فضای فعلی جامعه برای حضور نخبگان بسته نیست

همدان - امام جمعه همدان بابیان اینکه فضای فعلی جامعه برای حضور نخبگان بسته نیست، گفت: فرد نخبه نباید خود را منحصر به یک شغل ببینند و باید اهداف بلندی را برای خود متصور شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی ظهر چهارشنبه در جمع نخبگان استان همدان، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی بنده از زمان ورود به استان همدان ارتباط با نخبگان بوده و هست و امیدوارم این جلسات بیشتر برگزار شود.

وی با بیان اینکه صراحت لهجه و نقد کردن یکدیگر در این جلسات، نتایج خوبی را به همراه دارد، گفت: همه مسئولان باید ارتباط بیشتری با نخبگان جوان داشته باشند و با اعتماد به جوانان، میدان را برای حضور آنها باز کنند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه هر جا به جوانان و نخبگان اعتماد کرده‌ایم، کارها به خوبی پیش رفته است، مطرح کرد: در انتخابات گذشته مجلس در همدان بسیاری از جوانان و نخبگان در رأی گیری ها از نفرات برتر بودند، که این نشان دهنده اقبال بالای جامعه به جوانان و نخبگان است.

وی شاخصه نخبگان را باز کردن درهای بسته دانست و عنوان کرد: فضای فعلی جامعه برای حضور نخبگان بسته نیست، اما به فرض اینکه اگر این فضا هم بسته باشد، نخبگان باید با توانایی خود این درهای بسته را باز کنند.

برخی از نخبگان تعریف روشنی از اهداف خود ندارند

نماینده ولی فقیه در استان همدان ادامه داد: برخی از نخبگان متأسفانه تعریف روشنی از اهداف خود ندارند و نهایت فعالیت خود را کسب یک شغل می‌دانند، که این موضوع در شأن یک نخبه نیست.

وی تصریح کرد: البته بحث شغل برای نخبگان لازم است اما فرد نخبه نباید خود را منحصر به یک شغل ببینند و باید اهداف بلندی را برای خود متصور شود.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه کسی می‌تواند رشد کند که فکر خود را توسعه دهد، ابراز کرد: بسیاری از موفقیت‌های بزرگی که توسط شهدای جوان ما در عرصه دفاع مقدس اتفاق افتاد به علت فکر بزرگ آنها بود.

وی با بیان اینکه باید توجه ویژه‌ای به مسئله کادر سازی داشته باشیم، گفت: فرهنگ اقتصادی استان همدان نیازمند ارتقا است و ریسک پذیری بسیار کمی در استان وجود دارد و تأیید آن نیز مقایسه میزان سرمایه موجود در بانک‌ها با سرمایه‌هایی که در فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد، است.

امام جمعه همدان ارتقا فرهنگ اقتصادی در استان را وابسته به تلاش جامعه نخبگانی عنوان کرد و گفت: البته گله مندی‌هایی هم به مدیران و برخی از قوانین که مانع از تولید می‌شوند وجود دارد که باید به آن توجه شود.

نخبگان توانایی‌های خود را باور داشته باشند

وی با تاکید بر اینکه نخبگان باید به توانایی‌های خود باور داشته باشند ابراز کرد: این شهر متعلق به من و شما است و باید همه ما اینجا را با کمک و همراهی یکدیگر بسازیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان نیز با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه هر تمدنی دو پایه دارد که یکی تولید فکر و دیگری تربیت انسان است، گفت: در فضای دانشگاه در بستر نظام جمهوری اسلامی فضای مناسبی وجود دارد.

حجت الاسلام محمدهادی نظیری خطاب به نخبگان عنوان کرد: جامعه اسلامی تنها دنبال تکریم، تعظیم و تقویت شعارهای دینی نیست بلکه حرکت دقیق، هدفمند و هوشمندانه در مسیر جهاد علمی یکی از ارکان تحقق جامعه اسلامی در گام چهارم و بعد تمدن اسلامی است.

وی با بیان اینکه جلسه امروز آغاز کار خواهد بود تا کسانی که با عزم راسخ می‌خواهند حرکت کنند، گرد هم آیند و شاهد تحول در فضای فکری، فرهنگی و اجتماعی باشیم تاکید کرد: این قول را می‌دهم که در استان بسترساز حرکت نخبگان باشیم.

کد خبر 4930575

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =