عید فطری متفاوت در خوزستان / خبری از معایده نیست

اهواز – عید فطر امسال در خوزستان متفاوت‌ترین عید فطر تاریخ این استان است چرا که برخلاف هر سال و به دلیل شیوع کرونا، قرار است مردم عید دیدنی (معایده) خود را انجام ندهند.

به گزارش خبرنگار مهر، عید فطر از جایگاه بالایی نزد مردم خوزستان به خصوص مردم عرب این استان برخوردار است و مردم در این روز، مراسم‌های بسیاری را برای وسعت و عمق بخشیدن به دوستی و مهربانی و انسانی دوستی را انجام می‌دهند.

مردم عرب خوزستان اهتمام خاصی به عید سعید فطر برای باشکوه‌تر برگزار کردنش به پاس طاعت یک ماهه، پذیرش عبادت و شکرگذاری به کار می‌گیرند.

عرب‌های خوزستان دو روز قبل از عید را «ام‌الوسخ» و یک روز مانده به عید را «ام‌الحلس» می‌نامند. «ام‌الوسخ» به معنای روز چرکین است. در این روز مردم عرب به نظافت خانه‌های خود می‌پردازند تا دستاویزی باشد برای خانه‌تکانی. این مردم با ایمان پس از یک ماه روزه‌داری در ضیافت الهی که حال معنوی خود را تغییر داده‌اند و خانه دل خود را حسابی تکانده‌اند اکنون برای ضیافت مهمانانشان در عید فطر خانه‌ها و منازل خود را برای فرارسیدن عید و اکرام مهمان تمیز و آماده می‌کنند. در واقع این مردم دل‌ها و خانه‌های خود را غبارروبی می‌کنند.

روز بعد از «ام‌الوسخ» را «ام‌الحلس» می‌نامند. «ام‌الحلس» نیز که نامی محلی و قدیمی است به معنای روز نظافت و رسیدگی شخصی است که در آن جوانان به ظاهر خود رسیدگی می‌کنند. همه مهیای رسیدن عید می‌شوند و حالا که بوی عیدی به مشام همه رسیده جوان و پیر، مرد و زن و حتی کودکان به نظافت شخصی می‌پردازند. البته واژه حلس دیگر کمتر به کار برده می‌شود. عرب‌های خوزستان برای خرید عید در روزهای پایانی ماه مبارک روانه بازار شده و از کوچک تا بزرگ لباس‌های جدید و نو می‌خرند.

ریش‌سفیدان و بزرگان هر خاندان این عید را بهترین زمان برای دور ریختن کینه‌ها و کدورت‌ها میان دو برادر یا آشنایانی که از یکدیگر کدورتی به دل داشته باشند می‌دانند و تلاش می‌کنند با آشتی دادن آنها بذر دوستی و محبت را در دل‌ها بکارند و فضا را برای عید مهیا می‌کنند.

پدر خانواده شب عید فطر فطریه را کنار می‌گذارد تا نوع‌دوستی را در شب عید هم فراموش نکرده باشد. همه آماده رؤیت هلال ماه شوال می‌شوند، هلالی که دوری از پلشتی‌ها و زشتی‌ها و نزدیکی و روی آوردن به دوستی‌ها و زیبایی‌ها را پس از یک ماه ریاضت و دینداری به ارمغان می‌آورد.

هلال ماه شوال که رؤیت شد ابتدا اعضای خانواده به یکدیگر تبریک می‌گویند و بعد از آن پیرمردان، میانسالان و جوانان هر قبیله‌ای شب عید نزد خانواده‌هایی می‌روند که عزیزی را در طول این یک سال از دست داده‌اند تا عید را به بازماندگان تبریک بگویند و به آنها دلداری داده باشند.

صبح عید فطر مادر خانواده حلوایی با خرما و نوشیدنی داغ دارچین که جایگزین چای شده و موادش را از شب قبل آماده کرده درست می‌کند و آن را سر سفره آجیل عید فطر می‌گذارند تا با آن از مهمان پذیرایی کنند و پدر خانه خود را برای آمدن مهمان‌ها و استقبال از آنها آماده می‌کند.

صبح عید فطر جوانان هر منطقه و قبیله‌ای با همان لباس عربی دشداشه، چفیه و عگال به تمام همسایگان و آشنایان به صورت دسته‌جمعی سر می‌زنند و مهمان سفره رنگینی می‌شوند که در آن خانه‌ها پهن شده و کام خود را با شیرینی و حلوایی که مادر خانواده صبح روز عید پخته شیرین می‌کنند. خلاصه در خانه‌ها به روی تمام مهمانان باز است و می‌آیند و عید را تبریک می‌گویند.

این جوانان سپس بنا به رسم عشایر خوزستان با «هوسه» و پایکوبی کوچه‌های محلات را طی می‌کنند و به منزل ریش‌سفیدان و بزرگان قبایل می‌روند و در مضیف (مکان پذیرایی) گرد هم می‌آیند. برخی در این مجلس به شعرسرایی می‌پردازند و صدای ترنم شعرهای شعبی به گوش می‌رسد. قهوه هم که پای ثابت تمام مراسم‌ها و جشن‌ها چه در غم و چه در شادی در میان عرب‌ها است. قهوه را برای تمام مهمانان آماده و تعارف می‌کنند و با آجیل کام خود را شیرین می‌کنند و تلخی قهوه را همان طور که تلخی زندگی را این روزها از یاد برده‌اند از بین می‌برند. در پایان عید دیدنی از هر خانه‌ای به کودکان آن خانه عیدی می‌دهند.

در روز عید فطر در خانه‌ها باز است و همسایه‌ها با گفتن «یا الله» و «عیدکم مبارک یا اهل البیت» وارد خانه‌ها شده و با گفتن جملاتی نظیر «عیدکم مبارک» و «ایامکم سعیده» و «الله ایعوده علیکم بخیر و عافیة» که ورد زبان کوچک و بزرگ و زن و مرد است به خانه همسایه‌ها می‌روند.

توصیه شیوخ

اما شرایط عید فطر امسال بسیار متفاوت است و به دلیل شیوع ویروس کرونا و طغیان آن در خوزستان، امسال مردم مراسم معمول عید را کنار می‌گذارند و به صورت تلفنی عید را به هم تبریک می‌گویند.

مسئولانی درمانی و بهداشتی استان از مدتها قبل زنگ خطر را برای این روز به صدا درآورده‌اند و اعلام کردند که بی‌احتیاطی در این روز عواقب جبران‌ناپذیری در زمینه شیوع ویروس کرونا دارد.

اغلب شیوخ عرب استان نیز با صدور بیانیه‌هایی مردم و به خصوص افراد عشیره خود را به ماندن در خانه و عدم انجام مراسم خطرآفرین عید توصیه کرده‌اند. برخی شیوخ حتی اعلام کرده‌اند که مضیف های خود را در این روز می‌بندند و اجازه حضور افراد در آن را به احترام سلامتی انسان‌ها، نمی‌دهند.

حتی برگزاری مراسم نماز عید فطر که در سایر استان‌ها در برخی مساجد برگزار می‌شود نیز در این استان لغو شده است چرا که خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

به عبارتی امسال مراسم بزرگ معایده (دید و بازدیدهای عید) که از شاخص‌ترین مراسم‌های مردم عرب خوزستان در روز عید فطر است، برگزار نمی‌شود و ریش‌سفیدان مردم را به ماندن در خانه توصیه کرده‌اند.

صله رحم تلفنی باشد

همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدمهدی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در آستانه عید فطر در گفتگویی با اشاره به اینکه عید فطر جایگاه بالایی نزد مردم استان دارد و مردم در این روز مراسم‌های بی‌شماری را برگزار می‌کنند، اظهار کرد: مردم با در نظر گرفتن شرایط موجود استان، در ایام عید فطر به دیدوبازدید نروند و از طریق تلفن و با استفاده از فضای مجازی عید سعید فطر را به همدیگر تبریک بگویند.

وی افزود: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در استان که باعث شده خیلی از اعمال عبادی تعطیل شود، درخواست می‌شود که دیدوبازدید مردم از طریق فضای مجازی و برقراری تماس تلفنی باشد.

امام‌جمعه اهواز تصریح کرد: از لحاظ شرعی، صله‌رحم نیز از طریق تماس تلفنی و پیامک محقق می‌شود، از سران عشایر عرب و بزرگان و معتمدان استان می‌خواهم مردم را به ماندن در خانه در روز عید سعید فطر دعوت کنند تا شاهد کاهش ابتلاء به ویروس کرونا و حفظ جان مردم باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین موسوی فرد تأکید کرد: بی‌شک با همکاری مردم کنترل و مهار و ریشه‌کنی این ویروس آسان‌تر می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه ویروس کرونا از طریق تماس به‌راحتی منتقل می‌شود، در حال حاضر در خانه ماندن، فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی بهترین راهکار برای کنترل و جلوگیری از شیوع بیش‌ازپیش آن محسوب می‌شود.

در خانه بمانید تا سالم بمانید

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جایگاه مهم عید فطر نزد مردم خوزستان اظهار کرد: از همه مردم خوزستان درخواست می‌کنم امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایام عید فطر در خانه بمانند و از عید دیدنی خودداری کنند.

وی افزود: انتظار داریم مردم خوزستان در این روز از خانه خارج نشوند و در منزل بمانند چرا که ممکن است همین عید دیدنی‌ها و دیدوبازدیدها باعث انتقال و شیوع بیماری کرونا در خوزستان و در بین مردم شود.

شریعتی بیان کرد: مردم سعی کنند به صورت مجازی با هم دیدار کنند و تبریک عید را به صورت تلفنی انجام دهند چرا که در این شرایط کرونایی در خانه ماندن معادل سالم ماندن است.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه سلامتی بزرگترین نعمتی است که خداوند به انسان عطا کرده است، بیان کرد: خوزستانی‌های عزیز در خانه بمانید تا سالم بمانید.

تاخت‌وتاز کرونا در خوزستان

این در حالی است که تاخت‌وتاز کرونا در استان خوزستان ادامه دارد و در ۲۴ ساعت گذشته ۵۲۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا در این استان شناسایی شده‌اند.

علی احسان پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص آخرین مبتلایان به کرونا اظهار کرد: مطابق آخرین اطلاعات دریافتی از آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا در خوزستان، در شبانه‌روز گذشته (دوم تا سوم خرداد) تعداد ۵۲۴ مورد ابتلای قطعی به کرونا ویروس در خوزستان شناسایی شد که با توجه به عدم همکاری مردم در اجتناب از حضور در تجمعات و اماکن شلوغ و بازارها، پیش‌بینی افزایش آمار در روزهای آینده دور از انتظار نخواهد بود.

وی افزود: از مجموع ۵۲۴ بیمار جدید، ۳۸۳ بیمار با نظارت مستمر کارشناسان مرکز بهداشت در قرنطینه خانگی و ۱۴۱ بیمار نیز بستری شدند. با احتساب این ۵۲۴ نفر تعداد کل مبتلایان به ۹۹۲۹ نفر افزایش یافت.

احسان پور بیان کرد: در حال حاضر ۸۸۴ بیمار در بیمارستان‌های استان تحت درمان هستند و خوشبختانه هشت هزار و ۶۰۹ بیمار پس از بهبودی از مراکز درمانی استان ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اظهار کرد: متأسفانه در شبانه‌روز گذشته ۱۶ نفر بر اثر ابتلاء به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند تا تعداد فوت‌شدگان ناشی از کرونا به ۴۳۶ نفر برسد.

احسان پور افزود: با توجه به گزارش‌های میدانی از وضعیت نگران‌کننده بازارها، همچنان از مردم گرامی درخواست می‌شود تا به‌منظور حفظ سلامت خود و خانواده، جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند و در زمان حضور در خارج از منزل، پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را در بالاترین سطح ممکن رعایت کنند.

کد خبر 4932965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =