن با شب‌های دیگر تفاوت دارد، تصریح کرد: انسان باید گذشته خود و اینکه چه میزان از زندگی اش برای امام زمان (عج) بوده است را مد نظر قرار دهد.

استاد اخلاق ادامه داد: انسان باید از خدا بخواهد تا در جبهه امام زمان (عج) و مقرب به این امام همان و رزقش بر سر سفره امام زمان (عج) باشد.

وی بیان کرد: در صورتی که تفضل امام زمان (عج) در شب قدر شامل حال ما شد به حیات طیبه دست خواهیم یافت.

حجت الاسلام میرباقری با اشاره به فضائل صلوات افزود: هیچ رزقی به کسی نمی‌رسد مگر اینکه به برکت صلوات باشد.

وی بیان کرد: هر چه انسان بیشتر به دستگاه امام زمان (عج) توجه کند و غلبه جبهه مومنین و شکست کفار را بخواهد، نتیجه بهتری خواهد دید.

کد خبر 4927165

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =