ایفای نقش دست اندرکاران اطلاع رسانی در تحقق اهداف سند تحول قضایی

شیراز _ رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: دست اندرکاران اطلاع رسانی در دادگستری نقش ویژه ای در تحقق سند تحول قضایی ایفا می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، حجت الاسلام و المسلمین کاظم موسوی در نشستی به مناسبت روز روابط عمومی با مدیر و کارشناسان رسانه و ارتباطات دادگستری فارس و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه استان، بر اهمیت توجه به عرصه اطلاع رسانی در دوران تحول قضائی تأکید کرد: روابط عمومی‌ها می‌توانند نقش ویژه ای در سرعت تحقق اهداف سند تحول قضائی در کشور ایفا نمایند.

وی تصریح کرد: باید با پشتوانه رسانه‌ای و استفاده از ابزارهای ارتباطی و وسایل ارتباط جمعی اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته توسط دستگاه قضائی در سطح جامعه نمود پیدا کند.

وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی بویژه از طریق فضای مجازی و دیجیتال از سوی روابط عمومی‌ها تأکید کرد: امروز می‌توان از ظرفیت فضای مجازی و کانال‌های ارتباطی به عنوان ابزارهای رسانه‌ای دستگاه قضائی و اطلاع رسانی در سطح جامعه به نحو شایسته استفاده کرد.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه افزود: هزاران اقدام مثبت و در خور توجه در دستگاه قضائی از جمله رعایت حقوق شهروندی، آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و مالی و مجازات‌های جایگزین حبس انجام می‌شود که در صورت عدم اطلاع رسانی به موقع و مفید، دشمنان نظام و انقلاب سعی در برعکس جلوه دادن آن و خدشه وارد کردن به اقدامات نظام قضائی کشور دارند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی افزود: از زمانی که آیت الله رئیسی سکاندار مدیریت در قوه قضائیه شدند اقدامات متعددی در راستای دوران تحول در قوه قضائیه در دستور کار قرار گرفت که از جمله آن تقویت اطلاع رسانی از طریق وسایل ارتباط جمعی است که انتظار می‌رود این رویکرد در استان‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان و کارشناسان روابط عمومی دادگستری و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان باید از تحولات و رویدادهای جهان و جامعه آگاه باشند بیان داشت: اطلاع از حوادث و رویدادهای جهانی، ملی و منطقه‌ای نقطه آغازی در جهت تدوین استراتژی‌های رسانه‌ای است چرا که با شناخت علمی و استفاده از دانش روز و بهره گیری از بهترین و رساترین رسانه است که می‌توان حوادث، رویدادها و آخرین تحولات، دستگاه قضائی و دادگستری را در سطح کشور اطلاع رسانی و زمینه تقویت امید و افزایش سرمایه اجتماعی قوه قضائیه را فراهم نمود.

رئیس شورای اطلاع رسانی دادگستری استان فارس همچنین بر انطباق سیاست‌های رسانه‌ای روابط عمومی دادگستری و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان با دستورالعمل اطلاع رسانی ابلاغ شده توسط قوه قضائیه تأکید کرد و بیان داشت: امروز در دستگاه قضائی بیش از گذشته زمینه اطلاع رسانی تقویت شده و جایگاه و اهمیت روابط عمومی نیز بیش از همیشه است؛ بنابراین همکاری و هماهنگی بیشتر روابط عمومی دادگستری‌ها و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه و ارتباط با رسانه‌ها می‌تواند بخش قابل توجهی از اهداف تعیین شده در سند تحول در قوه قضائیه را محقق نماید.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی به مسئولان، متخصصین و کارشناسان روابط عمومی دادگستری و سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان فارس تأکید کرد: بر ایجاد ارتباطات حسنه و مناسب با اصحاب رسانه، صدا و سیما و فعالان فضای مجازی تأکید کرد و افزود: در این بین اطلاع رسانی‌ها باید در چارچوب‌های قانونی و معیارهای تعیین شده مدیریت شود چرا که همه مخاطبان انتظار دریافت پیام و اطلاعات سنجیده و قانونی را از مجموعه قضائی دارند.

وی بر جدی گرفتن مدیریت بحران از سوی دست اندرکاران حوزه اطلاع رسانی در شورای قضائی استان تأکید کرد و گفت: مسئولان روابط عمومی با تحلیل، تفسیر و تصمیم سازی های به موقع و مناسب در موقعیت‌های مختلف بحرانی از سو استفاده رسانه‌های معاند و شکل گیری شایعات پیشگیری نمایند.

رئیس شورای قضائی استان فارس همچنین به مسئله آموزش فعالین عرصه روابط عمومی نیز اشاره کرد و گفت: لازم است معاونت منابع انسانی دادگستری فارس دوره‌های آموزشی ویژه ای در راستای تقویت بنیه آموزشی کارشناسان روابط عمومی و همچنین آشنایی قضات و کارکنان مجموعه با پیچیدگی‌های اطلاع رسانی برگزار کند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی در پایان از برنامه ریزی ویژه در خصوص برگزاری جلسات شورای قضائی استان با مسئولان روابط عمومی سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در راستای رفع موانع و مشکلات خبر داد.

گفتنی است در ابتدای این نشست مدیر روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان فارس و همچنین مسئولان روابط عمومی سازمان‌های وابسته به قوه قضائیه در استان ضمن ارائه گزارش از عملکرد یک ساله خود به بیان مشکلات اطلاع رسانی در حوزه‌های کاری خود پرداختند.

کد خبر 4928371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =