هدف ترامپ قربانی کردن چین برای انتخابات ریاست جمهوری است

«رابرت اسمیت» معتقد است که رئیس جمهور ترامپ و حزب وی قصد دارند چین را به یک قربانی و هدف مبارزات انتخاباتی تبدیل کنند.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: بسیاری از کارشناسان معتقدند بحران کرونا می‌تواند ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» و شانس موفقیت او در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال را نابود کند. حتی حامیان ترامپ هم که می‌گویند او اوضاع اقتصاد آمریکا را بهتر کرده، اکنون اذعان دارند که اشتباهات فاحش رئیس‌جمهور آمریکا در مواجهه با پاندمی کووید -۱۹ اقتصاد این کشور را وارد یک سقوط آزاد کرده‌است.

باید گفت موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال پس از افتضاح او در مدیریت بحران کرونا در هاله‌ای از ابهام است.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «رابرت اسمیت» استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم نموده که در ادامه می‌آید.

*متأسفانه تعداد قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت. این در حالی است که دولت ترامپ پیش بینی می‌کرد تعداد قربانیان به این رقم نرسد. به نظر شما تأثیر عملکرد ترامپ در مقابله با ویروس کرونا چقدر در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مؤثر است؟

کارآیی ترامپ در مقابله با ویروس به نسبت اثربخشی علم و بوروکراسی‌های بهداشتی زیر نظر وی چندان مطرح نیست. او غالباً در کارشان به روش‌هایی دخالت کرده است که باعث می‌شود واکنش دولت کمتر مؤثر باشد. انتظار دارم این مداخله ادامه یابد همانطور که ترامپ عجله می‌کند اقتصاد قبل از انتخابات دوباره احیا شود.

*آثار شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد آمریکا نیز از جمله مسائلی است که باعث شده ترامپ در تلاش باشد تا شرایط قرنطینه را زودتر بردارد. این موضوع تا چه اندازه می‌تواند به وخامت اوضاع کمک کند؟

متخصصان بهداشت و علم به ما می‌گویند که خطر بدتر شدن وضعیت وجود دارد، با این حال ویروس جدید است و بنابراین ممکن است در بهترین حدس خطاها به طور اجتناب ناپذیری رخ دهد. هنوز باید احتیاط در بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی دیکته شود.

*یکی از رویکردهای دولت ترامپ در سیاست خارجی که به نظر می‌رسد از دیدگاه‌های هنری کیسینجر نیز باشد فشار و مهار گسترده‌تر چین باشد. اخیراً هم ترامپ اعلام کرده اگر دولت چین قانون حفاظت از امنیت ملی هنگ کنگ را تصویب کند، شرکتها را از هنگ کنگ خارج می‌کند. از سوی دیگر ترامپ تحرکات در دریای چین جنوبی را نیز تشدید کرده است. دلایل اصلی تشدید مهارچین چیست؟

به نظر می‌رسد رئیس جمهور و حزب وی قصد دارند چین را به یک قربانی و هدف مبارزات انتخاباتی در این بحران تبدیل کنند. این کوته فکری است. اکنون همکاری و نه تقابل بین قدرتهای بزرگ همان چیزی است که لازم است.

*اگر «جو بایدن» رئیس جمهور بعدی آمریکا باشد آیا رویکردش به چین تغییر خواهد کرد؟ رویکردش در قبال ایران و قرارداد هسته‌ای با ایران چطور؟

باید گفت رویکردی مبتنی بر رویارویی کمتر نسبت به چین و ایران وجود خواهد داشت. ایالات متحده آمریکا به دنبال ایجاد مجدد توافق هسته‌ای خواهد بود. اما احتمالاً دیدگاه هر دو کشور نسبت به یکدیگر به عنوان دشمن در زمان ریاست جمهوری بایدن تغییر نخواهد کرد.

کد خبر 4936927

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =