دانش و توان ارائه خدمات ناباروری و ژنتیکی در کشور وجود دارد

رئیس پژوهشگاه ابن‌سینا با بیان اینکه ما محدودیتی از نظر دانش در علم ناباروری نداریم، گفت:دانش و توان ارائه همۀ خدمات پیشرفتۀ ژنتیکی و درمان ناباروری در کشور وجود دارد.

دکتر محمدرضا صادقی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه تجهیزات مورد نیاز به‌طور عمده ساخت داخل کشور نیستند و شرکت‌های اروپایی و آمریکایی سازندۀ این تجهیزات‌اند. بنابراین، اگرچه ما از نظر دانش و تخصص هیچ محدودیتی نداریم، اما متأسفانه با تحریم‌های ظالمانه، امکان دسترسی ما به تجهیزات درمان ناباروری و تشخیص‌های ژنتیکی کاهش یافته است.

به گفته رئیس پژوهشگاه فناوری‌های نوین و علوم زیستی جهاددانشگاهی (ابن‌سینا)، کشورهای غربی می‌گویند محدودیتی برای ارائه دارو و غذا به ایران وجود ندارد، اما این ادعا نادرست است. واردات تجهیزات پزشکی، از جمله کیت‌های تشخیص ژنتیکی و تجهیزات حوزه ناباروری بسیار مشکل و شاید غیرممکن شده است و ما نمی‌توانیم بدون در دست داشتن ابزار و تجهیزات لازم، خدمات تشخیصی و درمانی در حوزه ژنتیک و ناباروری را به مردم ارائه کنیم.

صادقی خاطرنشان کرد: همواره در هر برهه زمانی راهی برای شکستن موانع و عبور از این تحریم‌های ظالمانه وجود داشته است. برای نمونه، ما در نهایت می‌توانیم از نمایندگی‌های دست‌چندم، مانند ترکیه این تجهیزات را خریداری کنیم، اما با قیمت بیشتر و این تفاوت قیمت، هزینه‌ای است که در نهایت به بیماران تحمیل می‌شود.

وی افزود: در مجموع می‌توان گفت که دانش و توان ارائه همۀ خدمات پیشرفتۀ ژنتیکی و درمان ناباروری در کشور وجود دارد، اما از نظر تجهیزات وابسته به شرکت‌های اروپایی و آمریکایی هستیم و برای نمونه، اگر دسترسی مراکز آزمایشگاهی به کیت‌های تشخیصی کم باشد، این مراکز ناچارند که ارائه خدمت را متوقف کنند تا مسیر و میانبری برای دستیابی به تجهیزات در دسترس‌شان قرار گیرد.

وی ادامه داد: البته در سال های اخیر با حمایت ویژه معاونت علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان جهش و پیشرفت خوبی در این زمینه داشته ایم که نویدبخش آینده ای روشن فراروی جوانان این کشور است.

کد خبر 4932425

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =