باشگاه‌های بی اعتنا به پروتکل‌های بهداشتی بسته می‌شوند

کرمان - مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بازرسی باشگاه‌های ورزشی گفت: اماکن ورزشی بی اعتنا به پروتکل‌های بهداشتی بسته می‌شوند.

حمیدرضا گلزاری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص بازگشایی باشگاه‌های ورزشی در استان کرمان اظهار کرد: بر اساس بخشنامه ستاد ملی کرونا هیچ محدودیتی در بازگشایی امکان و سالن‌های ورزشی در تمامی رشته‌ها در مناطق سفید وجود ندارد که البته مسابقات باید بدون تماشاچی برگزار شود.

وی ادامه داد: همچنین فعالیت باشگاه‌های بدن سازی و سایر رشته‌های انفرادی و استخرهای روباز در مناطق زرد مانعی ندارد.

گلزاری گفت: بر اساس بخشنامه ابلاغی در شهرهای قرمز فعالیت باشگاه‌های رشته‌های انفرادی با تماس متوسط مانند بدن سازی و پرورش اندام بعد از تأیید محل از سوی مراکز بهداشت شهرستان، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان پذیر است.

انجام تست پی سی آر برای کارکنان باشگاه‌ها الزامیست

وی تاکید کرد: در شهرهای قرمز و زرد فعالیت باشگاه‌های مربوط به رشته‌های پر برخورد و تیمی مانند رشته‌های رزمی در شهرهای زرد و قرمز ممنوع است. قبل از شروع به کار باشگاه‌ها الزاماً تمامی کارکنان باید تست پی سی آر کرونا انجام دهند.

گلزاری با اشاره به اینکه همچنین پذیرش ورزشکاران مشکوک و دارای علامت ممنوع است، گفت: صاحبان باشگاه‌ها باید قبل از بازگشایی امکنه ورزشی ابتدا در سایت وزارت بهداشت ثبت نام کرده و بعد از تأیید تعهدنامه به صورت الکترونیک، هولوگرام مربوط به باشگاه‌ها را دریافت کنند.

وضعیت جیرفت قرمز است

مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت جیرفت واقع در جنوب استان کرمان قرمز است، افزود: کوهبنان، بردسیر، شهربابک، بافت و برخی شهرهای جنوبی استان کرمان سفید هستند که نماز جمعه هم در این شهرها برگزار می‌شود، همچنین هیچ محدودیتی برای فعالیت باشگاه‌ها در این مناطق وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه مابقی مناطق استان کرمان زرد هستند، گفت: متصدیان باشگاه‌ها موظف بر رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی هستند، بعد از آن سازمان تربیت بدنی وظیفه نظارت بر این امکان را بر عهده دارد و در رأس نظارت‌ها علوم پزشکی قرار دارد.

بازرسی باشگاه‌های ورزشی استان کرمان

گلزاری گفت: همچنین بازرسان گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر استان کرمان به صورت موردی از اماکن ورزشی بازدید می‌کنند اما باید توجه داشت که بازدیدهای ما به صورت لحظه‌ای است.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های ورزشی باید به صورت مرتب گندزدایی شوند و امکانات ضدعفونی دست در باشگاه‌ها وجود داشته باشد که متصدی باشگاه در این زمینه باید نکات لازم را رعایت کند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در باشگاه‌های ورزشی توسط ورزشکاران و متصدیان باشگاه‌ها، گفت: شاهد افزایش موارد مثبت کرونا در استان کرمان هستیم و باید بسیار هوشیار و مراقب باشیم.

وی با تاکید بر لزوم است فاصله گذاری فیزیکی و جلوگیری از ورود افراد مشکوک به اماکن ورزشی افزود: بوفه‌ها در این مکان‌ها باید بسته باشد.

گلزاری بیان کرد: گروه‌های آسیب پذیری که کارمند باشگاه‌ها هستند باید دورکاری کنند یا کارهایی که در ارتباط با افراد نیست را انجام دهند.

مردم تخلفات را گزارش دهند

وی با تاکید بر لزوم شستشوی مرتب دست‌ها و ضدعفونی با الکل ۷۰ درصد، بیان کرد: نیروهای خدماتی باشگاه‌ها باید بعد از هر شیفت کاری تمامی دستگاه‌های ورزشی را گندزدایی کنند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به نظارت دقیق بر باشگاه‌های ورزشی بیان کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آن امکنه پلمب شده و یک تا دو ماه امکان بازگشایی آن وجود ندارد.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلفی در این خصوص، مراتب را به سامانه ۱۹۰ یا مراکز بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی استان کرمان اطلاع دهند.

گلزاری گفت: امیدواریم با مسئولیت پذیری تک تک افراد جامعه ضمن فعالیت باشگاه‌های ورزشی و گردش چرخ اقتصاد، بتوانیم شاهد کاهش بار بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان باشیم.

کد خبر 4937132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =