چرای دام در منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان ممنوع است

قزوین- رئیس محیط زیست شهرستان تاکستان گفت: چرای دام و تعلیف غیرمجاز در منطقه حفاظت شده باشگل ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می شود.

احمد زارعی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضائی جلب می‌شوند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان گفت: در حال حاضر صاحبان گله به صورت غیر مجاز به چرای دام در این منطقه مشغول هستند که این عمل با توجه به کوهستانی و شیب دار بودن منطقه موجب فرسایش خاک و از بین رفتن تخم و آشیانه پرندگان، تخریب زیستگاه‌ها و خسارت فراوان به محیط زیست شده است.

زارعی بیان کرد: در پی دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تاکستان از این پس در منطقه حفاظت شده باشگل در صورت وجود دام خارج از فصل و ظرفیت در مراتع، دام اجاره‌ای با دامدار متخلف برخورد شده و این افراد دستگیر و تحویل مراجع قضائی خواهند شد و دام‌ها نیز پس از اخراج از منطقه حفاظت شده به حال خود رها می‌شوند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان یادآور شد: از این به بعد مأموران محیط زیست در صورت مشاهده دام غیر مجاز، اجاره‌ای، واگذاری پروانه چرا به غیر، دریافت حق علف چرا یا حق عبور، نسبت به جلب متهم تعلیف غیر مجاز و خروج دام از منطقه اقدام می‌کنند.

زارعی همچنین گفت: این محدودیت‌ها از طریق شوراها و دهیاران روستاهای داخل محدوده و حاشیه منطقه اطلاع رسانی شده و مأموران حفاظت محیط زیست به عنوان ضابطین دادگستری با جدیت دستور مقام محترم قضائی را پیگیری خواهند کرد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان تاکستان اضافه کرد: دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تاکستان برای اطلاع رسانی به بهره برداران مراتع به بخشداران، دهیاران و شوراهای روستاهای منطقه اعلام شده و بعد از زمان اعلام شده، مسئولیت بی اطلاعی از موضوع بر عهده افراد است و اداره محیط زیست بر اساس دستور دادستان مسئولیتی نسبت به تلفات و یا آسیب به گله‌ها در حین اخراج دام‌ها از منطقه و یا بعد از آن نخواهد داشت.

کد خبر 4935918

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha