قدر بندگی در برابر معبود در شب قدر/ سنگ تاریک دلان به خطا رفت

کاشان – مردمان دیار مومنان کاشان در آخرین شب از لیالی قدر با احیای شبانه، در برابر معبود بندگی خود را قدر دانستند و خاضعانه و عاشقانه از درگاه حضرت دوست طلب مغفرت و آمرزش کردند.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها، هادی نجف زاده: یکسال دیگر نیز از شب‌هایی که بهتر از هزار ماه است گذشت و خداوند توفیقی مجدد برای حضور در مراسم احیای شب‌های قدر به عاشقان درگاه حضرتش عطا کرد.

شب نوزدهم و شب بیست و یکم سالگرد شهادت لنگر زمین و آسمان مولی الموحدین حضرت علی (ع) نیز گذشت. در آخرین شب از لیالی قدر مردمان دیار مؤمنان کاشان نیز همزمان با دیگر عاشقان خاندان عصمت و طهارت در سراسر کشور با حضور در مساجد و اماکن مذهبی شب قدر خود را قدر دانستند و ضمن تمسک به ائمه معصومین علیهم السلام از درگاه حضرت دوست طلب مغفرت و آمرزش کردند.

شب‌های قدری که نه غریبانه بلکه عاشقانه گذشت

و اما شب‌های قدر امسال نه غریبانه بلکه عاشقانه گذشت و دل را در گروه حضور در شب آخر جلا دادیم تا رحمت واسعه خداوند را در شبی که جمیع ملائک و مقربین درگاهش بر زمین نازل می‌شوند را درک کنیم.

شاید بتوان گفت امسال متفاوت‌ترین شب‌های از احیا را گذراندیم به نحوی که می‌توان ادعا کرد در طول زندگی خود، سابقه برگزاری اینچنینی از مراسم احیا را نداشتیم.

شیوع ویروس منحوس کرونا در جامعه علاوه بر تأثیر در جوانب مختلف اقتصادی و اجتماعی، فعالیت‌های مذهبی و آئینی ما را نیز تحت تأثیر قرار داد و باعث شد که مراسم‌های شب زنده داری لیالی قدر نیز از آن متأثر گردد.

حضور مردم در احیای لیالی قدر با رعایت تمام اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی

هر چند در این میان اتاق‌های خبری تاریک معاندین و تاریک دلان اجنبی و منافقین کوردل داخلی آنها خواستند ولی نتوانستند با دروغ پراکنی حضور معنوی مردم ایران زمین را در این شب‌ها تحت تأثیر قرار دهند، این مؤمنان مردم متمدن ایران اسلامی بودند که با تاسی از سخنان رهبر معظم انقلاب که فرمودند: مردم مؤمن و مسجدی ما بیشتر از دیگران به قواعد عمل می‌کنند، با رعایت تمام اصول بهداشتی فردی و عمومی و با در نظر گرفتن تمام دستورالعمل‌های بهداشتی قدم در راه عاشقی گذاشتند و شب را به عشق معبود به صبح رساندند.

مردم باهویت دیار نخستین‌ها نیز با حضوری گرم در مراسم‌های لیالی قدر فریاد استعانت و کمک از باریتعالی برای استجابت تمام آرزوهای زیبای خود سر دادند و با یادی از تمام کسانی که توفیق حضور در این مراسم‌ها را نداشتند به خصوص کادر زحمتکش درمانی و بهداشتی کشور، خداوند متعال را به سبب اعطای تمام خوبی و زیبایی‌های زندگی شاکر شدند.

در آخرین ساعات از بیست و دومین از روز ماه مبارک رمضان راهی میعادگاه عاشقان الله مصلای نماز جمعه کاشان می‌شوم. حضور مرتب و شایسته همشهریان کاشانی برای برگزاری آخرین شب از لیالی قدر توجهی دو چندان را طلب می‌کند. در کنار تمام اقداماتی که شرکت کنندگان برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا انجام داده است، برگزار کنندگان مراسم نیز مرتب با انجام اقدامات پیشگیرانه همانند ضدعفونی کردن و چک وسایل بهداشتی شرکت کنندگان از آنها می‌خواهند که با رعایت فاصله اجتماعی و در نقاطی که مشخص شده است حضور پیدا کنند.

مراسم در محوطه روباز مصلی انجام می‌شود و شرکت کنندگان یکی پس از دیگری در محل برگزاری مراسم حاضر می‌شوند.

ظهور برای آقا امام زمان (عج) در رأس تمام دعاها

نوجوانی کمتر از ۱۸ سال است که خود را مشتاقانه به محل برگزاری مراسم رسانده است. خود را جواد حق دوست و دانش آموز دبیرستان معرفی می‌کند.

این نوجوان کاشانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بعد از حدود سه ماه از تعطیلی مساجد برگزاری شب‌های احیا روحیه‌ای دو چندان به من برای ادامه زندگی داده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از ترس‌های او در این چند مدت اخیر عدم برگزاری مراسم احیا بوده است، ابراز داشت: تعطیلی مراسم اعتکاف به دلیل شیوع کرونا باعث شده بود که نسبت به برگزاری احیا شبهای قدر تردید به وجود آید.

حق دوست که به همراه یکی دیگر از دوستان خود در این مراسم شرکت کرده بود، تصریح داشت: در دعاهایم بیش از همه ظهور امام مهدی (عج) و بعد از آن سلامتی خانواده به خصوص خواهرم را می‌خواهم که به عنوان پرستار در یکی از بیمارستان‌های تهران مشغول مداوای بیماران کرونایی است و امکان حضور در این مراسمات را ندارد.

وی با بیان اینکه خدا را بابت حضور در این مراسم شاکرم، خاطرنشان کرد: حضور مرتب و منظم همشهریان کاشانی همراه با رعایت کامل نکات بهداشتی و ایمنی نشان می‌دهد که برگزاری این مراسمات هیچ منافاتی با رعایت اصول بهداشتی ندارد.

در گوشه‌ای از محل برگزاری مراسم پیری با موهای سپید که نشان از سال‌ها بندگی به درگاه معبود است، مشغول راز و نیاز با پروردگار بزرگ است. خود را به او رسانده و معرفی کرده و درخواست مصاحبه کردم‌.

آینده درخشان کشور به دست جوانان و نوجوانانی با روحیه جهادی است

این پدربزرگ کاشانی در گفتگویی کوتاه با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در این شب‌ها بسیار یاد امام زمان (عج) باید کرد، اظهار داشت: دعای تک تک ما شرکت کنندگان در مراسمات احیا اول باید ظهور امام زمان (عج) و دعا برای سلامتی آن حضرت باشد.

وی با بیان اینکه خیلی‌ها آرزوی شرکت در این مراسم‌ها را داشتند، ابراز داشت: خداوند را باید به شکرانه توفیق در این مراسمات سپاسگزار باشیم و همچنین برای تمام آنانی که آرزومند شرکت در این مراسم‌ها هستند دعا کنیم.

این پیر عالم دیده کاشانی با اشاره به حضور گسترده و پرشور نوجوانان و جوانان کاشانی در مراسمات احیا لیالی قدر تصریح کرد: آینده کشور به دست همین افراد است و همین جوانان و نوجوانان هستند که با روحیه جهادی و برگرفته از تعالیم مذهبی و اعتقادی خود باعث آینده‌ای روشن و درخشان برای کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران می‌شوند.

اعمال و باورهای مذهبی باعث آرامش و سکینه قلوب می‌شود

اشتیاق مردم در ارتباط با حضرت حق و نیاز آنها بر انجام مناسک مذهبی لیالی قدر بعد از مدتها که امکان حضور آنها در اماکن‌مذهبی قطع شده بود، نشان داد که بر خلاف جوامع منحط غربی آنچه که می‌تواند باعث آرامش و سکینه قلوب افراد یک جامعه شود اعمال و رفتارهایی است که برگرفته از اصول و عقاید مذهبی است.

فضیلت شب‌های قدر بر همگان محسوس و آشکار است و حضور شایسته مردم دیار مؤمنان کاشان در این مراسمات نشان داد که می‌توان با رعایت مسائل بهداشتی این مراسمات را نیز برگزار کرد.

در هنگام بازگشت از مصلای نماز جمعه و برای حضور در گلزار شهدای کاشان در میانه راه به اتومبیلی برخوردم که در پارکینگ مصلی پارک و اعضای یک خانواده سه نفره در داخل اتومبیل مشغول راز و نیاز با حضرت الله بودند.

آرزوی عاقبت به خیری برای تمام مردم ایران به خصوص جوانان

با مرد این خانواده که جوانی حدود ۴۰ ساله بود به گفتگو نشستم و علت حضوری اینگونه را از این مرد پرسیدم.

این همشهری کاشانی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل اشتیاق فراوان برای شرکت در این مراسم همراه با همسر و کودک شیرخوار خود تصمیم گرفتیم با حضور در محل برگزاری مراسم، ولی از داخل اتومبیل فضیلت این شب بزرگ را درک کنیم.

این پدر کاشانی که خود را محمدرضا معرفی کرده است در ادامه ابراز داشت: یکی از دعاهای ما آرزوی عاقبت به خیری برای همه مردم به خصوص جوانان کشور عزیزمان ایران و به خصوص فرزند خودم است تا سربازان لایقی برای امام زمانمان باشند.

وی تصریح کرد: از خداوند بزرگ می خواهم که عشق به ولایت مولا علی (ع) و دیگر ائمه خاندان عصمت و طهارت را در تک تک سلول‌های فرزندانمان قرار دهد.

عقربه‌های ساعت از نیمه شب گذشته است که قدم در گلزار شهدای دارالسلام گلابچی می‌گذارم. دیدن خانواده شهدا که بر سر مزار فرزندان شهیدشان مشغول مناجات با حضرت دوست هستند، دیدن دارد.

ندای سبحانک یا لا اله الا الله انت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب توسط شرکت کنندگان در مراسم، فضای گلزار را عطرآگین به یاد خدا می‌کند و دل عاشقان حضرت دوست را هوایی می‌کند.

لحظه‌های زیبای با خدا بودن در این شبهای مبارک لذتی مضاعف دارد

علیرضا حدود ۳۰ ساله را می بی نم که بر سر مزار یکی از شهدا در حالی که کتاب دعا در دست دارد و زیارت جوشن کبیر را می‌خواند، گوشی موبایل خود را نیز روشن نگه داشته است.

علت را از او سوال می‌کنم. علیرضا در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مادرم هر سال با حضور در همین مکان و بر سر مزار شهدای عزیز در مراسم احیا شرکت می‌کرد که امسال این توفیق به دلیل بیماری از او سلب شده است و به همین دلیل چند دقیقه‌ای گوشی موبایل خود را روشن گذاشته ام تا مادرم در منزل نیز از فیض مراسم احیا استفاده کند.

وی که دانشجوی مقطع دکترای مهندسی مکانیک است، ابراز داشت: از خداوند می‌خواهم همه مریضان به خصوص مادر من را شفا و آخر و عاقبت ما را نیز ختم به خیر گرداند.

این جوان کاشانی افزود: لحظه‌های زیبای با خدا بودن در این شبهای مبارک لذتی مضاعف دارد و امیدوارم این لذت با خدا بودن را بتوانیم به شایستگی درک کنیم.

وی گفت: بسیاری از جوانان هم سن و سال ما در کنار مرزها برای پاسداری از مرزهای وطن در حال دفاع از امنیت مردم و کشور هستند و از خدا می‌خواهیم که این عزیزان را مشمول الطاف بیکران خود قرار دهد.

مبارزه با ویروس منحوس کرونا بر پایه باور به اعتقادات دینی و مذهبی

حسن هاشمی یکی از طلابی است که با او در حاشیه برگزاری مراسم احیا در گلزار شهدای دارالسلام کاشان به گفتگو می‌نشینیم.

این طلبه یزدی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به حضور گسترده مردم در لیالی قدر اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا در مقابل عظمت و بزرگی‌ملت ایران به مدد الهی به زودی شکست می‌خورد چون مردم ایران نه بر پایه دنیای مادیات بلکه بر مبنای اعتقادات مذهبی زندگی می‌کنند.

وی ابراز داشت: رعایت کامل مسائل بهداشتی و فاصله اجتماعی در برگزاری مراسمات احیا در سراسر کشور دلیلی متقن و محکم بر فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی است که فرمودند مردم مؤمن ما بیشتر از دیگران مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند.

هاشمی در ادامه تصریح کرد: همانطور که در فضای مجازی هم بسیار مشاهده شد عقاید و باورهای مذهبی به عنوان یک ابزار آرامش بخش نقش مؤثر و مهمی در مبارزه با این ویروس منحوس دارد و مردم ایران هم بر پایه همین باورها و با مدد الهی با این ویروس مبارزه می‌کنند.

در این شب‌ها بیش از خود برای دیگران دعا کنیم

وی گفت: لازم است در این شب‌ها بیش از خود برای دیگران دعا کنیم تا انشالله خداوند متعال دعاهایی را که برای دیگران می‌کنیم خداوند اثر و نتیجه دعاهایمان برای دیگران را به خودمان برگرداند.

این طلبه دینی افزود: بر خلاف تمام تصورات دشمنان مردم و نظام جمهوری اسلامی که می‌خواهند مردم ایران به خصوص جوانان را از معنویت دور کنند مراسم‌هایی مثل احیا شبهای قدر نشان داد که مردم به خصوص جوانان پیوندی ناگسستنی با عقاید و باورهای مذهبی دارند.

بعد از بیش از سه ماه که به دلیل شیوع کرونا مردم ایران زمین از اماکن مذهبی دور و توفیق حضور در این اماکن را نداشتند حضور مردم در شب‌های قدر بغض‌های در گلو مانده را ترکاند و شب قدرهایی متفاوت از سال و سال‌های پیش را به وجود آورد که امیدواریم این روند در ادامه ماه مبارک رمضان هم با همکاری همراهی مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اجرایی شود.

کد خبر 4927212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =